Connect with us

Kuriozitete

Pandemia e koronavirusit nuk e ndalon Snapchat

Rritja e numrit të përdoruesve për shkak të izolimit të koronavirusit u venit më shpejt sesa kishin menduar të gjithë.
Pandemia e koronavirusit nuk e ndalon Snapchat
Snapchat vijon të rritet edhe pse pandemia e koronavirusit ka dëmtuar industrisë e reklamimit. Kompania raportoi rritje të numri të përdoruesve dhe të të ardhurave.

Konkretisht në tre mujorin e dytë të 2020 shtoi 9 milionë përdorues të rinj dhe të ardhurat u rritën me 17% në 454 milionë dollarë. Analistët e Wall Street Kishin parashikuar 438 milionë dollarë të ardhura. Megjithatë statistikat e përdoruesve ishin poshtë pritshmërive të kompanisë e cila shpreson të arrin 239 milionë.

Rritja e numrit të përdoruesve për shkak të izolimit të koronavirusit u venit më shpejt sesa kishin menduar të gjithë.

Edhe për tre mujorin e tretë të 2020-ës Snap shikon rritje me një numër përdoruesish mes 242 deri në 244 milionë. Kompania tha se Snapchat Shows, strategjia e Snapchat për përmbajtjet argëtuese, panë një rritje prej 45%.

Numri i përdoruesve ditor u rrit me 9% në Amerikë, 12% në Evropë dhe 37% në pjesën tjetër të botës.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Kuriozitete

Mediumi i njohur e bën ‘horë’ Xherdan Shaqirin – vërehet ky detaj

Mediat angleze kanë “ngacmuar” Xherdan Shaqirin, pasi ai u kap nga paparacët në një jaht luksoz, në pushimet e tij verore në Ibiza.

Mesfushori i Liverpoolit vendosi të relaksohet në një festë, të cilën e ka shijuar në maksimum, me shumë femra.

Në një moment, Shaqiri shihet i rrethuar nga tri femra seksi, të cilat ishin të veshura me rroba banje provokuese, të cilat nuk i lanë shumë vend imagjinatës.

Por, tabloidi britanik “The Sun”, është përkujdesur që të tallet me moskujdesin e futbollistit nga Zhegra.

Continue Reading

Kuriozitete

Pse disa njerëz që nuk janë infektuar me Covid-19, tashmë mund të jenë imun ndaj këtij koronavirusi

Sistemet imune të disa njerëzve që nuk kanë qenë të ekspozuara ndaj koronavirusit mund të kenë një familjaritet me patogjenin ndoshta ndihmojnë për të zvogëluar ashpërsinë e sëmundjes nëse personi infektohet me COVID-19, sugjeron studimi i ri.

Studimi, i botuar në revistën “Nature”, zbuloi se midis një kampioni prej 68 të rriturish të shëndetshëm në Gjermani që nuk janë ekspozuar ndaj koronavirusit, 35 për qind kishin qeliza T në gjakun e tyre që ishin reagues ndaj virusit, raporton CNN.

Qelizat T janë pjesë e sistemit imunitar dhe ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga infeksioni. Reaktiviteti i qelizave T sugjeron që sistemi imunitar mund të ketë pasur përvojë të mëparshme në luftimin e një infeksioni të ngjashëm dhe mund ta shfrytëzojë atë memorie për të ndihmuar në luftimin e një infeksioni të ri.

Pra, si mund të kishte sistemi i tyre imunitar qeliza T reaktive nëse nuk kishin kurrë COVID-19? Ata kishin “ndoshta më parë infeksione me koronaviruse endemike”, – thonë studiuesit nga institucione të ndryshme në Gjermani dhe Mbretëria e Bashkuar. Shfrytëzimi i kësaj memorie të qelizës T nga një infeksion tjetër akoma të ngjashëm për t’iu përgjigjur një infeksioni të ri quhet “reaktivitet kryq”, transmeton Telegrafi.

