Connect with us

Kuriozitete

Gruaja e dytë i pret 57-vjeçarit organet gjenitale pasi vendosi të martonte dhe një grua tjetër

Një klerik mysliman 57-vjeçar në qytetin indian Muzaffarnagar, Hazra vdiq pasi një nga gratë e tij i preu organet gjenitale.

Sipas raporteve lokale, gruaja e dytë e Maulvi Vakil Ahmad Hazra e sulmoi atë pasi ai nuk e dëgjoi atë për të mos u martuar për të tretën herë.

Hazra i tha policisë se burri i saj po planifikonte të martohej me një grua tjetër, e cila shkaktoi një debat të ashpër mes të dyve. Më vonë atë natë, ndërsa kleriku ishte në gjumë, Hazra ia preu burrërinë me një thikë kuzhine me tehe të mprehtë, për shkak të së cilës ai “u përgjak për vdekje”.

Gruaja e akuzuar më pas u përpoq të kryejë ritet e tij të fundit me ndihmën e të afërmve të saj. Dikush në lagje dyshoi dhe lajmëroi policinë. Pasi u mor në pyetje nga policia, gruaja pranoi krimin./Lapsi.al/

Kuriozitete

Ju bien flokët me shtëllunga dhe ju thyhen thonjtë? Sipas mjekëve duhet thjesht të…

Pagjumësi, thonj që thyhen lehtë dhe rënie flokësh ? Nuk keni përse të merrni tonelata me ilaçe sa herë që vini re probleme të tilla.Gjithçka që ju duhet është të ushqeheni shëndetshëm, të kryeni aktivitet fizik dhe të bëni një jetese normale. Me poshtë do gjeni disa receta për lëngje të shijshme dhe të shëndetshme njëkohësisht. Këto lëngje janë të pasura me vitamina dhe minerale dhe mund t’i përgatisni lehtësisht në shtëpi.

Spinaq, banane dhe limon: Një racion i vogël me spinaq është i mjaftueshëm për të marrë vitaminat dhe lëndët ushqyese që ju duhen gjatë ditës. Përzieni bashkë 350 ml ujë, 3 banane, pak spinaq dhe lëng nga gjysmë limoni dhe i shtrydhni në blender deri sa të bëhet e lëngshme.

Selino, spinaq, limon dhe banane: Selinoja nuk djeg vetëm kalori, është e pasur edhe në vitamina dhe lëndë ushqyese. Përzieni bashkë në blender 2 degë selino, një gotë me gjethe spinaqi, një gotë ujë, lëngun e gjysmë limoni dhe një banane dhe më pas pijeni.

Karotë, panxhar, selino, kastravec, mollë, majdanoz dhe xhenxhefil: Përgatisni për këtë lëng të shijshëm, të pasur me vitamina dhe minerale të ndryshme. Merrni 1 karotë, pak panxhar, 1 degë selino, 1 kastravec, 2 mollë, pak majdanoz, pak xhenxhefil dhe i përzieni bashkë në blender. Kjo recetë është si e shijshme ashtu edhe e shëndetshme.

Spinaq, banane, mollë dhe banane: Banania dhe spinaqi janë një dyshe shumë e shëndetshme. Bananet mund të përmirësojnë humorin, largojnë lodhjen dhe rrisin energjinë. Merrni 1 gotë me gjethe të freskëta spinaqi, 2 banane, 1 mollë, 1 gotë ujë dhe lëngun nga gjysma e limonit dhe i përzieni të gjitha bashkë në blender.

Bajame, majdanoz, mjaltë, xhenxhefil dhe rrush të thatë: Nëse ndiheni të lodhur, keni thonj të brishtë dhe ju bien flokët, kjo recetë mund t’ju vijë në ndihmë. Përzieni fillimisht bajamet dhe gjethe të thara majdanozi në një blender. Më pas shtoni mjaltin natyral, frutat e thata dhe xhenxhefilin copëtuar. I përzieni gjitha bashkë dhe e konsumoni përzierjen 2 ose 3 herë në javë.

