Connect with us

Kuriozitete

Test/ Kafsha e parë që ju tërheq vëmendjen zbulon se kush jeni në të vërtetë

Published

on

Sorrë, ari, qen apo rosë? Cila është kafsha që ju tërhoqi menjëherë vëmendjen? E para që keni vënë re tregon se kush jeni në të vërtetë.

Sorrë

Ju jeni një person i guximshëm dhe i vendosur, nuk keni frikë të dilni nga rruga e rrahur sepse jeni të tërhequr thellë nga e panjohura. Ju i doni misteret, ju pëlqen të udhëtoni dhe keni një lidhje të fortë me aspektet më të padukshme të ekzistencës. Inteligjente, e mprehtë dhe me një shpirt të guximshëm.

Ari

Jeni person preciz dhe i vëmendshëm ndaj detajeve, nuk ju shpëton asgjë, por keni nevojë për kohën tuaj. Mjerë të nxitosh, është mënyra më e mirë për të të bërë të ikësh. Jeni mjaft introvertë dhe preferoni shoqërinë e disa miqve (por të mirë).

Qen

Në pamje të parë dukeni si një person shumë i qetë dhe i qetë, por ka një anë të egër dhe të paepur tek ju që del në sipërfaqe vetëm në rrethana të caktuara. Kjo pjesë e juaja është absolutisht rebele dhe jokonvencionale.

Rosë

Ju jeni një person shumë llafazan dhe filloni një bisedë me këdo, e vështirë për t’u ndalur sapo të filloni të bisedoni. I sjellshëm dhe i gëzuar, jeni shumë optimistë, nuk zbrisni lehtë dhe rrallë e shihni veten në depresion.

Kuriozitete

Horoskopi 26 shtator – 2 tetor: Java nis me lajme të mira, por tetori do ta gjejë këtë shenjë me vështirësi financiare

Published

on

By

Horoskopi javor i Dashit

26 shtator – 2 tetor: Bëjini të dashurit tuaj një dhuratë të paharrueshme në javën e katërt të shtatorit. Një arratisje e vogël romantike, një dekorim luksoz ose një pushim spa, zgjedhja është e juaja. Falë iniciativës së treguar do të jetë e mundur të shmangni një sherr. Në punë situata është stabile edhe pse nuk përjashtohen surprizat. Me shumë mundësi, këto do të jenë ngjarje me një shenjë plus.

Në të gjitha përpjekjet e ditëve të para të javës, përpiquni t’i përmbaheni mesatares së artë. Për të arritur një rezultat me Diellin në Peshore, duhet të kontrolloni veten. Nëse nuk mund ta bashkoni veten, horoskopi javor i Dashit ju këshillon të lëvizni duke e menduar nëpër sekuencën e veprimeve. Do të jetë gjithashtu e dobishme të kombinoni aktivitetin mendor dhe fizik.

Në mes të javës, mendimet e Dashit do të jenë të zëna me punë, gjë që megjithatë nuk është për t’u habitur. Mërkuri në Virgjëreshë është një periudhë e përqendrimit maksimal në biznes. Do të vijë një mirëkuptim se gjithçka është e mundur, thjesht duhet të bëni një përpjekje. Ju presin fitime të mira, njohje në rrethet profesionale, admirim nga tê afërm dhe kolegët. Nga këndvështrime të tilla, koka juaj mund të marramendet.

Një vendim i marrë në fund të javës mund të ndryshojë jetën. Hëna në shenjën e Shigjetarit ju largon nga shtëpia e saj në kërkim të një jete më të mirë. Nëse jeni ende duke menduar, horoskopi javor për Dashin garanton: lëvizja do të jetë një biletë me fat. Ndoshta, do të hasni në një opsion kaq fitimprurës që nuk do t’ju duhet të hyni në borxhe. Ju lutemi vini re se vota vendimtare mbetet me të dashurit.

