Connect with us

Botë

Koronavirusi më i rrezikshëm se SIDA dhe malarja, çdo 18 sekonda humb jetën një person

Vdekjet që lidhen me koronavirusin vazhdojnë të rriten çdo ditë e më shumë. Deri më tani ka më shumë se gjysmë milioni të vdekur në të gjithë botën. Numri i vdekjeve nga COVID-19 arriti në gjysmë milioni njerëz të dielën, sipas një raporti të Reuters, një etapë e rëndë për pandeminë globale e cila po përhapet gjithnjë e më shumë në disa vende.

Mesatarisht, më shumë se 4,700 njerëz po vdesin në të gjithë botën nga sëmundja e lidhur me COVID-19 çdo 24 orë, sipas llogaritjeve të Reuters bazuar në një mesatare nga 1 deri më 27 qershor. Kjo barazohet me 196 persona në orë, ose 1 person çdo 18 sekonda. Ndërsa niveli i përgjithshëm i vdekjeve ka rënë në javët e fundit, ekspertët e shëndetit kanë shprehur shqetësime në lidhje me numrin rekord të rasteve të reja në vende si Shtetet e Bashkuara, Indi, Brazili dhe Azi.

Rreth një e katërta e të gjitha vdekjeve deri më tani kanë qenë në Shtetet e Bashkuara, megjithëse vdekjet në Brazil dhe India po rriten me shpejtësi, tregojnë të dhënat e Reuters. Shkalla e vdekjes mesatarisht arrin në 78,000 në muaj, krahasuar me 64,000 vdekje të lidhura me SIDA dhe 36,000 vdekje nga malarja, sipas shifrave të vitit 2018 nga Organizata Botërore e Shëndetit.

Në Shtetet e Bashkuara, epiqendra e shpërthimit ishte fillimisht në New York. Por numri i rasteve të reja në atë shtet tani kanë rënë, ndërsa pikat e reja të nxehta janë shfaqur në SH.B.A. Jug dhe Perëndim. Guvernatori i Teksasit kohët e fundit vendosi të ndalojë rihapjen e shtetit pas një rritje të infeksioneve dhe shtrimeve në spital. Në nivel global, të dhënat nga Reuters tregojnë se si pesha e vdekjeve sipas rajonit është zhvendosur me kalimin e kohës, nga Azia në Lindjen e Mesme, Evropë dhe Amerikën e Veriut, dhe më pas në Amerikën Latine.

Numri i lartë i vdekjeve ka sjellë ndryshime në ritet e varrimit tradicional dhe në të gjithë botën, me morgje dhe biznese varrimesh të mbingarkuara dhe të dashurit shpesh ndalohen për t’i dhënë lamtumirën e fundit. Në Izrael, zakoni i larjes së kufomave të të ndjerit mysliman nuk lejohet dhe në vend që të vishen me rroba, ato duhet të mbështillen në një qese plastike të trupit. Tradita hebraike e Shivait, ku njerëzit shkojnë në shtëpinë e të afërmve të viktimës për shtatë ditë, gjithashtu është ndërprerë. Në Itali, katolikët janë varrosur pa bekimin e një prifti.

Në New York, krematorët e qytetit po punonin jashtë orarit, duke djegur trupat natën. Ekspertët e shëndetit publik po shikojnë sesi demografia ndikon në nivelin e vdekjeve në rajone të ndryshme. Disa vende evropiane me popullsi më të vjetër kanë raportuar për nivele më të larta të vdekshmërisë, për shembull.

Një raport i Prillit nga Qendrat e BE’së për Kontrollin e Sëmundjeve nxori mbi 300,000 raste në 20 vende dhe zbuloi se rreth 46% e të gjitha vdekjeve ishin mbi moshën 80 vjeç. Në Indonezi, qindra fëmijë besohet se kanë vdekur, një zyrtar shëndetësor i zhvillimit i ka atribuar kequshqyerjes dhe anemisë së fëmijëve./Gazeta Express/

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Botë

Pasuria e njeriut më të pasur të botës theu rekordet e historisë

Gjërat po shkojnë mesë miri për Jeff Bezos. Madje shumë mirë. Aksionet e Amazon u rritën në vlera rekord dhe kompania që Bezos themeloi 26 vite më parë sot ka vlerë prej 1.54 trilionë dollarë.

Bezos që ka 11.1% të kompanisë ka një pasuri prej 182.6 miliardë dollarë, rekordi më i ri në listën e më të pasurve të botës së Forbes.

Jeff Bezos

Aksionet e Amazon ranë me 15% në dy javët e para të muajit Mars dhe tashmë janë kthyer duke u rrit me 80%. Bezos mori titullin si njeriu më i pasur i botës në Korrik të 2017-ës edhe pse zgjati vetëm pak ditë.