Continue Reading

Kuriozitete

Konsumi i kanabisit, studiuesit japin alarmin: Po shkakton gjithnjë e më tepër të vjella të pakontrollueshme

Një studim i ri ka zbuluar se vjellja e pakontrollueshme për shkak të përdorimit të marihuanës ka qenë në rritje në SHBA. Më shumë se një e treta e rasteve të të vjellave ishin tek njerëzit 25-vjeç apo më të rinj.

Kur të rinjtë shfaqeshin në dyert e spitalit kishin simptoma të tilla si vjellje e përsëritur me orë të tëra. Nevoja për një banjë të nxehtë ishte tek të gjithë pacientët por nuk dihet pse. Sipas mjekëve ajo me të cilën kishin të bënin ishte “Sindroma e hiperemezisë së kanabisit, ose CHS.”

Sindroma e hiperemezisë së kanabisit u bë e njohur në skenën mjekësore në 2004, kur një grup studiuesish australianë shkruan rreth 19 përdorues kronikë të marihuanës të cilët kishin episode të përsëritura të dhimbjes dhe kruajtjes së bark.

“Nuk është plotësisht e qartë se kush është i predispozuar për ta marrë atë,” tha Wang. “A është një frekuencë ose kohëzgjatje e caktuar e përdorimit? A është një potencë specifike? Apo është një lloj specifik produkti? Ne nuk i kemi ato të dhëna’’, është shprehur ai.

CHS është aq e re sa nuk ka një diagnozë mjekësore ose kod faturimi të sigurimit, duke e bërë atë “një objektiv lëvizës”, shtoi mjeku.

Një studim i vitit 2020 zbuloi se gati një në pesë persona të shtruar në spital për të vjella ciklike në SHBA raportuan përdorim të njëkohshëm të kanabisit.

Një sondazh i Peë zbuloi se shumica e të rriturve amerikanë (60%) thonë se marihuana duhet të jetë e ligjshme për përdorim mjekësor dhe rekreativ. Me një mbështetje të tillë, ka të ngjarë që edhe më shumë shtete të legalizojnë barërat e këqija në vitet në vazhdim.

Kur e bëjnë këtë, Ëang tha se shpreson që njerëzit gjithashtu të marrin parasysh rreziqet e mundshme të kanabisit, veçanërisht për të rinjtë.

Continue Reading

Kuriozitete

Këto ushqime do t’ju ​​ndihmojnë të hiqni qafe ftohjen e zakonshme

Rënia e lehtë e temperaturave, sjell edhe ftohjet e para. Duke zgjedhur ushqimet e duhura ju lehtë mund të luftoni ftohjen e zakonshme.

Por cilat janë këto ushqime? Jua tregon më poshtë

Shega

Shega i takon me meritë kategorisë së superushqimeve. Është një frut që ka pak kalori dhe vlera të madhe ushqyese. Ajo që e bën atë të veçantë është përmbajtja e lartë e polifenoleve, të cilat forcojnë mbrojtjen e trupit.

Kivi

A e dini se kivi ka dy herë më shumë vitaminë C sesa një portokall? Ai ju siguron aq shumë vitaminë C, duke mbajtur mbrojtjen e trupit tuaj të fortë. Falë aftësisë së tij për të rritur prodhimin e limfociteve, mund të ndalojë pushtuesit e huaj.

Brokoli

Brokoli detoksifikon trupin në mënyrë natyrale dhe njëkohësisht ndihmon në parandalimin e infeksioneve. Brokoli gjithashtu siguron një aminoacid të quajtur kolinë, i cili siguron funksionimin e qetë të qelizave. Është një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe kalciumit që janë të përfshirë në parandalimin e menjëhershëm të viruseve.

Peshku

Peshku dhe veçanërisht sardelet, ofrojnë omega-3 ideale të nevojshme për ruajtjen e shëndetit të qelizave të trupit. Kosi gjithashtu përfshihet në mburojë për shkak të kalciumit dhe probiotikëve që përmban.

Hudhra

Hudhra është jashtëzakonisht e dobishme, madje edhe në sasi të vogla. Ka aktivitet natyral anti-viral dhe antibakterial falë allicinës që përmban

Continue Reading

Recent Posts

Më të lexuarat e javës

Shares