Connect with us

Lajme

ASH, AAA dhe BDI në Kumanovë bojkot seancës për shkak të Bojan Iliçit

Këshilltarët shqiptarë të Komunës së Kumanovës do ta bojkotojnë seancën e nesëeme të këshillit në të cilin pritet të diskutohet për vazhdimin e kontratës së Bojan Iliç, i cili ishte i punësuar në njësitin e zjarrfikësve të Kumanovës, për të cilin këshilltarët shqiptarë kanë reaguar edhe më herët, raporton News33.tv

Këshilltari i ASH-së, Osama Muadini ishte pikërisht ai që denoncoi dhe kundërshtoi ashpër punësimin e Iliçit.

Ai dit më parë mes një debati të tensionuar në sallën e këshillit me foton e Almirit kundërshtoi vazhdimin e kontratës së vëllait të vrasësit të djaloshit 4 vjeçar.

Kundër këtij vendimi janë edhe këshilltarët e Alternativës po edhe të BDI-së.

Nga BDI-ja thonë se nëse nesër diskutohet për këtë çështje ata do ta lëshojnë mbledhjen.

“E keni të sigurt, nëse është pikë e rendit të ditës është vazhdimi i kontratës së Bojan Iliç në koordinim me këshilltarët e tjerë të BDI-së do e lëshojmë mbledhjen”, thanë nga BDI-ja për News33.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Botë

Pamjet e para nga qyteti që mund të ndërtohet në planetin Mars

Keni imagjinuar ndonjëherë se si do të ishte qyteti i parë që do të ndërtohej në një planet tjetër, larg Tokës?

Si do të përshtatet njerëzimi në planetin Mars dhe si do të jetë jeta atje?
E pra, kjo video na tregon pamjet e projektit të qytetit, që mund të ndërtohet në planetin Mars.

Qyteti është projektuar nga studio arkitektonike “ABIBOO” dhe do të quhet Nüwa.

Sipas arkitektit Alfredo Munoz, qyteti do të strehojë 250,000 njerëz dhe llogaritet të fillojë ndërtimi në vitin 2054. Gjithashtu mendohet të ketë përfunduar deri në fund të shekullit.

” Qyteti Nüwa përmbush të gjitha kushtet që i duhen njerëzimit për të mbijetuar në komoditet. Nüwa krijon mjedis frymëzues për qeniet njerëzore dhe i jep mundësinë për tu zhvilluar. Është ndërtuar duke përdorur vetëm materiale lokale nga Marsi. Është një qytet i vetëmjaftueshëm me një identitet të fortë. Nüwa është planifikuar të bëhet kryeqyteti i ardhshëm i Marsit,” thotë Munoz.

Continue Reading

Lajme

Shek Hallaçi nga grupi i “Kumanovës” demanton Agim Nuhiun: Të gjitha dokumentet brenda burgjeve janë në maqedonisht

Shek Hallaqi nga grupi i Kumanovës, ka demantuar zv.ministrin e Drejtësisë, Agim Nuhiu i cili më herët kishte shkruar se Gjuha Shqipe është zyrtare në të gjithë burgjet e Maqedonisë së Veriut, njofton News33.

Hallaqi nëpërmes shkrimit në “Facebook”, ka shkruar se çdo dokument brenda burgjeve është në gjuhën maqedonase dhe në asnjë të tillë nuk figuron fare gjuha shqipe.

“Zotri Agim Nuhiu,ne edhe pse nuk e kuptojmë gjuhën sllavo-maqedonase, megjithatë e dimë se nëpër burgjet e këtij shteti, janë 99% shqiptar, më mirë do ishte të na tregoni, se kur do të filloni të punoni për shqiptarët e pafajshëm nëpër burgje që të lirohen, sepse tani më është e  qartë se këto raste janë të montuara nga shteti dhe gjyqësori i këtij vendi. Gjithashtu çdo dokument brenda burgjeve, është vetëm në gjuhën sllavo-maqedonase, dhe nuk ekziston as edhe një dokument i vetëm në gjuhën shqipe, andaj mos i gënjeni shqiptarët se mjaftë i keni gënjyer për 20 vjet me radhë”, ka shkruar Hallaqi./News33/

 

 

 

Continue Reading

Lajme

Takim Xhaferi me kordinatoret e LSDM-së, BDI-së, VMRO DPMNE-së, Levica!

Në takimin koordinues ishin të pranishëm koordinatorët e Grupeve parlamentare të LSDM-së, BDI-së, VMRO DPMNE-së dhe përfaqësuesi i partisë politike Levica (E majta).
Takimin e jashtëzakonshëm koordinues e caktoi Kryetari i Kuvendit në drejtim të zhbllokimit të punës së përgjithshme të Kuvendit, përfshirë edhe punën e trupave punues, duke e marrë parasysh se puna e një pjese të trupave amë është bllokuar më shumë se 5 muaj. Premisa ishte paralajmëruar në deklaratat e të gjithë faktorëve politikë ditëve të kaluara. Koordinuesit e LSDM-së dhe VMRO DPMNE-së e njoftuan Kryetarin se për cilat pika është arritur pajtim për zhbllokim.
Kryetari theksoi se nuk guxon të ketë prioretizim të pikave të caktuara sepse liderët e partive politike janë marrë vesh për këtë jashtë Kuvendit, puna e Kuvendit duhet të zhbllokohet në çdo nivel dhe të gjitha partitë politike duhet të braktisin praktikën e mbajtjes peng të procesit të miratimit të ligjeve, mospasjes së kuorumit për shkak të shkaqeve të arsyeshme shëndetësore të deputetëve lidhur me pandeminë e KOVID-19, ose parashtrimin e numrit tejet të madh të amendamenteve për një ligj, duke e ngarkuar edhe shërbimin e Kuvendit e jo vetëm procesin ligjvënës. Kryetari theksoi se praktika e kushtëzimit nuk shkon në favor të askujt. Kryetari është përgjegjës për respektimin e Kushtetutës dhe Rregullores, për ruajtjen e dinjitetit të Kuvendit. Kuvendi është institucion shtetëror, duhet të punojë ë atë mënyrë dhe në punë nuk guxon të ketë ultimatume.
Përfundimi i Takimit koordinues është se nesër (15 prill), Kuvendi vazhdon me punë me seancën 32, ndërsa për dinamikën e mëtejme të punës, do të koordinohen në plotësim

Continue Reading

Recent Posts