Connect with us

Futboll

Një pozitiv me COVID-19 në Premierligë

Premierliga ka konfirmuar se një person ka dal pozitiv pas testeve të kryera vikendin që lamë pas.

Çdo javë testohen futbollistë dhe i gjithë stafi i klubeve për COVID-19.

Vikendin që lamë pas, ishte hera e 11 e testimeve që kur vendosën rregullat për rinisjen e Premierligës me 17 qershor.

Pas ndeshjeve këtë vikend, serish ka pas testime dhe Premierliga njoftoi se një person ka dal pozitiv.

Nuk është treguar të jetë futbollist apo pjesë e stafit të ndonjë klubi.

Klubet e Premierligës i testojnë futbollistët dy herë në javë, derisa rezultatet dalin çdo të hëne. /Gazeta Express/

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Futboll

Një super lajm, Besfort Arifi grumbullohet me seniorët e Maastrichtit

Shqiptarët kohëve të fundit janë bërë emër dhe sinonim gjithandej me emrat e mëdhenj që po joshin ekipet më të mëdha evropiane. Mund ëtë përmendim së fundmi shkupjanin Enis Bardhi, që është në shënjestër të Arsenalit, Fiorentinës, e shumë klubeve të tjera, ndërsa pa lënë anash edhe një Marash Kumbulla, Amir Rrahmani e të tjerë.

Por sot shqiptarët kanë edhe një tejtër futbollist, për të cilin ndoshta pak është shkruar, e që pritet të jetë emër i madh i futbollit evropian. Bëhet fjalë për Besfort Arifin, i cili sot është bashkuar me seniorët e MVV Maastricht, skuadrë kjo që luanë në Divizionin e Parë të Holandës.

Tani kur ekipi udhëhiqet nga trajneri boshnjak, Darije Kalezic, atij i është folur shumë për 18 vjeçarin shtatlartë Arifi, i cili me paraqitjet për ekipin U19, ka shënuar plot 13 gola, duke i shtuar edhe 10 asiste.

Besfort Arifi sot në grumbullimin me ekipin e seniorëve të MVV Maastricht

Stërvitjen e parë Besforti me ekipin e parë të Maastrichiti e kishte sot dhe ka mbetur i kënaqur nga pritja që i është bërë nga seniorët e ekipit të tij.

“Për mua është një arritje që sot të jem në moshën 18 vjeçare me senioërt e Maastrichtit, pasi më parë luaja te U19. Falënderoj trajnerin për besimin e dhënë dhe shpresoj që shumë shpejt të marrë shansin edhe në ndeshjet që do të luajmë”, ka thënë për Albsport.mk, Besfrot Arifi.

Përndryshe Arifi që luan në disa pozita në sulm, në krahun e djathtë dhe të majtë, ndërsa epërsia e tij është se është majtak, por përdor mjaft mirë edhe të djathtën e tij.

Arifi me familjen e tij që rrjedhin nga Shkupi, jetojnë në Belgjikë, ndërsa kanë shtetësi të dyfishtë, atë belge dhe të Maqedonisë së Veriut. Karriera e tij ka nisur në 2012-2016 te KRC Genk, që pas një viti të kalon te KAA Gent, ndërsa për të kaluar në vitin 2017/2018 shkon në Hollandë te MVV Maastricht.

Besfort Arifi me fanellën e rep. Maqedonisë së Veriut

Por talenti i madh i Arifit është vërejtur edhe nga reprezentacioni i Maqedonisë së Veriut dhe ai ka kaluar në të gjitha gjeneratat U16, U17 dhe tani është në U18, por që me këto statistika dhe paraqitje ai sigurisht se nuk do të mbetet vetëm këtu, pasi që kërkesa për ta pasur në përfaqësuese ka shprehur edhe kombëtarja e Shqipërisë, ndërsa Maqedonia U21 dhe seniorët e shohin Besfortin si një nga futbollistët e së ardhmes të vendit.

Continue Reading

Futboll

Murinjo: Nuk është fundi i botës nëse Totenhemi nuk përfundon në top 6

Trajneri i Totenhemit, Zhoze Murinjo ka deklaruar sot se nuk do të jetë fundi i botës nëse Sparsit nuk arrijnë të përfundojnë në gjashtë të parët e Ligës së parë angleze- diçka që nuk ka ndodhur nga viti 2009.

Totenhemi ka humbur me 1-3 nga Shefild Juanjtedi të enjten dhe është në vendin e nëntë të tabelës. Ekipi është në 10 pikë pas Mançester Junajtedit dhe vetëm një fitore kundër Evertonit të hënën do t’i mbajë shpresat për pjesëmarrje në turnetë evropiane, sezonin e ardhshëm.

“Nëse ajo nuk ndodhë, nuk do të jetë fundi i botës, është me siguri fillim i një bote të re. Punët ndryshojnë, ndryshojnë për ne, për klubin tjetër. Ekipet ndryshohen, motivimi ndryshon. Ekipi i cili ishte i fortë para 10 vitesh me siguri nuk është më i fuqishëm…”, ka thënë ai.

Portugezi ka thënë se duhet optimizëm për sezonin e ardhshëm e cila duhet të jetë më ndryshe.

PROMOTED CONTENTMgid

Continue Reading

Futboll

Man Utd me fitore bindëse

Manchester Unitedi e ka fituar bindshëm ndeshjen e xhiros së 32-të të Premier Leagues së Anglisë në futboll. Të martën mbrëma, Man Utd fitoi 3:0 në udhëtim ndaj Brighton & Hove Albion.

Mason Greenwood realizoi për 1:0 në minutën e 16-të. Më pas Bruno Fernandes shënoi dy gola të bukur për fitore të re të gjigantit anglez.

Manchester Unitedi renditet i pesti me 52 pikë. Është në garë për pozitën e katërt që dërgon në Champions./Koha.net/

Continue Reading

Recent Posts