Connect with us

Botë

“Përshëndetje të gjithëve”, Twitteri tallet me Facebookun

Published

on

Për disa orë, rrjeti social Facebook ka qenë jashtë sistemit të funksionimit. Kjo ka bërë që një pjesë e përdoruesve të kalojnë në Twitter, derisa ky i fundit ka shfrytëzuar momentin të tallet me Facebookun.

“Përshëndetje të gjithëve”, ka shkruar ironikisht Twitteri në një cicërimë. Kjo ka nxitur reagime të shumta qesharake, derisa në ‘debat’ është përfshirë edhe faqja e kompanisë së ushqimeve të shpejta, McDonald’s. Kësaj të fundit, Twitteri ia ka kërkuar 59.6 milionë ‘nuggets’, copëza mishi, për përdoruesit e saj.

E shpejtë ka qenë përgjigja e McDonald’s.

“Për këtu apo me vete”, ka shkruar ajo. Në cicërimën e Twitterit kanë reaguar edhe Whatsappi dhe Instagrami, kompani të Facebookut. “Përshëndetje”, ka shkruar Whatsappi, “përshëndetje dhe urime e hëna”, ka reaguar Instagrami.

Me Facebookun dhe Instagramin është tallur edhe një faqe e Parkut Nacional në SHBA. “Facebooku dhe Instagrami janë ende jashtë. Pra ne do të vazhdojmë të ‘cicërojmë’”, ka shkruar në Twitter, duke ia bashkangjitur një video me një zog duke cicëruar.

Në anën tjetër, për rënien e Facebookut, është dhënë një sqarim më vonë.

Botë

Tharja e Venecias: E shkaktuar nga kinezët

Published

on

By

Në emisionin “Zonë e Lirë” të gazetarit Arian Çani, po diskutohet për një mister i cili ka ndodhur ditët e fundit në Venecia.

Qyteti që ndodhet nën ujë, ka filluar të thahet dhe për këtë të ftuarit në studio Alfred Cako dhe Ilir Kulla ndajnë mendime të ndryshme.

Cako shprehet se këtë e kanë shkaktuar kinezët duke goditur me armë të teknologjisë së lartë për të marrë hak ndaj asaj që shkaktoi SHBA në Turqi dhe Siri në lidhje me tërmeti.

Pasi u godit Turqia nga dora e njeriut, u godit Venecia. Kinezët e kanë goditur me armë të teknologjisë së lartë. Kanë goditur dhe kanë krijuar çarje.

Pasi harpi i SHBA goditi Turqinë dhe Sirinë, këta goditën Venecian”, tha Cako.

Ndërsa Ilir Kulla shprehet se kjo është shkaktuar sepse bashkia dhe qeveria kanë investuar një super projekt, i cili nuk lë Venecian të përmbytet kur ka reshje, por për shkak të kësaj ujërat e detit nuk futen.

Po ashtu Kulla shton se kjo ka ndodhur edhe për shkak të tërheqjes së detit në të gjithë mesdheun.

E para duhet të shohim kushtet dhe rrethanat. Italia po vuan një thatësirë të jashtëzakonshme. Por dora e njeriut në Venecia lidhet me faktin që bashkia dhe qeveria italiane kanë investuar një projekt, i cili mbron Venecian nga përmbytja. Në momentin që ngrihet niveli i ujit, del një mur i cili ndalon përmbytjet.

Kjo ka shkaktuar një problem, mosfutjen e ujerave të detit dhe tani që ka një tërheqje të detit, nuk janë ata ujëra dhe kanë dalë këto kanale”, tha Kulla. abcnews.al

Continue Reading

Botë

Gjendet i vrarë shkencëtari që projektoi vaksinën ruse

Published

on

By

Virologu rus Andrei Botykov, i cili kishte kontribuar në zhvillimin e vaksinës Sputnik-V kundër koronavirusit, u gjet i vdekur me shenja mbytëtëse nga një rrip.

Trupi u gjet të enjten brenda banesës së shkencëtarit, në veriperëndim të Moskës, raporton Daily Mail.

Botikoff ishte një studiues i lartë në Qendrën Kombëtare të Kërkimeve për Epidemiologjinë dhe Mikrobiologjinë dhe kishte punuar gjithashtu në Institutin Shtetëror të Virologjisë. Ai ishte shpërblyer me një medalje për kontributin e tij në krijimin e vaksinës Sputnik V.

Një 29-vjeçar, Alexei Zmanovsky tashmë është arrestuar, i cili dyshohet se vrau virologun kur hyri në shtëpinë e tij dhe filloi të zihej për para.

Sipas Daily Mail, i riu ka pranuar krimin gjatë marrjes në pyetje. Mediat ruse raportojnë se ai ishte dënuar më parë me 10 vjet burg me akuzën e ofrimit të shërbimeve seksuale.

Sputnik-V ishte vaksina ruse për COVID-19, e cila u përdor gjerësisht, përtej Rusisë, në vendet aleatet, përfshirë Turqinë./abcnews.al

Continue Reading

Botë

Shpërthim i fuqishëm në Podgoricë, 39-vjeçari hedh veten në erë brenda gjykatës, disa të plagosur

Published

on

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në Gjykatën Themelore të Podogoricës. Sipas informacioneve paraprake mësohet se në ambientet e gjykatës ka shpërthyer një bombë duke lënë të vdekur një person, si dhe disa të plagosur.

Burime për mediat bëjnë me dije se një 39-vjeçar me inicialet M.B. ka vdekur, pasi aktivizoi një granatë dore në hyrën e Gjykatës Themelore në Podgoricë, raporton media malazeze “Vijesti”.

Menjëherë drejt vendit të ngjarjes kanë shkuar ekipet e policisë si dhe ekipet e emergjencës, ndërkohë, nuk dihen më tepër detaje.

Continue Reading

Më të lexuarat e javës

Shares