Horoskopi javor i Demit

26 shtator – 2 tetor: Java fillon me lajme të mira nëse filloni të punoni me mentalitetin e duhur. Me Diellin në Peshore, interesat publike vihen mbi ato personale. Edhe nëse shpirti është i zymtë, horoskopi javor i Demit këshillon të mos distancoheni nga ekipi. Do të bëni një punë të shkëlqyeshme pa bërë asnjë gabim të vetëm, dhe gjithçka falë udhëheqjes së mençur.

Punët e shtëpisë në mes të javës do të jenë të lehta për Demin. Nën ndikimin e Mërkurit tek Virgjëresha, ekziston një dëshirë për të strukturuar jetën, për të vendosur gjithçka në raftet. Nëse nuk mund të filloni riparimin në asnjë mënyrë, mos u humbni, shfrytëzoni momentin. Ju presin zbritje të suksesshme në materiale dhe mjete, do të shfaqen njerëz që mund të japin këshilla të vlefshme. Frymëzimi nuk do t’ju lërë.

Vështirësitë në komunikim në fund të javës mund të shfaqen nëse distancoheni nga njerëzit. Hëna në shenjën e Shigjetarit heq durimin: nuk ka kohë për të pritur. Horoskopi javor për Demin paralajmëron: e vetmja rrugëdalje nga një situatë e vështirë është takti. Nëse tregoni pjesëmarrje në punët e të tjerëve, silluni sa më saktë, gjithçka do të zgjidhet.

Horoskopi javor i Binjakëve

26 shtator – 2 tetor: Në fillim të javës, vetëorganizimi dhe disiplinimi mund të jenë të vështira. Dielli në shenjën e Peshores disponon përtacinë. Nëse puna nuk shkon siç duhet, horoskopi javor i Binjakëve sugjeron të perceptoni me qetësi atë që po ndodh. Vetëm shikoni se si njerëzit e panevojshëm dhe gjërat e parëndësishme zhduken gradualisht nga jeta juaj.

Binjakët janë të aftë për shumë në mes të javës, por janë ende pak të prekshëm. Kur Mërkuri është në Virgjëreshë, bota drejtohet nga logjika: vetëm gjykime të matura, pikë. Do të arrini të zgjidhni çdo problem konfuz që do të zgjojë admirimin e të tjerëve. Në të njëjtën kohë, ata janë shumë emocionalë për të mbetur objektivë. Mundohuni të qëndroni pak larg.

Në fund të javës, ngjarjet do të zhvillohen pikërisht ashtu siç dëshironi. Nën Hënën në Shigjetar, njerëzit besojnë fort në fatin e tyre. Nëse keni planifikuar të pushoni, merrni pjesë në një ngjarje të rëndësishme, horoskopi javor për Binjakët është inkurajues: dëshirat do të realizohen. Një pyetje tjetër është nëse mund ta plotësoni buxhetin? Nuk përjashtohen vështirësitë e vogla financiare.

Horoskopi javor i Gaforres

26 shtator – 2 tetor: Në ditët e para të javës jeni në gjendje të lëvizni malet ose të paktën të përpiqeni ta bëni këtë. Me Diellin në shenjën e Peshores çdo gjë e panevojshme bie vetvetiu, jeta merr kuptim. Horoskopi javor i gaforres sugjeron marrjen e çdo pune përsipër. Nëse ka ndonjë vështirësi, kolegët do t’ju ndihmojnë ta kuptoni. Në marrëdhëniet familjare, besojini më shumë mendimit të prindërve, përvoja është në anën e tyre.

Vigjilenca e shtuar do t’i ndihmojë Gaforret të shmangin humbjet e mëdha në mes të javës. Ndikimi i Mërkurit në shenjën e Virgjëreshës manifestohet në aftësinë për të organizuar procesin. Kur nënshkruani letra të rëndësishme, kontrolloni çdo letër, veçanërisht kur bëhet fjalë për të kaluar në një punë të re. Në raport me të dashurit, përpiquni të jeni më pak më romantike, bëni dhurata.

Fundjava do të jetë e mrekullueshme nëse i besoni natyrës suaj. Hëna në Shigjetar mpreh oreksin e rrezikut. Ju jeni në gjendje të përballoni çdo ngarkesë, horoskopi javor për Gaforren kërkon aktivitet. Fitnes, shëtitje, aktivitete rekreative dhe sportive, aktivitete të kohës së lirë për çdo shije. Në rast se nuk ndiheni mirë, qëndroni në shtëpi.

