Connect with us

Uncategorized

Duke cituar një poet të madh, Bideni i jep fund luftës tregtare me BE-në

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, i dha fund një fronti të luftës tregtare të epokës së Trumpit, kur u takua me udhëheqësit e BE-së të martën, duke arritur “armëpushim” për një mosmarrëveshje transaltantike rreth përkrahjes financiare për aeroplanët, e cila kishte nisur 17 vjet më parë.

Duke e cituar poetin e famshëm irlandez, William Butler Yeats, në fillim të samitit të tij të parë ShBA – BE si president, Bideni gjithashtu tha se bota është duke ndërruar dhe se demokracitë perëndimore duhet të bëhen bashkë.

Lajme

Çfarë e kishte pyetur Goran Bregoviç kriminelin e luftës Radovan Karaxhiçin, kur e kishte takuar në një hotel?

Shkruan: Emin Azemi

Tani që po shkon në Korçë, i ftuar të merr pjesë në Festën e Birrës, atij mund t’i bëhen pyetje shtesë mbi takimin  me Karaxhiqin.

Nga ai mund të kërkohet edhe ndonjë sqarim shtesë mbi këngën “Kallashnjikov,  e cila u bë këngë e preferuar e çetnikëve të Vojislav Sheshelit e “tigrave” të Arkanit.

Kjo nuk është hera e parë që Bregoviqi do të dalë para publikut në Shqipëri. Ai kishte mbajtur koncert të madh në Tiranë në vitin 2014 kur edhe kishte marrë çmimin “Çelësi i Tiranës” në atë kohë nga Edi Rama i cili ishte kryetar i bashkisë.

Goran Bregoviqin nuk e kemi patjetër ta urrejmë që të tregojmë sa patriotë jemi (sepse jo pak shqiptarë i dëgjojnë këngët e tij dhe të Cecës së Arkanit), por e pakta që mund të bëjmë do të ishte që të mos e ftojmë në ndonjë event shqiptar.

Continue Reading

Lajme

“Shpërthen” zjarri mbi fshatin Batincë të komunës së Studeniçanit (VIDEO)

Continue Reading

Lajme

Grubi: BDI fitues absolut i zgjedhjeve, do ta fitojmë edhe Gostivarin (Video)

Zv.kryeministri i parë Artan Grubi është i bindur se BDI-ja do të del fitues absolut nga zgjedhjet lokale të tetorit, shkruan gazeta LAJM. Ai tha se të gjitha anketat e nxjerrin BDI-në fituese në të gjitha komunat e mëdha me shumicë shqiptare në RMV, madje edhe në Gostivar.

“Kishim takim mes kryeministrit Zoran Zaev dhe kryetarit Ali Ahmeti, ku u diskutua rreth zgjedhjeve lokale. Vendosëm të përsërisim modelin e bashkëpunimit të vitit 2017 me disa modifikime të caktuara, diku do të përkrahim njëri-tjetrin që në rrethin e parë ndërsa në vendet tjera në rrethin e dytë me përkrahje të ndërsjellë edhe me partnerët tjerë të koalicionit. Por me bindje të thellë ua them në përputhje me të gjitha anketat që i kemi bërë deri më sot jemi favorit absolut për t’i fituar të gjitha më të mëdha në këtë vend përfshirë edhe komunën e Tetovës, Gostivarit, Strugës, Dibrës, Çairit, Sarajit dhe komunat tjera rurale”, tha Grubi./Gazeta LAJM.

Continue Reading

Recent Posts

Më të lexuarat e javës

Shares