Connect with us

Kosovë

Çka do të ndodhë sot në Kosovë?

Published

on

Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’ rast do të publikoj gjetjet nga monitorimi i realizimit të Planit Vjetor të Punës së Qeverisë për periudhën janar- qershor 2022. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

Zëvendëskryeministrja për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, mban takimin me temën “Arsimi i komuniteteve joshumicë në Republikën e Kosovës”, me pjesëmarrjen e të gjithë përfaqësuesve relevant të institucioneve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

Hapet ekspozita “Ekonomia e Gruas në tregun e punës” e cil paraqet veprat e artistëve të Bosnjës dhe Hercegovinës të cilët në mënyra të ndryshme trajtojnë format e padukshme/të neglizhuara/të panjohura të punës. (Mini Studio në Rr. Nazim Gafurri 25, ora 20:00).

 

Kosovë

Vuçiq: Kam informacione që Kurti po kërkon artileri që gjuan më shumë se 10 kilometra

Published

on

By

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, të premten mbrëma ka folur edhe lidhur me pretendimet se “amerikanët dhe britanikët po e ndihmojnë Kurtin, po e armatosin dhe po blejnë armë për të lokalizuar ushtrinë serbe”.

Duke iu përgjigjur pyetjes për këtë, kreu i shtetit serb ka thënë se “e di cila është e vërteta dhe nuk dëshiron të komentojë”

Mirëpo ndërkohë ka ndërruar mendje në sekond dhe ka shtuar “Ne jemi të vegjël, forcat janë shumë të mëdha dhe shumë të forta, por mirë, pak më pak se sa mendojnë ata”.

Vuçiq ka vazhduar duke pretenduar se ka informacione që kryeministri i Kosovës Albin Kurti “ka qenë në kërkim të artilerisë me largësi prej më shumë se 10 kilometrash.

Continue Reading

Kosovë

Arrestohet një shtetas serb në Gjilan, bashkëjetonte me një të mitur

Published

on

By

Policia e Kosovës njofton se dje (23.09.2022) ka arrestuar një qytetar shtetas i Serbisë nën dyshimin e bazuar se po bashkëjetonte me një të mitur nën 16 vjeç.

Policia në raportin 24 orësh njoftoi se ngjarja ka ndodhur me 15. 07. 2002.

Ndërsa me vendim të prokurorit i dyshuari pas intervistimit është dërguar në mbajtje.

Continue Reading

Kosovë

Babai dyshon se e bija me të meta psiqike po i keqpërdoret seksualisht, policia nis hetimet

Published

on

By

Babai dyshon se e bija me të meta psiqike po i keqpërdoret seksualisht, policia nis hetimet

Një person ka raportuar në polici, të enjten rreth orës 23 e 30 në Prishtinë, se vajza e tij me të meta psikike me gjasë është duke u keqpërdorur seksualisht.

Lidhur me rastin është informuar prokurori, ndërsa njësitet policore janë duke hetuar rastin.

Continue Reading

 

Recent Posts

 

Më të lexuarat e javës

Shares