Horoskopi javor i Luanit

26 shtator – 2 tetor: Shfrytëzojeni momentin në ditët e para të javës për zbatimin e planeve, nëse jeni të interesuar për këtë. Me Diellin në shenjën e Peshores, jeta rrjedh sipas ligjeve të zakonshme. Horoskopi javor i Luanit premton shpërblime financiare. Sa më shumë të punoni me ndërgjegje, aq më e mirë do të jetë gjendja juaj financiare. Do të keni mundësi të shpenzoni më shumë para, duke përfshirë edhe shëndetin tuaj.

Luanët në mes të javës do të dëshmojnë se janë familjarë të mirë. Kur Mërkuri është në shenjën e Virgjëreshës, ka një shqetësim, pedantëri e tepruar. Nëse keni bërë plane për një kohë të gjatë, por nuk keni guxuar as t’i shprehni ato, është koha ta kapni demin nga brirët. Ridekorimi, blerjet për shtëpinë do të kërkojnë shpenzime të vogla dhe hapësira do të transformohet në mënyrë cilësore.

Marrëdhëniet me të dashurit në fundjavë do të dalin në pah. Hëna në shenjën e Shigjetarit të jep nervozizëm, dëshirë për t’u fshehur nga problemet. Nëse dëshironi të shmangni një krizë, horoskopi javor për Luanin kërkon maturi. Tregoni kokëfortësi, do të mbeteni vetëm: fëmijët, prindërit dhe gjysma juaj do të gjejnë një justifikim për t’u zhdukur nga shtëpia për pak kohë.

Horoskopi javor i Virgjëreshës

26 shtator – 2 tetor: Java mund të mos fillojë siç ishte planifikuar fillimisht, por do t’ju pëlqejë. Dielli në Peshore nuk toleron bujë të panevojshme dhe vepra të pakuptimta. Horoskopi javor i Virgjëreshës mendon se ju shpenzoni shumë kohë për gjëra të panevojshme. Mundohuni të strukturoni jetën tuaj, profesionale dhe personale. Vendosni se si e shihni të ardhmen e afërt.

Në mes të javës Virgjëreshat do të binden se bukuria sundon botën. Nën ndikimin e Mërkurit në shenjën e Virgjëreshës, njerëzit bëhen më pedant, të fiksuar në imazh. Nëse jeni të pakënaqur me pamjen tuaj ose një i dashur lë të kuptohet për nevojën për ndryshim, shkoni në një sallon bukurie. Një hairstyle i ri, lëkurë rrezatuese me freski, pa dyshim që jeni të mrekullueshëm.

Fundjava do të jetë kulmi i aktivitetit tuaj shoqëror. Horoskopi javor për Virgjëreshën beson se pjesëmarrja në ngjarje bamirësie kontribuon në zhvillimin e cilësive shpirtërore. Përqendrohuni në ndihmën e kafshëve endacake. Dhe nëse nuk ka një dëshirë të tillë, kujdesuni për rrethin tuaj të brendshëm.

Horoskopi javor i Peshores

26 shtator – 2 tetor: Në ditët e para të javës mund të ndjeni mungesë iniciative, por nuk duhet të shqetësoheni për këtë. Dielli në Peshore jep aftësinë për të dalluar midis kryesores dhe dytësores. Horoskopi javor i Peshores beson se do të keni kohë për të arritur. Mos i bëni presion vetes, përpiquni t’i delegoni disa detyra një kolegu më energjik. Në jetën tuaj personale, hiqni dorë nga aventurat.

Nga mesi i javës, Peshorja mund të jetë në mëshirën e dëshirës për të lënë dhe për të pushuar. Ndikimi i Mërkurit në shenjën e Virgjëreshës manifestohet në qëndrueshmëri dhe vendosmëri. Nëse vendosni se keni nevojë për një mbushje, bëni një ditë pushimi ose bëni një shëtitje në park pas punës. Zgjidhja më e mirë do të ishte një pushim i përbashkët me të dashurin tuaj, edhe në shtëpi do të keni diçka për të bërë.

