Connect with us

Humor

Dëgjoni hitin viral në lidhje me coronavirusin që i bën të gjithë të kërcejnë(video)

Videoja është edukative në natyrën e saj, sepse ajo është duke dhënë udhëzime se si të mbroheni nga coronavirusi.

Këto ditë, Ministria e Shëndetësisë në Vietnam ka nxjerrë një video muzikore që duhet të edukojë njerëzit për virusin vdekjeprurës, por ka rezultuar të jetë edhe një hit viral.

Është një video e animuar me një këngë pop tërheqëse, e cila megjithatë ra në sy edhe për nga ana edukuese e saj.

Në fillim të videos shohim dy persona, një burrë dhe një grua të zemëruar me njëri-tjetrin, dhe më pas lajmet për coronavirusin shfaqen në ekranin e TV-së. Grindja në atë moment pushon dhe në të njëjtën kohë ata fillojnë të luftojnë virusin e keq.

Së shpejti, ata këndojnë, dhe në këngë ata u thonë njerëzve se duhet të mbrohen nga virusi, por gjithashtu sqarojnë se duhet të kujdesen për mjedisin e tyre, i cili gjithashtu duhet të jetë i pastër.

Çifti përfundimisht pajtohet dhe ata janë përsëri të lumtur në dashuri, pasi kuptojnë se mund të bëjnë gjithçka së bashku dhe madje të mposhtin coronavirusin. Videoja, ndërkohë, u bë virale, kështu që njerëzit në Tik Tok hartuan një koreografi vallëzimi për coronavirusin.

Humor

“Cila është ëndrra e një polici?” – barcoletat e Robertit iu shkrijnë së qeshuri (VIDEO)

Cila është ëndrra e një polici?” – barcoletat e Robertit iu shkrijnë së qeshuri (VIDEO)

Ndiqeni videon më poshtë:

Continue Reading

Humor

Presidenti i Ugandës inkurajon qytetarët të qëndrojnë nëpër shtëpi, në moshën 75-vjeçare bën pompa dhe ushtrime tjera në zyrë

Derisa vendet në mbarë botën po mundohen të mbajnë qytetarët nëpër shtëpitë e tyre me qëllim që të parandalohet përhapja e coronavirusit, presidenti i Ugandës, Yoweri Museveni, ka vendosur që të praktikojë ushtrimet fizike.

Me shpresën se me këtë veprim do të inkurajoj qytetarët e Ugandës të qëndrojnë nëpër shtëpi gjatë kohës kur në fuqi janë kufizimet e lëvizjes, lideri 75-vjeç ka publikuar një video ku shihet duke ushtruar në shtepi

Museveni ka paralajmëruar qytetarët javën e kaluar që të mos ushtrojnë jashtë: “Nëse dëshironi të ushtroni, mund ta bëni në hapësira të mbyllura”.

Ai madje në video shihet duke vrapuar nëpër zyrë dhe duke bërë pompa i veshur me rroba sportive, derisa në prapavijë dëgjohet një zë duke numëruar deri në 30.

Me shpresën se në këtë mënyrë do të luftohet përhapja e coronavirusit, në Ugandë është në fuqi ora policore, ku janë mbyllur shkollat, ndalohen tubimet publike, konferencat dhe të gjitha aktivitetet tjera.

Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins dhe ministrisë së Shëndetësisë së Ugandës, në këtë vend deri më tani janë konfirmuar 53 raste me COVID-19.

 

 

Continue Reading

Humor

Edhe qentë ‘mbajnë’ distancën sociale në kohë pandemie

Tre qen qëndruan para dyqanit, duke pritur pronarët, por në një distancë prej dy metrash nga njëri-tjetri.

Duket se edhe ata respektojnë masat paraprake për të luftuar përhapjen e coronavirusit.

Një përdorues i rrjeteve sociale nga Kroacia ka ndarë disa foto në internet ku shihen 3 qen që duket se mbajnë distancë sociale në kohën e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19.

“I fërkova sytë kur tre qen ishin duke qëndruar dy metra larg njëri-tjetrit. Këta duket se po dëgjojnë rregullat që secili shtet i ka vendosur për distancë sociale”, tha një djalë nga Zagrebi i Kroacisë.

Kujtojmë se masat për të luftuar përhapjen e COVID-19 përfshijnë, ndër të tjera, mbajtjen e një hapësire midis njerëzve. Për të parandaluar përhapjen e virusit dhe, mbi të gjitha, për të mbrojtur ata që preken më së shumti dhe më rëndë nga virusi, të moshuarit dhe të sëmurët.

Këta qen ekstremisht të trajnuar ishin duke pritur për pronarët e tyre për disa minuta.

Continue Reading

Recent Posts

Më të lexuarat e javës

Shares