Connect with us

Lajme

REPORTAZH/ Reka e Epërme po deshqiptarizohet

Me shumë telashe ekonomike, por edhe me aq sociale e jetësore po ballafaqohen edhe në shekulli 21 banorët e Rekës së Epërme.

Në kohën kur e gjithë bota ka evoluar teknologjikisht, banorët e kësaj ane kanë probleme me energjinë elektrike.
Ndërkohë, rrugët e paasfaltuara dhe të dëmtuara skajsmërisht po e pengojnë lëvizjen e lirë të tyre .

Si rrjedhojë e këtyre problemeve sociale dhe infrastrukturore, fshatra të tërë të kësaj ane janë zbrazur në kërkim të një shtegu më të mirë për të ëvzur dhe për të vepruar në kërkim të një jete dhe të ardhme më të mirë.

Tanusha, Nistrova, Nivishta, Rimnica dhe Grekaj, fshatra nga të cilët kushtrimi për luftën e 2001 mori jehonën, tanimë janë lënë në mëshirën e fatit, dhe jo vetëm, ata janë harruar edhe nga komandantët e luftës të cilët zunë ndonjë nga karriget e pushtetit.

Për më shumë ndiqeni reportazhin e përgatitur nga ekipi i portalit tonë news33:

https://www.facebook.com/news33.tv/videos/3115058311907739

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme

Drejtori i Urgjencës Kombëtare: Mbaj maskën në ambientet e mbyllura, jeta është e shtrenjtë

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj i bën një apel qytetarëve shqiptarë pas rritjes së ndjeshme të rasteve me covid19.

Brataj i bën thirrje qytetarëve që të kujdesen për veten dhe të tjerët, duke mbajtur maska në ambientet e mbyllura.

MESAZHI I BRATAJT
Shqipëtar kudo ndodhesh !!

Jeta është e shtrenjtë, jeta është e pa kthyeshme, jeta jote është e lidhur me jetën e familjes tënde, jeta jote është e lidhur me jetën e miqve dhe shokëve të tu, jeta jote është e lidhur me jetën time, jeta e të gjithëve është në dorën tënde!

Mos lejo, të mos lejojmë që jetët tona të kërcënohen, jetët tona të humbasin për katër rregulla:

  1. Mbaj maskën në ambientet e mbyllura
  2. Mbaj distancën 1.5 metër
  3. Zbato rregullat e higjenës
  4. Mos lejo të tjerët ti shkelin këto rregulla
    Dr. Skender Brataj
Continue Reading

Kuriozitete

“Gratë e forta kërkojnë respekt, jo vëmendje”, tetë cilësitë e një gruaje të fortë

Përmes gjithë luftës së çmendur dhe plagëve të jetës, ka disa gra që janë “mbijetuese”. Ato ndahen nga turma.

Gra të thjeshta me një buzëqeshje të zemrës. Ato janë një burim frymëzimi që të gjithë i admirojnë. Përkufizimi i një gruaje të fortë.

Këtu janë tetë karakteristika që e identifikojnë një grua të fuqishme që dallon nga gjithë të tjerat!

Gratë e forta kanë besim në vetvete

Një grua e fortë e di se kush është dhe se çfarë dëshiron. Ajo ka grupin e saj të ëndrrave dhe nuk do të lejojë që dikush ta mbajë peng atë nga arritja e synimeve të saj. Asgjë nuk mund ta ndalë atë!

Ajo nuk ka nevojë për mbështetje nga askush. Ajo gjithashtu nuk ka nevojë të kërkojë miratim nga askush. Gratë e fuqishme marrin vendimet e tyre me vetëbesim dhe nuk kanë frikë të përballen për zgjedhjet e tyre.

Gratë e forta kërkojnë respekt, jo vëmendje

Ju kurrë nuk do të shihni një grua të fortë duke kërkuar vëmendje. Ajo kurrë nuk do të jetë e interesuar të lypë as për dashuri. Kur një grua e fortë ndihet e padëshiruar, ajo thjesht e lë situatën dhe largohet.

Respekti është shumë më i vlefshëm se vëmendja. Ai zgjat më shumë se 15 minuta famë. Respekti është një nga çelësat thelbësorë të suksesit.