Mos u besoni të gjithëve në fundjavë. Hëna në Shigjetar i bën njerëzit naivë, ata e shikojnë botën me sy të hapur. Horoskopi javor për Peshoren paralajmëron: mund të mashtroheni. Mos nxitoni të besoni rrëfimet e një admiruesi të zjarrtë, lëreni shpjegimin për më vonë. Por ju mund të argëtoheni pa asnjë kufizim: ju keni të drejtë të relaksoheni.

Horoskopi javor i Akrepit

26 shtator – 2 tetor: Në ditët e para të javës ju presin stimuj financiarë, të cilët do ju vijnë në ndihmë. Me Diellin në shenjën e Peshores, njerëzit janë të arsyeshëm dhe të qëndrueshëm në veprimet e tyre. Horoskopi javor i Akrepit këshillon të mos shpenzoni para për gjëra të vogla. Megjithatë, nëse i kënaqni të dashurit tuaj me dhurata, këto blerje mund të konsiderohen një investim i mirë: familja është një vlerë e përjetshme.

Në mes të javës, Akrepat do të tregohen si organizatorë me përvojë. Ndikimi i Mërkurit në shenjën e Virgjëreshës shprehet në aftësinë për të vepruar në mënyrë të arsyeshme dhe produktive. Nëse mendoni se konkurrentët tuaj po afrohen gjithnjë e më shumë, trajtojeni këtë çështje nga afër. Lidhni të gjitha burimet tuaja dhe përdorni gjithashtu shërbimet e profesionistëve.

Në fund të javës do të ndiheni sikur të ktheheni në fëmijëri. Nën Hënën në shenjën e Shigjetarit, është e lehtë t’i mahnitësh njerëzit, t’i bindësh për të gjitha llojet e aventurave. Nëse nuk jeni përkrahës i argëtimit dhe aktiviteteve në natyrë, horoskopi javor për Akrepin thotë: opinioni do të ndryshojë shpejt. Mblidhni fëmijët, organizoni një festë mosbindjeje, mos e kufizoni veten në asgjë.

Horoskopi javor i Shigjetarit

26 shtator – 2 tetor: Në ditët e para të javës, energjia krijuese do të vlojë tek ju. Me Diellin në Peshore, njerëzit përpiqen për harmoni, në çdo mënyrë të mundshme përpiqen ta bëjnë jetën më të mirë. Horoskopi javor i Shigjetarit beson se do të shihni mundësi të fshehura më parë. Sidoqoftë, mos u tërhiqni shumë me fantazitë tuaja, në gjithçka që ka të bëjë me shëndetin tuaj, mendjelehtësia është e papërshtatshme.

Në mes të javës, Shigjetari do të dëshirojë të transformohet. Kur Mërkuri është në Virgjëreshë, ka një interes në rritje për të gjitha llojet e gjërave të vogla. Nëse përpiqeni për përsosmëri në çdo detaj, punoni në imazhin tuaj. Eksploroni tendencat aktuale, ndiqni bloget e modës për t’u dukur të freskëta dhe me stil. Zgjedhja juaj do të vlerësohet shumë.

Lëreni punën jashtë pragut tuaj gjatë fundjavave. Nën Hënën në shenjën e Shigjetarit, njerëzit karakterizohen nga shpejtësia dhe mosmendimi i veprimeve. Rezistojini tundimit për të përfunduar punën që keni nisur, sipas horoskopit javor për Shigjetarin, përparimi do të jetë i parëndësishëm. Takimet me shefin tuaj janë veçanërisht të padëshirueshme, do t’ju duhet të manovroni mes temave të ndjeshme.

Horoskopi javor i Bricjapit

26 shtator – 2 tetor: Nga pikëpamja e marrëdhënieve familjare, fillimi i javës do të jetë i suksesshëm. Dielli në Peshore jep një dhuratë të mahnitshme dhembshurie dhe ndjeshmërie. Për të kënaqur të dashurit, horoskopi javor i Bricjapit sugjeron shfaqjen e diplomacisë maksimale. Bisedoni me prindërit, rilidhuni me të afërmit e largët, do të kuptoni se sa të rëndësishme janë lidhjet familjare.

