Connect with us

Lajme

PDSH-ja kërkon paga dyfish më të larta për personelin mjekësor

Kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi, kërkoi paga dyfish më të mëdha për personelin mjekësor dhe ulje të të ardhurave
personale vetëm tek funksionarët e lartë. Këtë e theksoi në konferencën e sotme për shtyp së bashku me Komisionin partiak për shëndetësi rreth gjendjes aktuale me koronavirusin.

“Mendoj se situata ekonomike nga dita në ditë do të bëhet dramatike. Rekomandimi ynë është që të gjitha pagat e funksionarëve të lartë, udhëheqës të institucioneve, deputetëve dhe ministrave etj, të ulen për 50
për qind. Pagat e administratës dhe mësimdhënësve dhe profesorëve të mos ulen. Pagat e mjekëve dhe të gjithë punonjësve shëndetësorë të rriten dy herë më shumë, sepse duhet të stimulohen sa më shumë mjekë dhe lista
mjekësore të cilët nuk punojnë të paraqiten për të punuar”, theksoi Thaçi.

Në emër të Komisionit partiak për shëndetësi ai e kritikoi punën e Spitalit klinik të Tetovës dhe Qendrës për shëndet publik.

“Drejtori i Spitalit klinik në konferencë pati sjellje joserioze. Ne si parti dhe kryetar dhe koleg jam i brengosur, nuk kemi informacione të mjaftueshme, nuk kemi dëgjuar se cili është Shtabi i krizës, cilët janë mjekët, cilët janë
specialistët. I bëjmë thirrje ministrit të Shëndetësisë ta vizitojë spitalin sepse është Qendër klinike universitare në Tetovë, në repartin për sëmundje infektive që të shihet sa krevate dhe shtretër ka, sa dhoma kemi të gatshme
për kujdes intensiv, sa respiratorë kemi për 270 mijë banorë në rajonin e Tetovës. Sipas informacioneve tona ka një respirator. Mendoj se kjo është shqetësuese”, ka thënë Thaçi.

Sipas tij, PDSH-ja ka potencial kadrovik të personave mjekësorë të cilët janë të gatshëm t’i ndërmarrin të gjitha përgjegjësitë derisa zgjatë situata e krijuar.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme

Pagesa e pensioneve për muajin nëntor fillon të enjten

Qeveria e Maqedonisë në mbledhjen e sotme obligoi Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale t’i dorëzojë të dhënat te bankat deri më 25 nëntor. Më 26 nëntor, bankat duhet që pensionet përmes bankomatëve t’i ketë gati.

Për pensionistët që nuk kanë kartelë në banka pagesa e pensioneve do të bëhet sipas lartësisë së pensionit edhe atë: Për pensionistët që marrin pension deri në 11 mijë denarë pensionin mund ta marrin nga 26 nëntori, për pensionistët që marrin pension deri në 14 mijë denarë pagesa bëhet të martën, për pensionistët që marrin deri në 18 mijë denarë pagesa bëhet të hënën dhe për ata mbi 18 mijë denarë pagesa bëhet të martën.

Continue Reading

Lajme

Fetahu: Politika nuk ka ndërhyrë për zgjedhjen time në krye të BFI-së

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame, Shaqir Fetahu, në “Programin 200” gjatë pyetjes së gazetarit nëse ka pasur politika ndikim në zgjedhjen e tij në krye të BFI-së? Ai e hodhi poshtë në mënyrë kategorike që politika të jetë përzierë gjatë procesit së zgjedhjes së tij në krye të BFI-së. Ai tha se zgjedhja e tij në krye të BFI-së erdhi si rezultat i nevojës për ndryshime rrënjësore në BFI.

Me përgjegjësinë më të madhe ju them se kjo ka qenë një opsion autonom, që lindi nga konsultimi ynë në mes veti, se ambient i formuar ka nevojë që të ndryshojë drejt asaj që është më e mirë. Nuk ka pasur asnjë ndikim në këtë opsion. Nuk ka pasur kurrfarë ndikimi në opsionin, që quhet opsioni i ndryshimeve të reja në BFI. Fakti që vërtet ka qenë autonom nga vet konsultimi i faktorëve brenda Bashkësisë Islame, është se me ardhjen time si ushtrues detyrë e vizituan me mijëra njerëz nga etni të ndryshme në vendin tonë dhe më kanë uruar punë të mbarë- tha Fetahu.

Continue Reading

Lajme

Dua Lipa rekord nominimesh në Grammy Awards, dominon në kategoritë kryesore

Dua Lipa në mesin e Beyonce e Taylor Swift, nominohet gjashtë herë për çmimet prestigjioze të muzikës, Grammy Awards.

Më 31 janar të vitit 2021 do të mbahet për të 63-tën herë evenimenti i “Grammy Awards”.

Dua Lipa së bashku me Beyoncé e Taylor Swift kësaj radhe dominojnë në nominimet e çmimeve, përcjell Gazeta Express.

Dua po kryeson në tre çmimet kryesore, “Regjistrimi muzikor më i mirë i vitit”, “Kënga më e mirë e vitit” dhe “Albumi më i mirë i vitit”.

Continue Reading

Recent Posts