Connect with us

Biznes

Rënia e mbretit të kriptovalutave

Published

on

Bankman-Fried – ish-shefi i shkëmbimit të kriptomonedhave FTX – është një lojtar i etur. Dhe në një seri postimesh në Twitter për afro një milion ndjekësit e tij, ai shpjegoi pse. Duke luajtur lojën e betejës me fantazi ekipore, ishte mënyra e tij për ta larguar mendjen nga drejtimi i dy kompanive që tregtojnë miliarda dollarë në ditë.
U deshën më pak se tetë ditë që Sam Bankman-Fried të kalonte nga nofka “Mbreti i Kriptovalutave” në kompaninë e tij, në paraqitjen e falimentimit dhe largimit të tij si shef ekzekutiv, duke u përballur me hetime federale se si ai trajtonte financat e kompanisë.

Gjatë viteve të fundit, interneti është përmbytur me intervista të gjata me të, duke folur përmes video-chat nga tavolina e zyrës së tij në Bahamas. Në disa prej tyre, ka një zhurmë shpërqendruese klikimi.

Ndërsa të intervistuarit e tij dëgjojnë me vëmendje historinë e tij të pabesueshme se si ai u bë multimiliarder në pesë vjet, tingulli është këmbëngulës dhe qartë vjen nga miu i sipërmarrësit amerikan.

Ndërkohë, sytë e Bankman-Fried sillen rreth ekranit. Nga videot nuk është e qartë se çfarë po bën në kompjuterin e tij, por tweet-et e tij mund të na japin një të dhënë mjaft të mirë.

“Unë jam (i)i famshëm që luaj League of Legends gjatë telefonatave”, shkroi ai në Twitter në shkurt të vitit 2021.

Bankman-Fried – ish-shefi i shkëmbimit të kriptomonedhave FTX – është një lojtar i etur. Dhe në një seri postimesh në Twitter për afro një milion ndjekësit e tij, ai shpjegoi pse. Duke luajtur lojën e betejës me fantazi ekipore, ishte mënyra e tij për ta larguar mendjen nga drejtimi i dy kompanive që tregtojnë miliarda dollarë në ditë.

“Disa njerëz pinë shumë, disa luajnë bixhoz. Unë luaj League”, tha ai.

Biznesi i suksesshëm

FTX kishte rreth 1.2 milion përdorues të regjistruar të cilët po përdornin shkëmbimin për të blerë tokena të kriptomonedhave si Bitcoin dhe mijëra të tjerë.

Nga tregtarët e mëdhenj e deri te fansat e përditshëm të kriptove, shumë kanë pikëpyetje nëse do t’i kthejnë ndonjëherë kursimet e tyre të bllokuara në kuletat digjitale të FTX.

Është një rënie marramendëse dhe ngritja e zotit Bankman-Fried është gjithashtu historia e tij dramatike e rreziqeve.

Bankman-Fried shkoi në Institutin e Teknologjisë në Masachusetts (MIT) – një universitet prestigjioz kërkimor amerikan ku studioi fizikë dhe matematikë.

Por i riu i zgjuar universitar thotë se ishin mësimet e nxjerra në konviktet e studentëve që e çuan atë në rrugën e tij drejt pasurimit.

Në një intervistë në radio BBC muajin e kaluar, ai kujtoi se ishte përfshirë në lëvizjen e “altruizmit efektiv”. Altruizmi efektiv është një komunitet njerëzish që “përpiqen të kuptojnë se çfarë gjërash praktike mund të bëni me jetën tuaj për të pasur sa më shumë ndikim pozitiv në botë”, tha ai.

Kështu, siç kujton Bankman-Fried, ai vendosi të futej në veprimtari bankare për të fituar sa më shumë para që të mundte për t’i kthyer ato për kauza të mira.

Ai mësoi të tregtonte aksione gjatë një periudhe të shkurtër pune në firmën tregtare Jane Street në New York përpara se të mërzitej dhe të vendoste të eksperimentonte me Bitcoin.

Ndryshimet në Bitcoin

Ai vuri re ndryshimet në vlerën e Bitcoin nëpër shkëmbime të ndryshme kriptomonedhash dhe filloi të arbitronte – duke blerë Bitcoin nga vendet që e shesin lirë dhe duke e shitur në vende të tjera ku tregtohej për më shumë.

Pas një muaji fitimesh modeste, ai u bashkua me disa miq të kolegjit dhe filloi një biznes tregtar të quajtur Alameda Research.

Bankman-Fried thotë se nuk ishte e lehtë dhe u deshën muaj të tërë për të përsosur teknikat se si të lëviznin paratë brenda dhe jashtë bankave dhe përtej kufijve. Por pas rreth tre muajsh, ai dhe ekipi i tij i vogël arritën çmimin e parë.