Qetësia e Bricjapit në mes të javës do t’i kënaqë të gjithë përreth. Kur Mërkuri është në Virgjëreshë, një person tregon vendosmëri të jashtëzakonshme. Asnjë spekulim, vetëm fakte, shifra të thata dhe siguri në biznes. Shefi do të jetë i mahnitur nga efikasiteti juaj, të dashurit do të pëlqejnë të jenë mënjanë. Në përgjithësi, përpjekjet nuk do të shkojnë kot.

Mbështetja në zërin tuaj të brendshëm do t’ju çojë në një fundjavë të lumtur. Nën Hënën në Shigjetar, intuita rritet, njerëzit demonstrojnë aftësi profetike. Horoskopi javor për Bricjapin rekomandon të mos i hidhni poshtë parandjenjat. Falë këshillave të intuitës suaj, mund të bëni një njohje të dobishme, të zgjidhni një konflikt biznesi ose të bëni një pushim luksoz.

Horoskopi javor i Ujorit

26 shtator – 2 tetor: Marrëdhëniet me të tjerët në fillim të javës do jenë të qeta. Kur Dielli është në Peshore, njerëzit janë të dobishëm, të gatshëm për të kontaktuar. Horoskopi javor i Ujorit beson se ju keni një përgjegjësi të madhe. Me shumë mundësi, do t’ju duhet të gërmoni në problemet e partnerëve të biznesit dhe të të dashurve. Gëzohuni, roli i arbitrit të fateve do t’ju përshtatet.

Në mes të javës, Ujorët janë plot energji, dëshirë për ta bërë jetën më të mirë. Mërkuri në Virgjëreshë ndihmon në organizimin dhe përmirësimin e punës. Edhe nëse mendoni se nuk po përballeni me valën e rasteve, mos u ndalni. Mundohuni të bëni atë që duhet të bëni, mundësisht me ndihmën e familjes suaj. Natyra e mirë, një sens humori do të ndihmojnë në kthimin e situatës në drejtimin e duhur.

Merrni një fundjavë sportive nëse jeni në një mënyrë jetese të shëndetshme. Hëna në Shigjetar rrit nevojën për lëvizje. Horoskopi javor për Ujorin beson se ju do të fitoni konkurrencën. Nëse nuk e duroni dot konkurrencën, bëni diçka për ta mbajtur trupin zgjuar: ecje nordike apo vallëzim.

Horoskopi javor i Peshqve

26 shtator – 2 tetor: Në fillim të javës do të ketë shumë ngjarje interesante. Me Diellin në shenjën e Peshores, jeta është e matur dhe e parashikueshme, nëse ndodhin surpriza të këndshme. Horoskopi javor i Peshqve premton mirëqenie në dashuri. Është e mundur që gjatë kësaj periudhe, marrëdhëniet të bëhen më të ngrohta dhe më të besueshme. Nëse nuk mund ta imagjinoni jetën pa punë: bëni një hap përpara për arritjet e punës.

Etja për njohuri e natyrshme tek Peshqit do të shfaqet veçanërisht ashpër në mes të javës. Kur Mërkuri është në shenjën e Virgjëreshës, një person ka një prirje për veprimtari shkencore. Nëse nuk keni menduar për vazhdimin e arsimit më parë, filloni të kërkoni për kurse trajnimi. Ju meritoni më shumë, mos u ndalni këtu: lartësi të reja janë përpara.

Në fund të javës jeni të gëzuar dhe plot energji. Hëna në shenjën e Shigjetarit të jep dëshirën për të lëvizur, për të luajtur sport. Horoskopi javor për Peshqit thotë: jeni në formë të shkëlqyer fizike. Meqenëse nuk ka nevojë të lodheni me stres, jepni përparësi ushtrimeve që synojnë forcimin e tonit. Edhe pse varet nga ju, thjesht mund të relaksoheni.