Në Tetor të 2017-ës përsëri u ngjit në pikën më të lartë. Një vit më vonë pasuria e tij arriti 160 miliardë dollarë. Aktualisht është 70.2 miliardë dollarë më i pasur sesa Gates i cili është i dyti me pasuri prej 110.4 miliardë dollarë.

¼ e pasurisë së tij Bezos e transferoi tek gruaja e tij pas divorcimi e cila sot ka 59.8 miliardë dollarë pasuri. Nëse Bezos do të kishte mbajtur pasurinë e plotë, sot do të kishte 240 miliardë dollarë. /PCWorld Albanian

Continue Reading

Botë

Erdogan me video-mesazh do të marrë pjesë në programin përkujtimor të Gjenocidit të Srebrenicës

Presidenti i Turqisë, me anë të një video-mesazhi do të marrë pjesë në programin përkujtimor me rastin e 25 vjetorit të Gjenocidit të Srebrenicës.

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, me anë të një video-mesazhi do të marrë pjesë në programin përkujtimor me rastin e 25 vjetorit të Gjenocidit të Srebrenicës në Bosnjë Hercegovinë, më 11 korrik të shtunën, raporton Anadolu Agency (AA).

Ambasadori i Turqisë në Sarajevë, Haldun Koç, në deklaratën për AA tregoi se programi përkujtimor i këtij viti për masakrimin e mbi 8.000 civilëve boshnjakë nga ushtarët serb në Gjenocidin e Srebrenicës do të zhvillohet me pjesëmarrje të ulët për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19).

Ai rikujtoi se Erdoğan vitin e kaluar ka marrë pjesë në programin e dërgimit të viktimave të gjenocidit nga Sarajeva në Potoçari. “Këtë vit Presidenti Erdoğan dërgoi video mesazh. Do ta shikojmë 11 korrik në Varrezat në Potoçari”, tha ai.

Koç theksoi se drama njerëzore e ndodhur në Srebrenicë nuk duhet harruar dhe të nxjerret mësim nga gjërat që kanë ndodhur. “Stabiliteti, uniteti dhe integriteti i Bosnjë Hercegovinës në Ballkan ka rëndësi parësore. Elementi kryesor i politikës sonë në periudhën pas luftës gjithmonë ka qenë stabiliteti politik dhe zhvillimi ekonomik i Bosnjë Hercegovinës”, u shpreh ambasadori turk.

Ai më tej theksoi se Turqia gjithmonë është miku më i sinqertë i Bosnjë Hercegovinës.

Për shkak të COVID-19 ceremonia përkujtimore këtë vit do të zhvillohet me pjesëmarrje të kufizuar, ndërsa do të transmetohen video-mesazhet e krerëve shtetëror dhe qeveritarë.

– Çfarë ndodhi në Srebrenicë?

Më shumë se 8.000 meshkuj muslimanë boshnjakë u vranë pasi forcat serbe sulmuan “zonën e sigurtë” të Srebrenicës në korrik të vitit 1995, pavarësisht pranisë së trupave holandeze të ngarkuara për të vepruar si paqeruajtës ndërkombëtarë.

Srebrenica u rrethua nga forcat serbe që po përpiqeshin të pushtonin territore nga muslimanët dhe kroatët boshnjakë për të formuar shtetin e tyre.

Këshilli i Sigurimit të OKB-së kishte shpallur Srebrenicën si “zonë të sigurtë” në pranverën e vitit 1993. Megjithatë, trupat serbe të udhëhequra nga gjenerali Ratko Mlladiç, kaluan në zonën e OKB-së.

Trupat holandeze nuk arritën të ndërmerrnin masa kur forcat serbe pushtuan zonën dhe vranë 2.000 meshkuj vetëm më 11 korrik. Rreth 15.000 persona të tjerë ikën nga Srebrenica në malet përreth, por trupat serbe vranë 6.000 prej tyre në pyje.

Në ceremoninë e këtij viti do të varrosen edhe 8 viktima të identifikuara.

Continue Reading

Botë

Kore e Jugut, kryebashkiaku i Seulit llogaritet i zhdukur

Vajza e kryebashkiakut lajmëroi sot policinë lidhur me zhdukjen e babait të saj/

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon është zhdukur, transmeton Anadolu Agency (AA).

Policia koreano-jugore ka nisur një kërkim të gjerë për të gjetur kryetarin e qytetit të Seulit, Won-soon pasi familja e tij njoftoi se ai ishte i zhdukur, bëri të ditur Agjencia e Lajmeve Yonhap.

Për zhdukjen vajza e tij lajmëroi sot policinë rreth orës 15:17 (08:17 sipas kohës së Evropës Qendrore).

“Ai ishte larguar nga shtëpia katër deri në pesë orë më parë pasi kishte lënë fjalë si një testament, me telefonin e tij aktualisht të fikur”, thuhet në raportin e paraqitur nga vajza e Park.

Në vijim është duke u zhvilluar një operacion masiv kërkimi me dronë dhe qen policie.

Continue Reading

Recent Posts