Connect with us

Lajme

Ku ishte Kastriot Rexhepi, dalin detajet të reja nga ‘zhdukja e tij’

Published

on

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se deputeti i Lëvizjes BESA, Kastriot Rexhepi është paraqitur sot në polici ku ka deklaruar se nuk është zhdukur, por ka shkuar të një mik i tij, për t’iu shmangur publicitetit për shkak të seancës së Kuvendit, raporton news33 .

“Lidhur me paraqitjen e djeshme të pranuar në Stacionin policor Bit Pazar për personin K.R., MPB ju njofton se para pak çastesh K.R., me vet dëshirë erdhi në stacion policor dhe bëri dha deklaratë se paraqitja nuk është e vërtetë, përkatësisht asnjëherë nuk ka qenë i humbur, por me vetë dëshirë, pa asnjë presion, me familjen e tij ka ikur tek një mik që të mbrohet nga publiciteti lidhur me seancën në Kuvend”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Ndërkohë para njoftimit të policisë deputeti Rexhepi, sërish u prononcua në rrjetet sociale, kësaj radhe nga profili i tij personal në facebook. Rexhepi duke paralajmëruar konferencë shtypi për të hënën i apeloi partisë së tij, Lëvizja Besa që të mos të ndërmarrë veprime të përshpejtuara.

“Në ditët në vijim do të kemi rast që të informoheni më shumë drejt për drejt për gjithë çka. Sa i përket mediave dhe interesimit të madh që e kuptoj, i informoj që paraqitja ime e parë do të jetë të hënën përmes pres konferencës. Apeloj deri te udhëheqësia e Lëvizjes Besa që të mos ndërmarrë hapa të përshpejtuara që do të sjell dëm në strukturat dhe aktivistët tanë. Emocionet duhet lënë anash dhe veprimet duhet të bëhen me maturi”, shkruan Rexhepi në facebook.

Nga ana tjetër sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes Besa, Arjanit Hoxha tha se nëse Kastriot Rexhepi vendimin nuk e ka marrë nën presion, atëherë mos-prania në seancë është veprim kundër partisë dhe akt tradhtie.

“Absolutisht mos prezenca në seancën e Kuvendit është tradhti ndaj partisë, sepse është njëri nga iniciatorët me postime për rrëzimin e kësaj Qeverie dhe nuk dua të projeksionoj tash sepse e dini si ka rrjedhur situata dje, dhe e dini se në çfarë gjendje ka qenë video incizimi, nëse njeriu ka dhënë nën presion ne duhet ta dëgjojmë nga ai, nëse është qëndrim i tij, është individual dhe nuk ka të bëjë me organet e partisë”, ka thënë Hoxha.

Deputeti i Lëvizjes BESA, Kastriot Rexhepi një ditë më parë nuk u paraqit në seancën e Kuvendit ku duhej të votohej për mosbesimin e Qeverisë. Opozita hodhi dyshime për kidnapimin e tij, ndërsa Rexhepi përmes një postimi në facebook tha se nuk dëshironte të votonte kundër qeverisë së Zoran Zaevit dhe të rrezikojë ardhmërinë euroatlantike të vendit.

Lajme

Masat e reja/ Dr.Ilir Hasani i reagon minisrit kosovar: Urgjentisht të shqyrtohet vendimi!

Published

on

By

Zëvendësministri i Shëndetësisë, Ilir Hasani ka reaguar në rrjetin e tij Facebook  pas vendosjes së masave të reja për mbrojtje nga Covid-19 në Kosovë. Neës33.tv përcjell se ka bërë thirrje   homologut të  tij kosovarë Rifat Latifi që të shqyrtojnë vendimin për qarkullim mes qytetarëve të Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut.

“Kufizimi i lëvizjes mes Kosoves dhe Maqedonisë epidemiologjikisht ska asnjëfar peshe për momentin. Situata epidemiologjike këndej dhe mëtan “gardhit” esht lart poshtë e njëjtë. Nuk arrij ta kuptoj këtë veprim të ministrit Latifi se kend prej kujt po e mbron? Me shumë vështirësi dhe mezi e bëmë hapjen e kufirit, pas kufizimeve të para që ishin vendosur në fillim të pandemisë. Një vendim i tillë i kufizimit të lëvizjes së lirë të njerëzve tanë, kur tan bota fillon ti tërheq kufizimet dhe certifikatat, do reflektoj në vështirësi të panevojshme në plan ekonomik, social, shpirtnor, etj. Ministër, kolegu im Latifi, respekt si profesionist që je, por vendimin duhet ta rishqyrtojsh urgjentisht”, ka shkruar Hasani.

