Connect with us

Kosovë

Donika Gërvalla dhe Vjosa Osmani largohen nga mbledhja me forcë (VIDEO)

Deputetja e LDK-së Donika Gërvalla dhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës në detyrë Vjosa Osmani largohen nga mbledhja e LDK-së me forcë.

Videoja është nga viti 2016.

 

Kjo eshte fjala e lire e LDK-se, qe po e proklamojne si vlere. Donika Gervalla e Vjosa Osmani u paten nxjerre jashte me force vetem pse kane menduar ndryshe nga LDK. #Shperndaje

Gepostet von Power Shqip am Mittwoch, 25. März 2020

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Kosovë

Profili i Kadri Veselit: Rrugëtimi i tij prej vitit 1981, deri në çlirimin e plotë të Kosovës

Televizioni publik ka publikuar profilin e ish-kreut të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Kadri Veseli.

“Kadri Veseli ka folur pak për këto 20 vjet për aktivitetin e tij në lëvizjen e shqiptarëve të Kosovës për liri dhe pavarësi – në të cilën ishte një nga figurat qendrore.”

Si një nga themeluesit e drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare, ish kreu i Kuvendit dhe PDK-së, ka prapa vetes një histori të gjatë të përpjekjeve për liri.

Ai e nisi rebelimin kundër pushtuesit serb qysh në vitin 1981, për të mos u ndalë asnjëherë deri në çlirimin e plotë.

Më poshtë mund ta ndiqni një profil të transmetuar në RTK që rrëfen për ecjen e Kadri Veselit në rrugën për liri e pavarësi.

Continue Reading

Kosovë

VIDEO / Si janë dhe si duhet të veprojnë shqiptarët nga perspektiva e 28 nëntorit 1912, flasin Sela e Kurti

Në vigjilje të festës së 28 nëntorit, ditës së pavarësisë së shtetit shqiptarë Lëvizja Vetëvendosje organizoi një bashkëbisedim online me temë “Si janë dhe si duhet të veprojnë shqiptarët nga perspektiva e 28 nëntorit 1912”, në këtë bashkëbisedim online të realizuar nëpërmes “Zoom”, u prononcuan Ziadin Sela, kryetar i Aleancës për Shqiptarët, Albin Kurti, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Enis Sulstarova, Mrika Limani dhe Nik Gjelo, për më shumë ndiqeni videon./News33.tv/

 

Continue Reading

Kosovë

Bislimi thotë se kryeministri Hoti nuk e ka trurin për rimëkëmbje ekonomike

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh ish-ministri i Financave, Besnik Bislimi po e quan pa substancë dhe zero Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike të Qeverisë Hoti.

Sipas tij, kreu i ekzekutivit i ka të gjitha mundësitë për ta bërë rimëkëmbjen ekonomike, por vetëm trurin nuk e ka.

Bislimi për KosovaPress, sqaron edhe idenë e tij se cila do të ishte rimëkëmbja e duhur ekonomike që do rriste kërkesën agregate në vend.

“Ligji, veç rimëkëmbje nuk është, a buxheti e ka rimëkëmbjen brenda. Do të thotë Avdullah Hoti i ka të gjitha mekanizmat, të gjitha mundësitë, veç nuk e ka trurin. Projektligji për rimëkëmbje nuk ia jep atë. Avdullah Hoti, bindja ime e fortë është, se e dinë që ky projektligj është zero dhe ai nuk ka interes ta kalojë. Në atë moment që ligji do të kalojë qytetarët do të kuptonin që nuk ka substancë dhe s’ka njerëz prapa që munden me shty përpara”, thotë Bislimi.

Ai thotë se ideja e tyre për marrjen e një kredie prej 900 euro të qytetarëve do të ishte e duhura, pasi kthimi, pa kamatë do të ishte vetëm 16 euro në muaj.

“Propozimi që kemi nxjerr ne ka qenë shumë i qartë. Të gjithë ata që kanë nevojë për me shtu kërkesën agregate këtë moment kanë mundësi me sistemin banka dhe me marrë kredi deri në dyfishin e pagës mesatare. Shuma mujore e kthimit kish me qenë 16 euro dhe norma interesi zero. Sa është përqindja e familjes në Kosovë që nuk munden t’i rikthejnë 16 euro në muaj. Në qoftë se ka familje që nuk kanë asnjë të ardhur, rrjedhimisht e kanë të pamundur me i rikthyer 16 euro, këto familje përfitojnë shumë më shumë se me marrë kredi. Pasi këto futen në sistemin për çdo muaj i marrin ka 130 euro. Ju mundeni me marrë njëherë 900 euro, por familjet që nuk kanë të punësuar marrin çdo muaj ka 130 euro dhe nuk kanë me i kthyer asnjë cent sepse është ndihmë sociale. Do thotë nuk është ide parciale, por është ide e përgjithshme që e përshinë çdo element të shoqërisë. Është pak zhgënjyese se si njerëz të nivelet të Shpend Ahmetit me zero minuta analizim dalin dhe japin kundër recetë”, u shpreh ai.

Si ish-ministër i Financave, Bislimi komenton edhe vjedhjen e dy milionë eurove nga Thesari i Shtetit muajin e kaluar.

“Është fakt që ministri i Financave nuk merret me transaksionet e thesarit, janë mekanizmat përcjellës. Por përgjegjësinë morale e ka, nëse ministri i Financave është i vetëdijshëm për këtë, jep dorëheqje, pastaj hapen rrugët me kërku përgjegjësi nga secili person. Për hajni brenda shtëpisë duhet me u përgjigj i zoti i shtëpisë. Këta filluan me delegu përgjegjësinë tek njerëzit tjerë, ata kanë përgjegjësi materiale, përgjegjësinë morale e ka qeveria”, thotë ai.

Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike është votuar në parim muajin tetor, ndërsa koalicioni qeverisës po dështon të sigurojë votat për ta miratuar në lexim të dytë./KP/ Telegrafi/

Continue Reading

Recent Posts