Connect with us

Botë

Mungesë e sigurisë dhe frikë për përdoruesit, Snapchat dhe Youtube distancohen nga Facebook

Published

on

TikTok, Snapchat dhe YouTube janë gjigantët më të fundit të teknologjisë që janë pyetur nga senatorët amerikanë për shqetësimet për sigurinë e përdoruesve të tyre më të rinj.

Gjatë gati katër orësh marrje në pyetje, të hënën, ata u përpoqën të diferencoheshin nga Facebook, i cili është përballur me një kontroll në rritje muajt e fundit.

Por atyre iu tha “të jesh ndryshe nga Facebook nuk është një mbrojtje”.

“Gjithçka që bëni është të shtoni përdorues, veçanërisht fëmijët, dhe t’i mbani ata në aplikacionet tuaja”.

Facebook, i akuzuar për dëmtim të mirëqenies mendore të fëmijëve, është përballur me thirrje në rritje për rregullim.

Por, Snapchat u tha senatorëve se nuk i përkiste të njëjtës kategori.

Ndërkohë, kreu i politikave publike të TikTok, Michael Beckerman, tha në seancën dëgjimore TikTok nuk është një rrjet social i bazuar në ndjekës.

Por TikTok është përballur me akuza që algoritmi i tij u shërben përdoruesve adoleshentë përmbajtje të dëmshme, të tilla si video për humbje peshe ose shaka të rrezikshme.

Seanca dëgjimore pason rrjedhjen e dokumentit të informatores të Facebook, Frances Haugen në Wall Street Journal, të cilat përfshijnë pretendime se kompania mëmë ishte në dijeni të ndikimit “toksik” që Instagram kishte tek vajzat adoleshente.

Por shefi i Facebook, Mark Zuckerberg tha se platforma kishte bërë përpjekje për të luftuar përmbajtjen e dëmshme.

“Ne kujdesemi thellësisht për çështje si siguria, mirëqenia dhe shëndeti mendor”, tha ai në një letër të postuar në faqen e tij në Facebook.

Senatorët gjithashtu kanë shqetësime në rritje si për censurën ashtu edhe për përhapjen e dezinformatave.

Botë

Tharja e Venecias: E shkaktuar nga kinezët

Published

on

By

Në emisionin “Zonë e Lirë” të gazetarit Arian Çani, po diskutohet për një mister i cili ka ndodhur ditët e fundit në Venecia.

Qyteti që ndodhet nën ujë, ka filluar të thahet dhe për këtë të ftuarit në studio Alfred Cako dhe Ilir Kulla ndajnë mendime të ndryshme.

Cako shprehet se këtë e kanë shkaktuar kinezët duke goditur me armë të teknologjisë së lartë për të marrë hak ndaj asaj që shkaktoi SHBA në Turqi dhe Siri në lidhje me tërmeti.

Pasi u godit Turqia nga dora e njeriut, u godit Venecia. Kinezët e kanë goditur me armë të teknologjisë së lartë. Kanë goditur dhe kanë krijuar çarje.

Pasi harpi i SHBA goditi Turqinë dhe Sirinë, këta goditën Venecian”, tha Cako.

Ndërsa Ilir Kulla shprehet se kjo është shkaktuar sepse bashkia dhe qeveria kanë investuar një super projekt, i cili nuk lë Venecian të përmbytet kur ka reshje, por për shkak të kësaj ujërat e detit nuk futen.

Po ashtu Kulla shton se kjo ka ndodhur edhe për shkak të tërheqjes së detit në të gjithë mesdheun.

E para duhet të shohim kushtet dhe rrethanat. Italia po vuan një thatësirë të jashtëzakonshme. Por dora e njeriut në Venecia lidhet me faktin që bashkia dhe qeveria italiane kanë investuar një projekt, i cili mbron Venecian nga përmbytja. Në momentin që ngrihet niveli i ujit, del një mur i cili ndalon përmbytjet.

Kjo ka shkaktuar një problem, mosfutjen e ujerave të detit dhe tani që ka një tërheqje të detit, nuk janë ata ujëra dhe kanë dalë këto kanale”, tha Kulla. abcnews.al

Continue Reading

Botë

Gjendet i vrarë shkencëtari që projektoi vaksinën ruse

Published

on

By

Virologu rus Andrei Botykov, i cili kishte kontribuar në zhvillimin e vaksinës Sputnik-V kundër koronavirusit, u gjet i vdekur me shenja mbytëtëse nga një rrip.

Trupi u gjet të enjten brenda banesës së shkencëtarit, në veriperëndim të Moskës, raporton Daily Mail.

Botikoff ishte një studiues i lartë në Qendrën Kombëtare të Kërkimeve për Epidemiologjinë dhe Mikrobiologjinë dhe kishte punuar gjithashtu në Institutin Shtetëror të Virologjisë. Ai ishte shpërblyer me një medalje për kontributin e tij në krijimin e vaksinës Sputnik V.

Një 29-vjeçar, Alexei Zmanovsky tashmë është arrestuar, i cili dyshohet se vrau virologun kur hyri në shtëpinë e tij dhe filloi të zihej për para.

Sipas Daily Mail, i riu ka pranuar krimin gjatë marrjes në pyetje. Mediat ruse raportojnë se ai ishte dënuar më parë me 10 vjet burg me akuzën e ofrimit të shërbimeve seksuale.

Sputnik-V ishte vaksina ruse për COVID-19, e cila u përdor gjerësisht, përtej Rusisë, në vendet aleatet, përfshirë Turqinë./abcnews.al

Continue Reading

Botë

Shpërthim i fuqishëm në Podgoricë, 39-vjeçari hedh veten në erë brenda gjykatës, disa të plagosur

Published

on

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në Gjykatën Themelore të Podogoricës. Sipas informacioneve paraprake mësohet se në ambientet e gjykatës ka shpërthyer një bombë duke lënë të vdekur një person, si dhe disa të plagosur.

Burime për mediat bëjnë me dije se një 39-vjeçar me inicialet M.B. ka vdekur, pasi aktivizoi një granatë dore në hyrën e Gjykatës Themelore në Podgoricë, raporton media malazeze “Vijesti”.

Menjëherë drejt vendit të ngjarjes kanë shkuar ekipet e policisë si dhe ekipet e emergjencës, ndërkohë, nuk dihen më tepër detaje.

Continue Reading

Më të lexuarat e javës

Shares