Connect with us

Живот

3 чекори за претворање на мала тераса во рај: Eве што ви треба

Published

on

Терасата е омилен дел од домот за многумина – тоа е агол што го поврзува нашиот дом со природата, ни овозможува да ги почувствуваме утринските зраци на сонцето без да излегуваме надвор и ни дава можност да уживаме во топли вечери во друштво на најблиски, пишува Lovesensa.

Сепак, многумина се откажуваат од украсувањето и максималната употреба на терасата поради недостаток на простор, но дури и најмалата тераса лесно може да се претвори во одличен простор за одмор, уживање и медитирање.

Треба да го изберете посакуваниот стил за вашата тераса, без разлика дали е бохо, скандинавски или минимален стил.

Откако ќе се решите за стилот, треба да ги преземете следниве три чекори за да претворите мала тераса во прекрасен рај:

1. Практичен мебел

Ова е најважната ставка за украсување на мала тераса. Можеби сте сонувале за големи комплети на терасата, но заборавете на таа идеја и искористете го она што ви е достапно, и може да изгледа многу убаво. Практичен мебел за терасата, исто така, може да биде најчестата дрвена палета на која ќе ги поставите перничињата за седење и со тоа да направите свој комплет мебел. Исто така, столиците и подвижната маса за преклопување совршено ќе се вклопат на вашата тераса. Можете да ви висат табли во форма на триаголник во аглите на терасата и да направите едноставна маса на нивоа.

 

2. Декорација

Кога избирате практичен мебел, потребна ви е инспирација за декорација. Деталите за животот значат, нели? Затоа ви препорачуваме да изберете мали детали кои ве потсетуваат, а кои ќе ја направат вашата тераса да изгледа убава. На пример, миризливи свеќи, ламби, украсни фигурини … Но, најдобро е да изберете декорација што можете да ја обесувате на ѕидот, за да не го направите малиот простор визуелно уште помал. На пример, направете ѕидна полица на која ќе ставите сè што сакате од украси или украсете тераса со слики, цртежи, фотографии. Една од идеите е да закачите светилки и фотографии со  јаже и да висат, од една тераса во друга.

3. Цвеќиња

Терасата без цвеќиња може да се смета за празен простор, бидејќи растенијата се токму она што му дава на овој простор свој шарм. Сепак, без оглед колку ви се допаѓаат растенијата, тие често заземаат многу простор на терасата. Затоа е неопходно да се дојде до практична идеја да негуваме цвеќе на вашата мала тераса. Најдобрата идеја е да ги ставите цвеќињата во саксии и да ги обесувате од надворешната страна на терасата за да заштедите простор. Може да користите и поголеми држачи што можат да држат повеќе садови. Важно е само добро да ги прицврстите. Можете да ги однесете и растенијата што преживеале во станот на терасата. Овде е корисна и дрвена полица на која можете да чувате цвеќиња. Растенијата што ги препорачуваме за мала тераса се: петунии, морско оревче, сурфинија, ниска далија, сукуленти, зацврстувачи, бегунии и украсни коприви. На терасата можете да комбинирате убаво и корисно, и да ги засадите вашите омилени зачини – босилек, оригано, јаглика, рузмарин, лаванда, нане, мајчина душица и темјан.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

НАЈЧИТАНИ