Connect with us

Lajme

Popovski: Duhet të fiksohet se kush bën Qeveri, kush e merr kryetarin e Kuvendit

Published

on


Nikolla Poposki në kuadër të emisionit Zig Zag në TV Art, deklaroi se më në fund punët kanë marrë të mbarën dhe dialogu po zhvillohet atje ku edhe e ka vendin duke aluduar në debatin që po zhvillohet në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë. Pavarësisht faktit se deputetët e partisë së tij kanë bllokuar zgjedhjen e kryetarit, zv/kryetarit dhe anëtarëve të tjerë të Komisionit për zgjedhje dhe emërime.

“Si hap i parë duhet të jetë vendosja e rregullave fikse. Duhet marrëveshje për çështjet të cilat deri tani janë aplikuar pa marrëveshje. Duhet të fiksohet se kush bën Qeveri, kush e merr kryetarin e Kuvendit, etj. Praktikë në gjithë vendet evropiane është që kryetari i Kuvendit t’u takojë partisë që fiton zgjedhjet”, deklaroi Nikolla Popovski.

Për Popovskin mënyra e vetme për tu tejkaluar kjo situatë është mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare bashkë me ato lokale.

“Afati më i shpejtë për zgjedhjet lokale mendoj se është në qershor ose korrik. Logjike është që njëkohësisht të mbahen edhe zgjedhjet lokale si e vetmja mënyrë që të tejkalohet kjo situatë”, tha Popovski.

Nëse duhet apo jo të ketë një Përzhino të re Popovski thotë se ato duhet të merren vesh mes veti për praktikat e ardhshme politike.

“Mendoj se jo. Perzhina nuk na i zgjidh problemet. Mendoj se duhet të merremi vesh mes nesh për praktikat e ardhshme politike. Edhe pas disa marrëveshjeve politike si Përzhina dhe zgjedhjet e reja Maqedonia nuk ka dalë nga kriza”, u shpreh Popovski.

Në pyetjen e gazetarit pse nuk kanë pasur seancë me Qeverinë e Shqipërisë përderisa disa here kanë pasur seance ndërqeveritare me atë të Serbisë Popovski tha se të paktën katër here i kanë dërguar ftesë Tiranës zyrtare për seancë ndërqeveritare por për arsye të ndryshme nuk është realizuar.

Botë

“Ajo kishte qëlluar veten, unë i dhashë fund…”, 30-vjeçari rrëfen krimin e tmerrshëm, vrau të dashurën shtatzënë

Published

on

By

Një ditë pas zbulimit të krimit makabër në Itali, ku Giulia Tramontano 29-vjeçarja në muajin e shtatë të shtazënisë që u vra nga partneri i saj, është zbardhur dëshmia e këtij të fundit përpara hetuesve.

Alessandro Impagnatiello i cili ka pranuar vrasjen e të fejuarës së tij Giulia Tramontano, e vetmja formë pendimi që ka kuptim është t’i japë fund jetës së tij.

Këto janë fjalët që 30-vjeçari i tha avokatit të tij në përfundim të marrjes në pyetje, ku u dha masa e sigurisë së arrestit me burg.

30 vjeçari ka pranuar që e ka qëlluar me thikë partneren e tij shtatzënë dhe se ka vepruar i vetëm në krim, po ka mohuar që ta jetë bërë vrasjen me paramendim.

30-vjeçari akuzohet për vrasje me dashje të rëndë me paramendim, fshehje të kufomës dhe abort pa konsensus se ka goditur me thikë vajzën dhe më pas ka tentuar t’i vërë flakën me alkool dhe benzinë në vaskë.

Sipas prokurorëve Alessia Menegazzo dhe Letizia Mannella, ai kishte vendosur tashmë të vriste 29-vjeçaren përpara se ajo të kthehej në shtëpi, siç tregohet, midis elementëve të ndryshëm të mbledhur nga hetuesit, nga kërkimit në internet në orën 19:00 të së shtunës, me fjalën kyçe “vaskë qeramike e djegur”.

Continue Reading

Kosovë

“Rrespekte për bukuroshen”, i bllokuar prej ditësh në ndërtesë, kryetari i Komunës Zveçan gjen kohë për Miss-in

Published

on

By

Kryetari i Komunës së Zveçanit, Lulzim Hetemi i cili është prej ditësh i bllokuar në objektet e komunës, si pasojë e protestave të serbëve, mesa duket po e kalon kohën e tij brenda më mirë se sa mendonim.

Hetemi ka komentuar në një foto të faqes “Mitrovica Sot” në Facebook, ku flitet për Mejreme Hajdaraj e cila ka fituar në Egjipt “Miss Elite World 2023”.

“Rrespekt për Bukuroshen”, ka komentuar kryetari i Zveçanit. Në komentin e tij, Hetemi ka bashkangjitur dhe një foto nga brenda objektit të komunës, ku shihet flamuri i Kosovës, i cili mund të jetë bërë shkak i entuziazmit të tij për të komentuar.

 Komenti i Lulzim Hetemit për missin nga Kosova
Komenti i Lulzim Hetemit për missin nga Kosova

Lulzim Hetemi tha pak ditë më parë për mediet se ndodhet në gjendje të mirë shëndetësore dhe se nuk e ka problem të qëndrojë brenda në objekt.

“Mirë jam, edhe me shëndet jam mirë.Unë sonte muj me dalë, nesër muj me dalë, nuk e kam problem”, tha ai. E përsa i përket ushqimit, kryetari i Komunës Zveçan tha se policia i sillte për të ngrënë sa herë që ndërronin turnet dhe nga ana higjenike nuk ka ankesa. “Po hamë bukë si në hotel. Policia na e sjellë, kur ndërrohen na e bjen ushqimin”.Edhe me u la mirë, edhe banjo ka, të gjitha janë. Unë jam në vendin tim”, u shpreh ai.

Continue Reading

Shqipëri

“Tersi” vijon, një tjetër autobus aksidentohet në Tiranë, hyn si “klient” në lokal

Published

on

By

Udhëtimi me autobus në Tiranë ëhstë një sfidë më vete, pasi pasiguria ëhstë shumë e madhe. Në harkun e një viti kanë ndodhur më shumë se pesë aksidente të autobusëve në Tiranë, ku dy prej tyre kanë përfunduar në lanë.

Continue Reading

Recent Posts

Më të lexuarat e javës

Shares