Connect with us

Kosovë

Kujtim Kurti: Vjosa po vjen me parti të re politike me 9 deputet!

Vjosa Osmani mbas 2 jave do të formojë partin e saj LËVIZJA DEMOKRATIKE… me 9 deputet nga LDK dhe disa antarë tjerë nga Diaspora.

Këtë e ka konfirmuar Kujtim Kurti në faqen e tij të facebookut.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Kosovë

Lushtaku: Kam kërkuar nga Veseli që PDK t’ia jep votat qeverisë së LDK-së për të mos u varur nga Lista Serbe

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Sami Lushtaku ka folur për situatën politike në vend.

Lushtaku në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se në situatën që ndodhet PDK pas zhvillimeve me Gjykatën Speciale më mirë është të përfshihet në qeveri.

Ai ka thënë se më parë ishte vendim i Kadri Veselit që PDK të qëndrojë në opozitë dhe sipas tij kjo gjë ishte e mirë në atë kohë.

Por Lushtaku thotë se pas ftesës nga Haga gjërat kanë ndryshuar dhe për PDK-në do të ishte më mirë përfshirja në qeveri.

Ish-kryetari i Skenderajt thotë se ai dhe disa kolegë tjerë nga PDK kanë kërkuar nga Veseli që PDK t’ia ofrojë votat qeverisë së LDK-së në mënyrë që kjo e fundit të mos varet nga votat e Listës Serbe.

“Kemi thënë që t’ia jep votat qeverisë së LDK-së dhe të kërkojë llogari pa u përfshirë në të e të mos varen nga votat e Listës Serbe. Ata për fat i patën votat dhe e bënë qeverinë që është”.

Lushtaku thotë se PDK duhet t’i votojë marrëveshjet ndërkombëtare që janë në interes të qytetarëve.

“Është gabim që për shkak të inateve tona të pësoj qytetari i këtij vendi”, tha ndër të tjera Sami Lushtaku./Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

KËSHILLA E WILLIAM WALKER PËR THAÇIN DHE VESELIN – “JEPNI DORËHEQJE, SHKONI NË HAGË”

Këshilla e William Walker për Thaçin dhe Veselin – “jepni dorëheqje, shkoni në Hagë”
Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli duhet të shkojnë në Hagë e të mbrohen duke dëshmuar se akuzat janë të rreme, ka thënë ish-ambasadori i OSBE-së gjatë luftës në Kosovë, William Walker, njofton Insajderi.

Por, këtë duhet ta bëjnë të dorëhequr nga pozitat e tyre aktuale, ka pohuar Walker, i cili prejse kishte dokumentar krimet serbe në Kosovë, ka mbetur mik i madh i popullit shqiptar.

I pyetur në një intervistë në televizionin publik të Kosovës, se çfarë duhet të bëhet pas këtyre aktakuzave, përgjigja e tij ka qenë e shkurtër dhe e prerë.

“Mendoj se Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli duhet të japin dorëheqje nga pozitat e tyre, cilado që janë ato dhe të shkojnë në para Gjykatës kudo që ajo është dhe të mrbohen e të tregojnë se këto akuza janë të rrejshme”, ka deklaruar Walker.

Presidenti i Kosovës dhe kryetari i PDK-së po akuzohen nga Gjykata Speciale për krime lufte. Ata, sipas publikimit të aktakuzës nga Specialja akuzon për 100 vrasje.

Presidenti Thaçi të hënën niset për Hagë, ku është e vendosur gjykata, për t’u intervistuar.

Ai ka thënë se do ta lë pozitën e presidentit, në qoftë se akuzat ndaj tij vërtetohen

Continue Reading

Kosovë

Simiq: I dhamë 10 vota për krijimin e institucioneve, Osmani: Nuk vrapova korridoreve pas juve

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, është përplasur ashpër me deputetin e Listës Serbe, Igor Simiq, rreth propozimit për miratimin e një rezolute, në të cilën kërkohet përjashtimi i anëtarëve të Srpskas nga Qeveria të cilët përkrahin vendimet e Serbisë kundër pavarësisë dhe integritetit territorial.

Simiq ka thënë se një deklaratë e tillë nuk mund të jetë si subjekt i një rezolute të tillë. Ai tutje ia ka përmendur Vjosa Osmanit edhe 10 votat e Listës Serbe për themelimin e institucioneve të Republikës së Kosovës.

“Po ju kujtoj se si në koridorret e kësaj ndërtese më ndiqnit për të t’i dhënë 10 votat për t’u zgjedhur kryetare e Kuvendit. Atëherë nuk brengoseshit aspak për politikat e Listës Serbe”, iu drejtuar Simiq Osmanit.

Simiq ndërkohë i ka thënë Osmanit që ta gjejë me video deklaratën për të cilën thotë se është e Rakiqit.

“Ju bëj thirrje ta gjeni deklaratën e Rakiqit me video… Këto nuk janë të vërteta. Në të pavërteta nuk mund të bëhen rezoluta”, ka deklaruar Simiq.

Ndërkohë, reagimi i Osmanit ka qenë i menjëhershëm. Kryekuvendarja Osmani i ka thënë Simiqit se ajo s’e ka ndjekur askënd korridoreve për vota.

Ajo, gjithashtu, ia ka kujtuar Simiqit se deklarata rreth përkrahjes së Vuçiqit është e Listës Serbe dhe se kreu i partisë është Goran Rakiq, zëvendëskryeministri i Kosovës.

“Nuk keni asnjë nevojë të paraqitni të pavërteta para këtij Kuvendi. Unë asnjëherë se kam ndjekur askënd korridoreve për asnjë votë. Kjo është një deklaratë e pavërtetë nga ana juaj. Deklarata të cilën e lexova, të cilën e keni lëshuar në gjuhën serbe dhe atë angleze thotë se mbështesni presidentin Vucic në luftën për “Kosovën dhe Metohinë”, kjo është deklaratë e Listës Serbe, kryetar i Listës Serbe është Goran Rakiq, përveç nëse e keni ndryshu në ndërkohë. Ndërsa kur më keni votuar, nëse keni menduar që unë e përkrah këdo, që i bashkohet Vucicit në beteja diplomatike e politike, e keni pasur gabim. Ju e thatë me të drejtë, keni thënë që po votojmë për themelim të institucioneve. Të gjithë e dimë që s’keni votuar për mua si person, por për themelimin e institucioneve”, ka thënë Osmani. /Express/

Continue Reading

Recent Posts