Connect with us

Lajme

Sot seanca e hapur për “Kumanovën”

Pas një sërë seancash të mbyllura në procesin gjyqësor për “Lagjen e Trimave”, nga sot seancat gjyqësore do të jenë të hapura për opinionin. Këtë për gazetën KOHA e kanë konfirmuar nga Gjykata Penale e Shkupit, prej ku theksojnë se brenda këtij muaji parashihet të mbahen 6 seanca gjyqësore.

Pala mbrojtëse e të akuzuarve ka bërë të ditur se gjatë këtyre seancave gjyqësore do të bëjnë prezantimin e dëshmive të tyre, përfshirë këtu edhe dëshmitë dhe prezencën e ish krerëve të lartë të shtetit dhe rrëfimet e 37 të akuzuarve. Karakteri i mbyllur i këtij gjykimi që e shoqëroi këtë proces gjatë muajve të kaluar, ka ndikuar që gazetarët dhe mediat në përgjithësi të jenë të kufizuar në raportimin e ngjarjeve nga seancat gjyqësor, në masë të madhe për shkak se Ligji për procedurë penale, parasheh që kur prokuroria të prezanton dëshmitë nga Masat e Veçanta Hetuese (MVH), opinioni mos të jetë prezent.

Sidoqoftë, hapja e këtij gjykimi do të bëhet në prag të një vjetorit të fillimit të gjykimit të Grupit të Kumanovës, i cili nisë me 13 shkurtë të 2016, ndërsa disa muaj më vonë në qershor të po të njëjtit vit kësaj lëndë iu shtuan të akuzuarit për “logjistikë” të cilët u arrestuan në aksionin policor “Rrufeja”.

Përpos dëshmive materiale që Prokuroria i ka prezantuar së fundmi, ajo gjatë vitit të kaluar në bankën e dëshmitarëve i pat ulur edhe një varg banorësh të “Lagjes së Trimave”, respektivisht pjesëtar të njësisë news33 të cilat duke i nënshtruar pyetjeve të kryqëzuara nga prokurorët dhe avokatët rrëfyen përjetimet e tyre ngjarjet e majit të dy viteve më herët.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme

“Konferenca online”, vajza e Selës befason babain dhe Albin Kurtin (Video)

Në vigjilje të 28 nëntorit, ditës së flamurit, kreu i Aleancës për Shqiptarët i është bashkëngjitur kreut të VV-së, Albin Kurti në një konferencë online, në të cilën u diskutua për të drejtat që i gëzojnë shqiptarët.

Për një moment, përderisa Sela po fliste e diskutonte me Kurtin, papritmas pjesë e video-konferencës u bë edhe vajza e vogël e liderit të ASH-së Ziadin Sela, njofton Neës33.tv

Për më tepër ndiqeni videon:

Continue Reading

Lajme

Zaev: Nuk kam caktuar takim me kryeminsitrin Borissov

Kryeministri Zoran Zaev sot tha se nuk ka caktuar takim me kryeministrin bullgar, Boyko Borissov.

“S’kam caktuar takim mes meje dhe kryeministrit Borissov”, tha Zaev për TV21, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ndryshe, për 10 ditë duhet të mbahet Këshilli i Ministrave të BE-së, ku në rend dite sërish do të jetë nëse Maqedonia e Veriut do t’i fillojë bisedimet me Bashkimit Evropian.

Bullgaria në takimin e 17 nëntorit përdori veton dhe kërkoi disa kushte./Telegrafi/

Continue Reading

Lajme

Maqedoni, nga zemra më shumë të vdekur sesa nga korona

Sipas statistikave zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë, nga Kovid-19 kanë vdekur 1600 persona, që është për 6.6 herë më pak se numri i personave që kanë vdekur nga sëmundjet e zemrës dhe sistemit të qarkullimit të gjakut në vitin 2019 (10.586). Të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikave tregojnë se vitin e kaluar – nga neoplazmat malinje (kanceri) kanë vdekur 3785 njerëz, që është për 2.3 herë më shumë se nga Kovid-19. Statistika e njëjtë tregon se nga diabeti vitin e kaluar kanë ndërruar jetë 948 persona, apo 1.6 herë më pak sesa nga Kovid-19 sivjet

Të dhëna zyrtare për shkaqet e vdekjes për vitin 2020 ende nuk ka, ndërsa nga Enti Shtetëror i Statistikave thonë se këto të dhëna do të dalin madje në qershor të vitit 2021. Për këtë arsye, tani për tani është e pamundur të bëhet një krahasim i tërësishëm për vdekjen nga Kovid-19 dhe proporcionin e saktë të numrave. E pamundshme është edhe analiza e kompletuar e lidhjes me vitin e kaluar, duke patur parasysh se koronavirusi në Maqedoni është paraqitur në muajin mars të vitit 2020, ndërsa viti ende nuk ka mbaruar.

Sipas statistikave të disponueshme deri më tani, nuk ka ndryshime të mëdha në numra sa i përket vdekshmërisë totale mbi bazë vjetore. Për shembull, në tremujorin e dytë (prill, maj, qershor) të vitit 2018, 4592 njerëz vdiqën, në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar kishte 4915 vdekje, dhe këtë vit në të njëjtën periudhë janë 5064 vdekje, që është 149 më shumë se vitin e kaluar. Megjithatë, në këtë rast duhet të merret parasysh fakti se këtë vit – numri i vdekjeve nga Kovid-19 në vend u rrit në tremujorin e tretë dhe të katërt të vitit 2020, ndërsa të dhëna zyrtare për mortalitetin gjatë kësaj periudhe nuk ka.

Nga ajo që tashmë dihet është se vdekjet nga Kovid-19 janë shumë më të ulëta sesa numri i vdekjeve nga sëmundjet e zemrës, pasi kjo normë vazhdon të jetë në krye të listës për nga arsyet e vdekjeve. Kështu, vitin e kaluar kanë ndërruar jetë 20.446 qytetarë, ndërsa gjysma apo 10.586 kanë vdekur nga sëmundjet e zemrës. Me përqindje, vdekjet nga virusi Kovid-19, nëse lidhim numrat e të infektuarve me të vdekurit, del që vdekjet nga koronavirusi arrijnë në 2.8 për qind. Kjo do të thotë se nga 57.541 të infektuar në Maqedoni, nga korona kanë ndërruar jetë 1600 qytetarë, raporton KOHA.

Megjithatë, trishtuese është që kjo përqindje është më e larta në rajon bashkë me Bosnjë e Hercegovinën ku shkalla e vdekjeve nga Kovid-19 ka arritur në 2.9 për qind. Në Shqipëri, shkala e vdekjeve nga korona është 2.1, në Serbi 1 për qind, në Bullgari 2.5, në Kroaci 1.3, në Slloveni 1.7, ndërsa në Mal të Zi 1.4 për qind të vdekur krahasuar me numrin e të infektuarve.

Continue Reading

Recent Posts