Deri në janar të vitit 2018, ekipi i tij po fitonte 1 milion dollarë çdo ditë.

Një reporter biznesi në CNBC e pyeti së fundmi se si ndihej.

Intelektualisht dhe sipas metodologjisë së tij, tha ai, “kishte kuptim të përsosur”. “Por në thelb, më befasonte çdo ditë”, tha ai.

Sam Bankman-Fried u bë një miliarder zyrtar në vitin 2021, falë biznesit të tij dytësor dhe më të profilit të lartë, FTX. Shkëmbimi i kriptove u bë i dyti më i madh në botë dhe një titan i industrisë, duke tregtuar 10-15 miliardë dollarë në ditë.

Në fillim të vitit 2022, FTX u vlerësua në 32 miliardë dollarë dhe një emër i njohur, me një stadium NBA të quajtur sipas kompanisë dhe miratime nga mbështetës të famshëm si Tom Brady i NFL-së.

Gjatë gjithë kohës, Bankman-Fried me sa duket ishte i kënaqur, duke u dhënë ndjekësve të tij në Twitter një pasqyrë të stilit të jetës së tij.

Ëndrra e madhe

Ëndrra e Bankman-Fried për të dhënë shuma të mëdha parash për bamirësi ishte gjithashtu në zhvillim e sipër. Në intervistën në radio BBC muajin e kaluar, ai pretendoi se kishte dhënë “disa qindra milionë deri tani”.

Dhe bujaria e tij nuk u shtri vetëm në bamirësi. Në gjashtë muajt e fundit, “Mbretit të Kriptos” iu dha një pseudonim tjetër – “Kalorësi i Bardhë i Kriptos”.

Me rënien e çmimit të kriptomonedhave në vitin 2022, i ashtuquajturi “Dimri i Kriptove” është në ritëm të plotë. Ndërsa kompanitë e tjera në industri u lëkundën, Bankman-Fried po shpërndante para të gatshme në qindra milionë.

I pyetur pse po përpiqej të mbështeste firmat e kriptove në dështim, ai tha për CNBC: “Nuk do të jetë e mirë afatgjatë nëse kemi dhimbje të vërteta dhe goditje të vërteta. Dhe nuk është e drejtë për klientët”.

Ai gjithashtu pohoi, në të njëjtën intervistë, se kishte 2 miliardë dollarë rezervë që mund t’i përdorte për të ndihmuar kompanitë e kriptos në dështim.

Por javën e kaluar, ai po shkonte vetë në të njëjtën industri, duke u përpjekur të mblidhte para për të shpëtuar kompaninë dhe klientët e tij.

Pyetjet në lidhje me stabilitetin e vërtetë financiar të FTX filluan të vërtiteshin pasi një artikull në faqen e internetit CoinDesk sugjeroi që pjesa më e madhe e gjigantit tregtar të Bankman-Fried, Alameda Research mbështetet në një themel të përbërë kryesisht nga një monedhë që shpiku një kompani motër e FTX, jo një aktive e pavarur.

Akuza të tjera se Alameda Research përdorte depozitat e klientëve të FTX si kredi për tregtim u bënë në Wall Street Journal.

Megjithatë, fillimi i fundit erdhi kur konkurrenti kryesor i FTX – Binance – shiti publikisht të gjithë kripto-tokenët e tij të lidhur me FTX disa ditë më vonë.

Shefi ekzekutiv i Binance, Changpeng Zhao u tha 7.5 milionë ndjekësve të tij se kompania e tij do të shiste pronat “në dritën e zbulimeve të fundit”.

Ajo shkaktoi një acarim në FTX, me klientët e panikuar që tërhiqnin miliarda dollarë nga shkëmbimi i kriptomonedhave.

Tërheqjet u ndaluan dhe Bankman-Fried u përpoq të merrte një paketë shpëtimi, me Binance në një fazë që mendonte publikisht një blerje përpara se të largohej.

Binance tha se raportet për “përdorimin e fondeve të klientëve dhe hetimet e supozuara të agjencisë amerikane” kishin ndikuar në vendimin e saj.

Një ditë më vonë, FTX u shpall i falimentuar.

Bankman-Fried kërkoi falje në një seri postimesh duke thënë: “Më vjen shumë keq, përsëri, që përfunduam këtu”.

“Shpresojmë se gjërat mund të gjejnë një mënyrë për t’u rikuperuar. Shpresojmë se kjo mund të sjellë njëfarë transparence, besimi dhe qeverisjeje për ta”.

Ai gjithashtu tha se “ishte i tronditur kur pa gjërat të zbërtheheshin ashtu siç bënë”.