Continue Reading

Kuriozitete

Gabimet që paskemi bërë gjithmonë, ja si duhen hekurosur rrobat në varësi të materialit

Published

on

By

Jo të gjitha materialet hekurosen njësoj, por këtë, fateqësisht e mëson vetëm pasi ke prishur një, dy ,tre ose më shumë rroba. Ndonëse etikat e veshjeve mbartin disa informacione kyç për larjes e hekurosjen e rrobave, ndodh rrallë që ne t’i ndjekim këto udhëzime. Për të mos dëmtuar më veshje, të paktën ndiqni këshillat.

-Pambuku: Hekuri mund të gradohet në maksimum pasi ky material është shumë i mirë. Duket të keni kujdes vetëm nëse në sipërfaqen e bluzës keni të stampuara figura . Stampat nuk duhen hekurosur.

-Lino: Veshjet lino duhen kthyer gjithnjë mbrapsht e më pas të hekurosen. Pëlhura nuk duhet të jetë shumë e thatë dhe herë pas here duhet ta spruconi veshjen me ujin e hekurit apo avull.

-Leshi: Ky material kërkon nxehtësi të ulet. Për të mbrojtur materailin mund të vendosni gjithashtu një copë pambuku mbi rrobë në mënyrë që të mos dëmtoni qimet e veshjes.

-Mëndafshi: Nxhetësia duhet të jetë minimale dhe asnjëherë nuk duhet ta vendosni hekurin direkt në mëndafsh.
Poliester: Hekurosini këto veshje me nxehtësi mesatarisht të ulët, spërkateni sipas nevojës, por shmangni avullimin.

-Nailoni: Njësoj si poliestra dhe nailoni duhet hekurosur me gradim të ulet dhe të shmanget avulli.

-Akrilik: Sigurohuni që veshjet akrilik të jenë të kthyera mbrapsht para se t’i hekurosni dhe kurrë mos krijoni avull për t’i hekurosur më mirë, pasi thjesht mund të dëmtoni materialin.

-Dantella: Duhet të jetë tërësisht e thatë e të mbrohet me një copë tjetër përpara se të hekuroset.

-Kadife zero : Asnjëherë mos e hekurosni, ky material duhet vetem të trajtohet me avull.

-Lesh kashmiri: E njëja gjë si me materialin velvet.

Continue Reading

Kuriozitete

Pse shtatori është muaji kur njerëzit tradhtojnë më shumë?

Published

on

By

Shtatori është muaji kur njerëzit tradhtojnë më shumë, të paktën kështu pretendojnë studimet e reja. Gjegjësisht, numri i mashtrimeve rritet me 22 për qind në fillim të vjeshtës, sepse njerëzit të cilët janë të pakënaqur në marrëdhëniet e tyre duan të fillojnë diçka të re, sipas Yahoo Life.

Duke qenë se jemi në fund të shtatorit, kjo do të thotë se mashtruesit kanë më shumë gjasa të fillojnë një lidhje tani sesa në çdo muaj tjetër. Një studim mbi tradhtinë u krye nga IllicitEncounters dhe zbuloi se 32 për qind e grave dhe 34 për qind e burrave thonë se vera e tensionon marrëdhënien e tyre.

Pikërisht për këtë ata angazhohen në afera pas verës. Duke marrë parasysh që pushimet vjetore zakonisht i kalojnë së bashku, gjasat për këtë rriten. Një e pesta e burrave (21 përqind) dhe një numër i ngjashëm i grave (19 përqind) thanë se kishin më shumë gjasa të tradhtonin kur të ktheheshin në zyrë.

Janari ka qenë tradicionalisht gjithmonë një muaj mashtrimi, sepse partnerët e pakënaqur e përdorën Vitin e Ri për të kërkuar partnerë të rinj. Megjithatë, shtatori doli si muaji më i mundshëm për mashtrim, me 32 për qind të burrave dhe 31 për qind të grave që e zgjodhën atë.

Janari zuri vendin e dytë, i zgjedhur nga 24 përqind e meshkujve dhe 22 përqind e femrave.

Continue Reading

 

Recent Posts

 

Më të lexuarat e javës

Shares