Connect with us

Kronikë e zezë

Historia emocionuese që e lidh Shpat Kasapin me aksidentin famëkeq të autobusit, që kishte ndodhur në të njëjtin vend 40 vite më parë

Published

on

Kjo javë ka qenë vërtetë e trishtë, pasi një autobus me plot shqiptarë që udhëtonte nga Maqedonia e Veriut për në Stamboll, pësoi një aksident në Bullgari.

Ngjarja në fjalë ja 45 të vdekur dhe shtatë të lënduar, teksa për rastin pati reagime të shumta deri edhe në mediat ndërkombëtare.

Disa ditë pas ngjarjes, këngëtari i njohur shqiptar me prejardhje nga Shkupi, Shpat Kasapi, ka zgjedhur që të ndajë me fansat e tij një histori shumë interesante që e lidh atë me një aksident të ngjashëm të shumë viteve më parë.

Ai ka parë në të shpërndarë në rrjetin social TikTok një mesazh, ku citohet se si babai i tij i ndjerë, kishte ndihmuar disa njerëz nga një aksident i ngjashëm që kishte ndodhur rreth 40 vite më parë, çuditërisht në po të njëjtin vend.

“Histori e vërtetë që ka ndodh para 40 vitesh në Bullgari aksident tragjik humbin jetën shumë njerëz, një djalë nga Tetova shpëton dhe për ndihmë i shkojnë i ndjeri babai i Shpat Kasapit, Z.Naimi tregon mami im. Shteti nuk i paska ndihmuar për spital, të gjitha shpenzimet i paska paguar babai i Shpatit, si thotë mami im i njëjti vend ka qenë ku janë aksidentuar këta njerëz tash edhe atëherë”, shkruhet në mesazhin që këngëtari e ka ndarë me ndjekësit.

Shpati ka shkruar se ka ngelur i habitur nga kjo histori për faktin se nuk e kishte ditur më parë, por që nuk është befasuar nga gjesti i babait – pasi gjithmonë e ka njohur si një njeri human.

“Nuk e prisja këtë bamirësi nga babai im i ndjerë që është bërë virale dhe mua më erdhi befasi! Por kjo befasi nuk është e rastësishme sepse babai im ka ndihmuar shumë njerëz. Kjo thjeshtë dëshmon që pas 30 vitesh i doli e mira në shesh dhe Zoti e shpërbleftë dyfish në xhenet ishalla”, ka shkruar këngëtari Kasapi.

Për ngjarjen famëkeqe, shteti i Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës mbajtën zi në nder të viktimave.

Kronikë e zezë

Vrau fqinjën dhe e hodhi në kanal, 58 vjeçari del para gjykatës së Beratit

Published

on

By

Gjykata e Beratit ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për 58 vjeçarin e arrestuar për vrasjen e fqinjes së tij në fshatin Havales të Kuçovës.

Gjatë seancës që zgjati rreth 60-minuta, prokurori Elidon Hyseni, në bazë të provave të grumbulluara ka kërkuar vlerësimin “të ligjshëm” të arrestimit të tij dhe caktimi e masës së sigurisë “arrest në burg” pa afat.

Gjyqtarja Matilda Llangozi, pasi u njoh me provat e organit të akuzës, e cilësoi “të ligjshëm” arrestimin e 58-vjeçarit dhe caktoi për vrasësin Fetah Marra masën e sigurisë “arrest në burg” pa afat. Idris Kazazi, avokati i vrasësit, i caktuar nga shteti, ka deklaruar se vrasësi e ka pranuar krimim dhe ka shprehur pendesë.

Në lidhje me faktin që gruaja u gjet gjysëm e zhveshur në kanal, vrasësi ka deklaruar se në momentin e tërheqjes zvarrë për ta hedhur në kanal,i janë hequr tutat.

Continue Reading

Kronikë e zezë

Përplasi dy kalimtarët në afërsi të City Mall, policia arreston shoferin 22 vjeçar

Published

on

By

Shoferi i ri i vili shkaktoi aksidentin e djeshëm në afërsi të City Mall është arrestuar nga policia.

Mësohet se 22 vjeçari ka qënë shofer i ri në eksperinecë pasi vetëm një vit më parë ishte pajisur me patentë, teksa ka humbur kontrollin duke kaluar në korsinë e kalimtarëve. Si pasojë ka marrë përpara dy persona të dy 24 vjeç.

Kalimi në korsinë e këmbësorëve ka rezultuar fatal për një vajzë të re 24-vjeçare nga Radovishi, e cila ka humbur jetën. I lënduar ka mbetur edhe një këmbësor nga Radovishi, i cili ndodhet në spital. Ata u goditën nga një person 22 vjeçar i cili po ngiste veturën e tipit “Citroen”, shkruan Alsat.

Shoferit i është marrë mostër gjaku dhe urine për të përcaktuar nëse ka qenë nën ndikimin e alkoolit apo drogës. Menjëherë pas aksidentit, semaforët në kryqëzimin në City Mall nuk kanë funksionuar fare dhe më pas është ndezur vetëm drita e verdhë. Tani mbetet dilema nëse semaforët kanë funksionuar në momentin e aksidentit dhe kush ka kaluar në të kuqe.

Faktori njerëzor është pothuajse gjithmonë shkaktar i aksidenteve, veçanërisht shpejtësia. Vetëm vitin e kaluar, policia regjistroi më shumë se 100,000 shoferë që kanë vozitur shpejtë. Ka pasur edhe një rast kur një automjet ka lëvizur me shpejtësi 300 kilometra në orë.

Continue Reading

Kronikë e zezë

U vaksinua dy ditë më parë, humb jetën në mënyrë të mistershme i riu në Elbasan

Published

on

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Elbasan. Një 32-vjeçar ka ndërruar jetë dje.

Mësohet se shtetasi Erind Shuteriqi ka ndërruar jetë. Familjarët kanë thënë se i afërmi i tyre ka pësuar atak kardiak.

Shuteriqi ishte vaksinuar para dy ditësh me vaksinën “Pfizer”, që të mbrohej nga Covid. Nuk është kryer ende ekspertiza mjeko-ligjore për të përcaktuar saktë shkaqet e vdekjes.

I riu nuk kishte sëmundje të tjera shoqëruese.

Continue Reading

 

Recent Posts

Më të lexuarat e javës

Shares