Kështu ishte dhe është bota e kriptove. Çmimi i Bitcoin ka rënë në nivelin më të ulët të dy viteve dhe shumë po pyesin – nëse FTX mund të bjerë së bashku me liderin e saj talisman, çfarë mund të bjerë më pas?

Biznes

Paditet në gjykatë fabrika e çimentos “Titan Usje”

Published

on

By

Danella Arsovska dorëzon padi penale për fabrikën e çimentos “Titan Usje” për shkak të ndotjes së ajrit. Arsovska tha se iniciativa përfshinë shkeljen e neneve 218, 230 dhe 234 të kodit penal që kanë të bëjnë me ndotjen e ajrit, ujërave, tokës dhe rrezikim të shëndetit të qytetarëve.

“Bëhet fjalë për fabrikën e çimentos ‘Titan Usje’ ku gjatë kryerjes së matjeve të ajrit ambiental në fabrikë janë vërejtur shumë  grimca të dëmshme që dukshëm ndikojnë në prishjen e kualitetit të ajrit në të gjithë territorin e Qytetit të Shkupit. Për shkak të kësaj si kryetare e Qytetit të Shkupit ndërmora iniciativë për ngritje të procedurës penale”, u shpreh Danella Arsovska, Kryetare e Qytetit të Shkupit.

Fabrika e çimentos “Titan Usje” hodhi poshtë akuzat e Arsovskës. Sipas tyre, gjatë kontrollit është konstatuar se grimcat e ndotjes janë nën kufirin e lejuar.

“Kontrolli i jashtëzakonshëm nga ana e Inspektoratit shtetëror për mjedis jetësorë e zbatuar me 3 dhe 4 janar 2023, në prezencë edhe të inspektorëve të Qytetit të Shkupit, ka konfirmuar se misionet e procesit prodhues në Fabrikën ‘Usje’ janë më të ulëta se vlerat e kufirit të lejuar. Procesi i prodhimit në Fabrikën e çimentos ‘Usje’ zhvillohet sipas kornizave të përcaktuara ligjore dhe sipas standardeve ekologjike”, thonë nga Fabrika e çimentos “Titan Usje”.

Për rezultatet mbrëmë njoftoi edhe Inspektorati Shtetëror për ambientin ku thuhet se kishte tejkalim të parametrave të oksideve të azotit, nga 350 miligramë të lejuar, në 711 të numëruara. Arsovska paralajmëroi se deri në fund të javës do ta publikojë listën e të gjithë ndotësve në kryeqytet. /Alsat.mk

Continue Reading

Biznes

Ford nuk do të prodhojë më makina në Indi, mijëra persona mbeten pa punë

Published

on

By

Kompania amerikane, Ford, do të ndalojë prodhimin e makinave në Indi dhe do të mbyllë të dyja fabrikat që ka në këtë shtet.

Sipas Ruters, Ford në një deklaratë për mediat tha se kishte akumuluar humbje operative prej më shumë se 2 miliardë dollarësh në 10 vjet në Indi dhe kërkesa për automjetet e saj të reja kishte qenë e dobët, përcjellë Ora News.

“Përkundër përpjekjeve (tona), ne nuk kemi qenë në gjendje të gjejmë një rrugë të qëndrueshme drejt përfitimit afatgjatë,” tha në deklaratë kreu i Ford India, Anurag Mehrotra.

Po ashtu  Ford do të mbyllë të dyja fabrikat që ka në këtë shtet.

Ford ka thënë se do të mbyllë fabrikat në rajonet Gujarat dhe Tamil Nadu në çerekun e dytë të vitit 2022, mirëpo do të vazhdojë të krijojë motorë makinash për eksport.

Kjo kompani ka prodhuar makina në Indi për 25 vjet, mirëpo ka pasur vështirësi në konkurrencë.

Prodhuesi amerikan i automjeteve do të vazhdojë të shesë disa nga makinat e tij në Indi përmes importeve dhe gjithashtu do të ofrojë mbështetje për tregtarët për t’i shërbyer klientëve ekzistues.

Rreth 4,000 punonjës do mbeten pa punë nga vendimi i tij./news33

Continue Reading

Biznes

Meshkujt më shumë tërhiqen nga paga

Published

on

By

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Çikagos rezultoi se meshkujt janë 94% më shumë të tërhequr sesa femrat për të aplikuar në një punë kur paga është e lartë.

Kjo do të thotë se meshkujt janë më kompetitivë me punonjësit e tjerë për një vend pune, jo për shak të shkallës së ngritjes hierarkike, por për të ardhurat financiare që ofron puna.

Në një punë të ofruar online, me pagë bazë 12 $ ora dhe me bonus 6 $ për punonjësit që do të jepnin më tepër rezultat se punonjësit e tjerë, u vu re se aplikantët më të shumtë ishin meshkuj.

Continue Reading

Recent Posts

Më të lexuarat e javës

Shares