Gratë e forta nuk kanë kohë për marrëdhënie toksike ku ajo bëhet e paarritshme. Mungesa është dhurata e saj për ata që nuk e kuptojnë se çfarë do të thotë të jesh në praninë e saj.

Gratë e forta veshin dhimbjen e tyre si parzmore

Një grua e fortë gjithmonë do të rifitojë vetëbesimin pas vështirësive dhe depresionit. Ajo përballet me problemet e saj me lehtësi. Ajo nuk e konsideron veten viktimë të botës. Ajo sheh përpjekjet e saj si një shans për të mësuar.

Gratë e forta e veshin dhimbjen e tyre si parzmore. Nuk është e lehtë, është e rëndë. Megjithatë, ajo mëson prej saj dhe e mbron atë.

Gratë e forta i lartësojnë njerëzit

Gratë e forta rrezatojnë me pozitivitet. Ato janë gjithmonë të gatshme të japin një dorë ndihme për këdo që ka nevojë. Gratë e forta do të qëndrojnë në anën tuaj në qiell e në ferr.

Ajo gjithmonë do të jetë aty për ju. Një grua e fortë është një dëgjuese e madhe dhe e gatshme për të ofruar mbështetje përmes sfidave të jetës. Ajo di se si të depërtojë në thelbin tuaj dhe të shohë të mirën në shpirtin tuaj.

Gratë e forta kurrë nuk e krahasojnë veten me të tjerët

Gratë e forta njohin kufijtë dhe aftësitë e tyre. Ato e dinë se janë të denja për respekt. Gratë e fuqishme nuk kanë nevojë ta krahasojnë veten me të tjerët.

Askush nuk është i përsosur dhe një grua e fortë është shumë e vetëdijshme për këtë. Megjithatë, ajo gjithashtu e di se secili ka dhuntinë e vet unike. Ajo pëlqen të mbështesë të tjerët.

Një grua e fortë nuk ka frikë të qajë

Ajo e di se të qenit e lëndueshme është në të vërtetë një shenjë e forcës. Ajo e di se ajo është mjaft e fortë për ta rimarrë veten. Ajo është gati të shërohet.

Një grua e fortë nuk heq dorë kurrë, ajo gjithmonë ka arsye të vazhdojë të luftojë.

Gratë e forta janë plot falje, jo hakmarrje

Një grua e fortë dëshiron ta lirojë mendjen nga burgu i energjisë negative. Ajo dëshiron të gjejë mënyra për të shprehur dashurinë e saj.

Një sy për një sy nuk është mënyra se si një grua e fortë zgjedh t’i bëjë gjërat. Ajo vazhdon përpara, por nuk harron kurrë atë që i është bërë asaj.

Një grua e fortë gjithmonë do t’ju tregojë të vërtetën, pa marrë parasysh sa e vështirë është

Shpesh herë, të thënit të vërtetën mund të jetë një rrezik i madh dhe mund të përfundojë duke dëmtuar dikë. Sidoqoftë, gratë e forta besojnë se të treguarit të vërtetës është thelbësore.

Ato e dinë se është një gjë e rrallë.

Gratë e forta janë të guximshme dhe kanë një zemër të mbushur me synime të mira. Ajo shkëlqen si një diamant i pagdhendur!

Nëse e njihni një grua të fortë, mbajeni afër zemrës! Mos kini frikë ta ndani me to këtë artikull dhe t’ia bëni të ditur vlerësimin që keni për të!

Continue Reading

Kosovë

Ramadani: 934 persona të pickuar nga rriqrat në Malishevë

Pos pandemisë së COVID-19, Kosova po përballet edhe me situatën epidemiologjike të etheve hemorragjike.

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramadani, ka thënë se këtë vit ende nuk ka të infektuar nga rriqrat por vetëm të pickuar.

“Ne deri sot në Komunën e Malishevës kemi regjistruar 834 raste të pickimeve nga rriqrat, por që nuk janë infeksione dhe qindra të tjerë janë të pickuar në komunat tjera. Në krahasim me vitet tjera këtë vit pickimet janë shumë më të pakta në intensitet”, tha ai në Rtv Dukagjini.

Ramadani thotë se për këtë sukses në përballjen me ethet hemorragjike kanë ndikuar rekomandimet IKSHPK-së të ndjekura nga qytetarët dhe masat e marra nga IKSHPK.

Continue Reading

Recent Posts