Connect with us

Shqipëri

Mot në Shiqpëri! Vendi përfshihet nga masa ajrore me origjinë perëndimore

Published

on

Vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrushme atmosferike falë masave ajrore me origjinë perëndimore këtë javë.

Do të ketë rritje të temperaturave gjatë mesditës, vlera të cila do t’i ngjasojnë shumë atyre të pranverës.

Në të shtatë ditët e javës moti parashikohet kryesisht me diell por nuk do të mungojnë alternimet e herëpashershme të vranësirave mesatare dhe hera-herës deri të dendura por kalimtare.

Shqipëri

“Tersi” vijon, një tjetër autobus aksidentohet në Tiranë, hyn si “klient” në lokal

Published

on

By

Udhëtimi me autobus në Tiranë ëhstë një sfidë më vete, pasi pasiguria ëhstë shumë e madhe. Në harkun e një viti kanë ndodhur më shumë se pesë aksidente të autobusëve në Tiranë, ku dy prej tyre kanë përfunduar në lanë.

Continue Reading

Shqipëri

“Pata mundësinë të njoh padrejtësinë, tani do kërkoj drejtësinë”, reagon Saimir Tahiri pas daljes nga burgu

Published

on

By

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, ka bërë reagimin eparë pas faljes nga burgu ditën e sotme.

Përmes një postii në Facebook, Tahiri shkruan se tani kamundësinë pë rtë kërkuar drejtësinë, pas padrejtësis që iu bë.

Postimi i Tahirit: 

Te falenderoj me zemer ty qe ke besuar gjithmone te gjithcka jam e kam bere une!

Faleminderit dhe ty qe ke genjyer gjithmone, duke me kujtuar cmimin e te vertetes.

 

Pata mundesi te njihja padrejtesine perballe. Tani kam mundesine te kerkoje te drejten pa kursim!

Faleminderit pamase te gjithe!

Tahiri u dënua me 3 vite e 4 muaj burg për shpërdorim detyre. Ai u lirua ditën e sotme dhe pjesën tjetër të dënimit prej 1 viti e 8 muaj do ta kryejë në shtëpi.

 

Continue Reading

Shqipëri

Lirohet nga burgu Saimir Tahiri

Published

on

By

Pas 1 viti e gjysmë në qeli, ish ministri i Brendshëm, Samir Tahiri është liruar nga burgu. Ai do të kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Vendimi është marrë ditën e sotme në gjykatën e Elbasanit, nga gjyqtarja Matilda Fetahu. Referuar burimeve të A2 CNN, Tahiri është liruar për shkak se bashkëshortja e tij është sëmurë dhe nuk mund të kujdeset për fëmijët, duke ia kaluar në kujdestari ish-ministrit.

GJKKO e dënoi Saimir Tahirin me 5 vite burg për “Shpërdorim të detyrës”, por me gjykim të shkurtuar dënimi iu ul në 3 vite e 4 muaj burgim.

Tahiri u dënua vetëm për “Shpërdorim detyre” duke i shpëtuar akuzave “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike, kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”.

Tahiri rezultonte se kishte favorizuar grupin kriminal të drejtuar nga Moisi Habilaj, i cili kishte funksionuar në shtetin Italian. Sipas Apelit të Posaçëm, nga karrigia e ministrit të brendshëm, Saimir Tahiri ka lejuar me ndërgjegje që vëllezërit Habilaj të përdorin lidhjet ndër personale me të si kredenciale dhe ka lejuar me ndërgjegje të marrë edhe përfitime të padrejta për shkak të detyrës, së ushtruar në mënyrë abuzive.

Continue Reading

Recent Posts

Më të lexuarat e javës

Shares