Connect with us

Lajme

PAMJE NGA KU DUKET ZAEV I GJAKOSUR

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Kosovë

Analisti i njohur kosovar dhe Armend Zemaj janë shokë të fëmijërisë

Mësueses Hazbije Muhaxhiri nga Gjakova është bërë një vizitë e veçantë, tre ish-nxënës të saj e takuan për ta uruar për ditën e Mësuesit dhe atë të Gruas.

Bëhet fjalë për ish-nxënës të saj që sot janë emra të njohur për publikun, analisti Imer Mushkolaj dhe ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj, janë dy nga tre personat që e vizituan sot atë.

E një fakt i padëgjuar për publikun, mund të jetë edhe fakti që Imer Mushkolaj dhe Armend Zemaj janë shokë të fëmijërisë.

“Me shokët e fëmijënisë Armendin e Yllin, në Gjakovë e vizituam mësuesen tonë të parë, Hazbije Muhaxhiri. Takim emocionues pas shumë e shumë vitesh. Gëzuar 7 e 8 Marsi!”, shkruan Mushkolaj.

Continue Reading

Kosovë

Fëmijët nga qendra “Autizmi flet” ia urojnë Vjosa Osmanit 8 Marsin

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, Fëmijët nga qendra “Autizmi flet” ia kanë uruar përmes një letre ushtrueses së detyrës së presidentes, Vjosa Osmanit, festën e 8 Marsit.

“Sepse vetëm kur sytë tanë të shohin atë çfarë nuk panë të tjerët deri më tash, e kur veshët dëgjojnë atë çfarë të tjerët e injoruan deri më tash, vetëm atëherë 8 Marsi bëhet festë, e çdo ditë do të jetë një arsye shtesë për të festuar progresin tonë, të arriturat tona dhe mirëqenien në jetën tone”, shkruan Osmani ndër të tjera.

Postimi i saj i plotë:

Lajtmotiv i 8 marsit është forca e gruas, qëndresa e përkushtimi. Sinonim dhe shëmbëlltyrë e këtyre grave janë nënat e fëmijëve me nevoja të veçanta. Bashkëbisedën e sotme me nënat nga qendra “Autizmi flet”, dhe me fëmijët e tyre margaritarë do ta mbaj përherë si udhërrëfyes e do të më shërbej përherë si rikujtim se kemi ende shumë punë për të bërë.

Derisa kjo shoqëri të jetë e hapur për të gjithë, derisa të gjithë të jemi të barabartë, deri atëherë s’mund dhe nuk guxojmë ta ndalim hapin që e kemi nisur, por të kujdesemi që tutje ta përshpejtojmë atë. Sepse vetëm kur sytë tanë të shohin atë çfarë nuk panë të tjerët deri më tash, e kur veshët dëgjojnë atë çfarë të tjerët e injoruan deri më tash, vetëm atëherë 8 Marsi bëhet festë, e çdo ditë do të jetë një arsye shtesë për të festuar progresin tonë, të arriturat tona dhe  mirëqenien në jetën tonë!

 

Continue Reading

Kosovë

Çelaj: PDK thirret se buron nga UÇK’ja, por kjo frymë nuk është më në këtë subjekt

Anëtari i PDK’së, Lirak Çelaj ka folur për rezultatin e PDK’së në zgjedhjet e 14 shkurtit, raporton Gazeta Express.

I ftuar në emisionin Frontal në T7 me Arsim Lanin, ai ka thënë se PDK’ja ka një kryesi të emëruar dhe jo të zgjedhur, dhe se kjo kryesi që një vit e dy muaj nuk është konsultuar me këshillin drejtues të partisë për proceset e mëdha që kanë ndodhur në PDK dhe në vend.

Sipas tij, PDK’ja në vazhdimësi thirret se buron nga UÇK ‘ja, por se kjo frymë nuk gjendet më në këtë subjekt.

“Është humbur mungesa e vullnetit të anëtarësisë. Aty buron energjia e kërkimit të votës në elektorat. Nuk kanë vullnet njerëzit që të kërkojnë votën për diçka që dështon. Ne e kemi një kryesi të emëruar dhe jo të zgjedhur. Që 1 vit e dy muaj nuk është pyetur këshilli drejtues e nuk është konsultuar për të gjitha këto procese të mëdha që kanë ndodh edhe për PDK’në edhe vendin. Në vazhdimisht thirremi se burojmë nga UÇK’ja dhe e gjejmë atë energji atë frymë që është ngritur, sot nuk e gjejmë në PDK’në”, ka shtuar ai.

Continue Reading

Recent Posts