Continue Reading

Lajme

Nga fejesa me futbollistin, fotot nudo te jeta e vështirë/ Çfarë fshihet pas mbiemrit të Beniada Nishanit?

Published

on

By

Beniada Nishani (Jakic) është një konkurentet më të spikatura të “Big Brother VIP”. Ajo i ka bërë të gjithë për vete me tipin e saj lozonjar dhe të folurën me vështirësi në gjuhën shqipe.

Emri i saj bëri bujë katër vjet më parë, për faktin që ishte imazh i “Playboy” në Portugali dhe kur pozoi nudo për GQ në Itali.

Ajo ka lindur në Durrës më në vitin 1991, ku jetoi vetëm dy vite pas zhvendosjes së familjes në Itali. Beniada njihet jo vetëm si fotomodele, por edhe si personazh televiziv në programin investigativ “Le Iene” të Mediaset.

“Shumë persona kuriozohen për origjinën time, duke u nisur nga mbiemri Nishani. Unë jam mbesa e Presidentit Bujar Nishani, që është kushëriri i tim eti, dhe bashkë ata janë si vëllezër. Por në karrierën time në Itali, përveç mbiemrit Nishani, kam vendosur të prezantohem me emrin e artit, Beniada Jakic (mbiemri i nënës sime)”, ka treguar ajo dikur për revistën “Story”.

Mirëpo, duket se që të arrijë deri këtu fama e saj nuk ka qenë kaq e lehtë, pasi bukuroshes i është dashur të sakrifikojë shumë.
Në një bisedë që ka pasur me Sarën në shtëpinë e “Big Brother VIP”, ajo ka zbuluar se për tre vite ka paguar 700 euro për një dhomë të vogël me qira në Milano. Edhe pse ishin shumë para, ajo nuk hoqi dorë nga ëndrra për të jetuar në këtë vend që e pëlqente shumë.

Nishani tha se ia ka dalë e vetme, sepse babai i saj vendosi të mos e ndihmonte me të ardhura, ngaqë nuk donte që ajo të shkëputej nga shtëpia dhe të jetonte vetëm.

Continue Reading

Lajme

Prindërit kundër maskave në shkolla, si do të zhvillohet gjysmëvjetori i dytë?

Published

on

By

Rreth 12 mijë prindër nga nisma “Stop bartjes së maskave në shkollë” kërkojnë të shfuqizohet mbajtja e maskave për nxënësit. Trajçe, prind i dy fëmijëve habitet se si fëmijët me prindërit e tyre nëpër kafene e kënde lojërash qëndrojnë pa maska, e në shkollë detyrohen t’i vendosin.

“Është absurd që fëmijët të mbajnë maska kur jemi në situatë kur askush nuk po i bartë maskat, duam ta pranojmë ose jo. Unë nuk njoh ndonjë person të rritur që bartë maskën për 8-9 orë pa ndërprerje, ndërsa e njëjta praktikohet te fëmijët. Më tragjikja është se një pjesë e nxënësve tashmë dy vjet po bartin maska” – thotë Trajçe Petkovski.

Trajçe druan edhe për shëndetin mendor të fëmijëve, se detyrimi për mbajtje të maskës mund të sjellë ankth dhe fobi të ndryshme.

“Paramendoni sikur ju si fëmijë të jeni të bombarduar për dy vjet, vaksina, të sëmurë, të vdekur, kujdes këtë, mos e bëj atë, mos po teshtin ai, mos kollitet tjetri. Këto janë trauma të mëdha të cilat ne të rriturit nuk i vërejmë, por fëmijët i marrin si informacione dhe janë trauma për tërë jetën. Duhet që të ndërpritet kjo dhe të krijojmë gjenerata të reja të shëndosha, që do të jenë e ardhmja e Maqedonisë”

Ndërkaq, ditëve në vijim Komisionit për sëmundje ngjitëse do të diskutojë mbi këtë temë

Continue Reading

 

Recent Posts

Më të lexuarat e javës

Shares