Connect with us

Lajme

Nisma “Më mirë për Tetovën” do të garojë me këshilltarë të pavarur në zgjedhjet lokale në Tetovë

Nisma qytetare “Më mirë për Tetovën”, sot ka njoftuar se do të jetë pjesë e garës në zgjedhjet lokale në vend, raporton Nistori.

Nga kjo nismë, e cila është ndërmarrë nga aktivistë të shoqërisë civile dhe nga profesionistë të fushave të ndryshme, njoftuan se do të marrin pjesë në zgjedhjet lokale të radhës për këshillin komunal të Tetovës me listë të pavarur.

Përfaqësuesja e nismës, Elmedina Abdullahi tha se aktivizmin e tyre të vazhdueshëm që e kanë bërë deri më tani, do të tentojnë që ta vazhdojnë edhe brenda institucioneve.

Sipas saj, qëllimet kryesore të nismës janë llogaridhënia institucionale, mjedisi i pastër dhe plani i qartë për qytetin.

“Siç e dini, qyteti jonë është i degraduar, dhe e pamë të arsyeshme të bëhemi bashkë për të bërë diçka më mirë për qytetin, siç e meritojnë banorët. Jemi profesionistë të fushave të ndryshme dhe vendosëm që aktivizmin tonë ta vazhdojmë edhe brenda institucioneve”, tha Elmedina Abdullahi.

Ndryshe, zgjedhjet lokale në RMV do të mbahen në muajin tetor. Tani për tani, kandidaturat për Tetovën i kanë shpallur Lëvizja Besa me Bilall Kasamin dhe PDSH-ja me Sadi Bexhetin. Partitë e tjera ende nuk i kanë zyrtarizuar kandidatët e tyre. /Nistori/

Lajme

Çfarë e kishte pyetur Goran Bregoviç kriminelin e luftës Radovan Karaxhiçin, kur e kishte takuar në një hotel?

Shkruan: Emin Azemi

Tani që po shkon në Korçë, i ftuar të merr pjesë në Festën e Birrës, atij mund t’i bëhen pyetje shtesë mbi takimin  me Karaxhiqin.

Nga ai mund të kërkohet edhe ndonjë sqarim shtesë mbi këngën “Kallashnjikov,  e cila u bë këngë e preferuar e çetnikëve të Vojislav Sheshelit e “tigrave” të Arkanit.

Kjo nuk është hera e parë që Bregoviqi do të dalë para publikut në Shqipëri. Ai kishte mbajtur koncert të madh në Tiranë në vitin 2014 kur edhe kishte marrë çmimin “Çelësi i Tiranës” në atë kohë nga Edi Rama i cili ishte kryetar i bashkisë.

Goran Bregoviqin nuk e kemi patjetër ta urrejmë që të tregojmë sa patriotë jemi (sepse jo pak shqiptarë i dëgjojnë këngët e tij dhe të Cecës së Arkanit), por e pakta që mund të bëjmë do të ishte që të mos e ftojmë në ndonjë event shqiptar.

Continue Reading

Kuriozitete

Angelov: Nuk kam frikë nga shkarkimi

Unë nuk kam frikë nga vdekja, dhe jo nga shkarkimi i Qeverisë, tha drejtori i Qendrës për Menaxhimin e Krizave Stojançe Angelov në një intervistë për “Sitel”.

Ai thotë se Qeveria vendos, dhe atij nuk i intereson.

“Unë do të pranoj çdo vendim. Nuk kam frikë nga vdekja, e jo më nga shkarkimi”, tha Angelov.

Ai tha se zjarri në Koçan ishte menaxhuar me sukses. Thotë se puna e tij është mosmirënjohëse dhe vuri në dukje se kur gjeneralët bëjnë luftë dhe mijëra njerëz vriten, atëherë ata marrin medalje ose përgjegjësi.

Angelov kohët e fundit tha se nëse përcaktohet përgjegjësia e tij, ai do të tërhiqet dhe do të largohet nga vendi./Telegrafi/

Continue Reading

Lajme

Arrestohen katër persona, dyshohen se shkaktuan zjarret në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se ka arrestuar një person, me iniciale Ll.A.(32) nga Republika e Shqipërisë i cili në mënyrë ilegale ka qëndruar në Maqedoninë e Veriut për shkak se ekziston dyshimi se i njëjti ka shkaktuar zjarr në fshatin Pozharan të Gostivarit.

Një tjetër person dyshohet për zjarrin në Staro Nagoriçan dhe kundër tij janë duke vepruar policët dhe prokurori publik.

Gjatë ditës së djeshme, siç thuhet në njoftim, dy persona janë arrestuar të cilët dyshohet se kanë shkaktuar zjarr para fshatit Bllacë drejt Katllanovës.

“MPB apelon që në mënyrë rigoroze të respektohet ndalesa për lëvizje në pyje, qytetarët maksimalisht t’u shmangen ndezjes së zjarreve, mbeturinave dhe mbetjeve nga të mbjellat, të mos hedhin cigare të pa ndezura dhe të mos hedhin shishe të qelqit dhe mjete të tjera të cilat pas ekspozimit për një kohë të gjatë në diell, mund të shkaktojnë zjarr”, thuhet në kumtesën e MPB-së.

Kanë përkujtuar se shkaktimi i zjarreve, qëllimshëm ose jo, paraqet vepër penale e cila sanksionohet me burg deri në 8 vjet./Telegrafi/

Continue Reading

Recent Posts

Më të lexuarat e javës

Shares