Connect with us

Botë

Opsion i ri në WhatsApp, mund të “fshiheni” nga persona të caktuar

Published

on

WhatsApp pritet të bëj një tjetër ndryshim në të dhënat bazë të privatësisë dhe këtë herë me siguri do ju pëlqej opsioni i ri që ju jepet.

Nëse deri kishit si opsion të zgjidhnit mes: ‘Të gjithë’ (everyone) dhe Kontaktet e mia (My Contacts), tashmë do keni mundësinë të përzgjidhni edhe një ose disa individë për të mos parë kur jeni aktiv ose jo në WhatsApp.

Mënyra si mund ta bëni është: Account> Privacy> Last access section.

Ndryshimi pritet të vihet në jetë në update-in e radhës.

Botë

Lë fëmijën në karrocë jashtë dyqanit dhe futet brenda të blejë, videoja shkakton debat

Published

on

By

Një  tik toker vuri në qendër të sulmeve në tik tok një mama e cila la karrocën me fëmijën jashtë dyqanit për të blerë ushqim me vazjën tjetër të saj.

Një fenomen që e kemi parë edhe në Tiranë dhe që shumë alarmohen dhe e quajnë të papranueshme ndërsa të tjerë thonë se nuk mund të ndodhë asgjë.

Videoja u regjistrua në Los Angeles, dhe djali shoqëron vidoen me mbishkrimin “Do kishit dëshirë tia rrëmbenit fëmijën për ti dhënë një leksion kësaj nëne?”

Vidoeja vetëm 9 sekonda u pa mbi 4.3 milion shikime dhe 590 mijë like në më pak se një javë por shkaktoi mjaft debat mes komentuesve kjo për shkak dhe të zakoneve të secilit shtet.

Për disa komentues kjo është e zakonshme për shkak dhe të shtetit ku jetojnë dhe ku shkalla e kriminalitetit është e ulët.

Një komentues e sheh një veprim të zakonshëm por një tjetër thotë se kjo nuk është e zakonshme në SHBA ku fëmijët ti rrëmbejnë.

Ndërkohë një tjetër shkruante se është shumë normale në disa shtete.

Po ju si e gjykoni? A është normale të lësh fëmijën në karrocë jashtë dyqanit sa të blesh ushqimin?

Mamaja e fëmijës në karrocë doli nga dyqani kur pa gruan që regjistronte të voglin dhe mori karrocën dhe e futi brenda.

Continue Reading

Botë

Ndërron jetë pas betejës së gjatë me kancerin komediani i njohur

Published

on

By

Ndërron jetë në moshën 68-vjeçare komediani Louie Anderson. Aktori vdiq pas një beteje të gjatë me kancerin.

Ylli i serialit televiziv “Baskets” dha frymën e tij të fundit në Las Vegas, ku u shtrua në spital në fillim të kësaj jave.  Ai fitoi 3 herë çmimin e rëndësishëm “Emmy”, si dhe luajti disa role në filmat “Search Party”, “Young Sheldon”, “Touched by an Angel”, “Chicago Hope” dhe “Grace Under Fire”, si dhe një film të paharrueshëm në filmin hit të vitit 1986 “Ferris Bueller’s Day Off”.

Anderson është autori i librave më të shitur Dear Dad — Letters From a Adult Child, Goodbye Jumbo… Hello Cruel World, The F Word, how to Survive Your Family, dhe Hey Mami.

Continue Reading

Botë

Kanibali arratiset nga spitali psikiatrik dhe sulmon një grua

Published

on

By

Një kanibal është arratisur nga një spital psikiatrik në Toulouse të Francës.

Mediat vendase bëjnë me dije se kanibali arriti të arratisej duke përfituar nga mungesa e vëmendjes së stafit.

Ai doli në rrugë dhe sulmoi një grua 72-vjeçare duke e hedhur në tokë. Prokurori tha se një qytetar arriti ta neutralizojë duke e mbajtur deri sa mbërritën forcat e policisë.

Autori akuzohet për dy vrasje në vitin 2013, si dhe për kanibalizëm. Ai është një ish-ushtar i kthyer nga Afganistani i diagnostifikuar me çrregullim të stresit post-traumatik, PTSD.

Continue Reading

 

Recent Posts

Më të lexuarat e javës

Shares