Connect with us

Sport

Ish trajneri i famshëm i Prishtinës, ka dy fjalë për Maqedoninë

Një nga trajnerët më trofeshëm të Ballkanit, kroati Miroslav Çiro Blazheviç, ish trajneri i famshëm i Prishtinës (në vitin 1985), nuk e fsheh kurrë simpatitë që ai ka për Maqedoninë, që luajnë sot gjashtë shqiptarë Arijan Ademi, Ezgjan Alioski, Enis Bardhi, Visar Musliu, Egzon Bejtullai e Ferhan Hasani.

“Ne do të dëshironim të flisnim për pjesëmarrjen e parë historike të Maqedonisë në Kampionatin Evropian.

Duhet të jem i sinqertë se tani jam pensionist dhe gjithnjë e më pak po shikoj se çfarë po ndodh në fushat moderne të futbollit, por edhe se si u gëzova me kualifikimin e Maqedonisë në Kampionatin Evropian, dhe t’ju tregoj për atë fitore kundër Gjermanisë.

Kështu që unë kam aq shumë miq në Maqedoni dhe fëmijët e mi të futbollit atje, ku ndihem sikur është e imja”, tha Blazheviç.

“Viti 1998 ishin ditët tona të lavdishme të kombëtares së Kroacisë. Ajo që di tani është se kjo pjesëmarrje në Kampionatin Evropian do të jetë një promovim i fortë për Maqedoninë dhe futbollin e saj, dhe unë uroj që ju të jeni në gjendje ta përdorni atë në mënyrën më të mirë të mundshme.

Dhe dëshirat e mija janë të befasojnë Evropën me lojërat e kampionatit. Tregoni Evropës si është zemra e futbollit në jug”, tha mes të tjera 86-vjeçari./lajmpress.org

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Futboll

Xherdan Shaqiri flet para ndeshjes me Italinë: Jam më i vjetër tani, por po përpiqem ta ndihmojë kombëtaren me gola dhe asistime

Xherdan Shaqiri është një nga lojtarët më të mirë në kombëtaren e Zvicrës.Anësori me prejardhje shqiptare ishte i pranishëm së bashku me trajnerin Vladimir Petkovic në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes kundër Italisë, përcjell GazetaBlic Sport.
Në ndeshjen kundër Mancini, ish-trajneri i tij në Inter: “Mezi pres të luaj këtë ndeshje, mezi pres të shoh Roberto nesër përsëri. Ai është një njeri i shkëlqyeshëm, jam i lumtur që gjërat po shkojnë mirë për të. Italia është një ekip i shkëlqyeshëm, ndër favoritët. Ne e pamë ndeshjen e Italisë në ndeshjen e parë, jam i lumtur për të. Ai është një trajner i shkëlqyeshëm”, tha fillimisht Shaqiri.

Për rolin e tij “Do të jetë e njëjtë si gjithmonë, unë kam luajtur në ekipin kombëtar për 11 vjet. Unë kam luajtur gjithmonë në të njëjtën mënyrë që nga dita e parë. Unë jam më i vjetër, por stili im nuk ka ndryshuar. Unë përpiqem të ndihmoj ekip me asistime ose gola, për të ndihmuar shokët e skuadrës, kështu fitohen ndeshjet”, përfundoi ai./GazetaBlic Sport

Continue Reading

Lajme

“Bombë” në Angli: Ronaldo po rikthehet te Manchester United

Man United i ofron Ronaldos kontratë dyvjeçare.

Manchester United mesa duket ka bërë ofertën e parë drejtuar sulmuesit së Juventusit, Cristiano Ronaldo.

Portugezi është i lidhur me largimin nga Torino, sidomos pas rikthimit të Massimiliano Allegrit, ky i fundit dëshiron që skuadra të ndërtohet rreth Paulo Dybalas, transmeton lajmi net.

Sipas Gazzetta dello Sport, United ka bërë ofertën e parë drejtuar Ronaldos, duke i ofruar kontratë dyvjeçare me vlerë 20 milionë euro për sezon.

Juventus është i hapur për negociata por në këmbim kërkon yllin francez, Paul Pogba.

Trajneri i Unitedit, Ole Gunnar Solskjaer dëshiron ta mbajë francezin, andaj mbetet të shihet nëse do realizohet ky shkëmbim i bujshëm./almakos.ccom

Continue Reading

Futboll

Shorti, Shkëndija kundër Mura-s, Struga kundër Lepaja-s, Shkupi takohet me Llapin

Sot është hedhur shorti për raundin e parë kualifikues të Ligës së Kampionëve dhe Liga Evropës. Short jo shumë i favorshëm për Shkëndijën e Tetovës që edhe pse ishte në vazon e skuadrave favorite dhe mund të peshkonte kundërshtarë më të lehtë, goglat e vendosën përballë kampiones së Sllovenisë Mura, me ndeshjen e parë që kuqezinjtë do ta luajnë në shtëpi. Ndërkohë FC Shkupi në raundin e parë eliminator të Liga Evropës do të përballet me Llapin, ndërsa shorti Struga Trim Lumin e ka vënë përballë ekipit letonez Liepaja. Ndryshe Sileksi në raundin e parë eliminatorë të Liga Evropës do të takohet me ekipin moldav Petrokob. /sportmania.com

Continue Reading

Recent Posts

 

Më të lexuarat e javës

Shares