Studimi i ri përfshinte analizimin e mostrave të gjakut nga 18 pacientë me COVID-19, të moshës 21 deri 81 vjeç, dhe dhurues të shëndetshëm, të moshave 20 deri 64 vjeç, me qendër në Gjermani. Studimi zbuloi se qelizat T reaktive ndaj koronavirusit u zbuluan në 83 për qind të pacientëve me COVID-19.

Gjetjet e studimit sigurisht që kërkojnë më shumë hulumtime, tha Dr. Amesh Adalja, studiues në Qendrën Universitare për Sigurinë Shëndetësore të Johns Hopkinsit, i cili nuk ishte i përfshirë në hulumtimin e ri.

“Bazuar në këtë studim duket se ekziston një pjesë e konsiderueshme e individëve që kanë këtë imunitet ndër-reaktiv të qelizës T nga infeksionet e tjera të koronavirusit që mund të kenë ndikime në mënyrën se si ato krijojnë koronaviruse të reja. Unë mendoj se përmes këtyre qelizave T do të kuptojmë rolin e tyre”, tha Adalja.

“Ne e dimë, për shembull, fëmijët dhe të adoleshentët janë relativisht të kursyer nga pasojat e rënda të kësaj sëmundjeje, dhe mendoj se një hipotezë mund të jetë që qelizat T para-ekzistuese të kenë ekzistuar në sasi më të mëdha te moshat e reja sesa te të rriturit ose të moshuarit”, shtoi ai.

Adalja shtoi se nuk ishte i befasuar kur pa këtë reagim ndër-reaktiv të qelizave T te pjesëmarrësit e studimit, të cilët nuk ishin ekspozuar ndaj koronavirusit të quajtur SARS-CoV-2.

“SARS-CoV-2 është koronavirusi i shtatë njerëzor që është zbuluar, dhe katër prej koronavirusëve njerëzorë janë ato që ne i quajmë koronaviruse të fituara nga komuniteti, dhe së bashku ata katër janë përgjegjës për 25 për qind të ftohjeve tona të zakonshme”, tha Adalja.

Studimi i ri i “Nature” nuk është punimi i vetëm që sugjeron një nivel të caktuar të imunitetit para-ekzistues midis disa njerëzve ndaj koronavirusit të ri.

Continue Reading

Kuriozitete

Foto/ Gruaja që vendos “helmetë astronautësh” sa herë të del në diell për një arsye të fortë

Një grua me një gjendje të rrallë gjenetike ka treguar se si ajo vendos maskë që duket si një “helmetë hapësinore” për të mbrojtur lëkurën e saj nga dëmtimi i rrezeve ultravjollcë.

Vetëm në moshën dy vjeçare, Fatima Ghazaoui, 28 vjeçe, nga Mohamedia, Marok, u diagnostikua me gjendjen e rrallë të lëkurës Xeroderma pigmentosum, pasi prindërit e saj vunë re pikëla të shumta në lëkurën e saj, shkruan tabloidi Daily Mail.

Gjendja gjenetike e lë lëkurën të paaftë të riparohet pas ekspozimit ndaj rrezatimit ultravjollcë, i cili është i pranishëm në dritën e ditës dhe disa lloj dritassh artificiale.

Në rast ekspozimi, 28-vjeçarja ka më shumë të ngjarë të zhvillojë kancer të rrezikshëm të lëkurës ose syrit.

Fatima nuk ka qëndruar në dritë të diellit për më shumë se 20 vjet pa vendosur mbrojtje nga dielli në formën e dorezave dhe përkrenares, të cilën ajo nga dashuria e quan ‘maska e NASA-s’.

Xeroderma pigmentosum (XP) është një gjendje e trashëguar që shkakton ndjeshmëri ekstreme ndaj rrezeve UV, të liruara dielli.

XP vjen nga një mutacion gjenetik.

Continue Reading

Recent Posts