Connect with us

Lajme

Shokon Bedri Ajdari: Pendarovski më tha, mund të ketë gjakderdhje kur të mësohet e vërteta e rastit “Monstra”

Familjari i të akuzuarve në rastin “Monstra”, Bedri Ajdari sonte në emisionin, Click Plus që transmetohet në Tv21, kujtoi një bisedë që e kishte kryer me presidentin Pendarovski, njofton News33.

Ajdari tha se në vitin 2016-të, Stevo Pendarovski i kishte thënë Ajdarit se kur ta kuptojnë qytetarët të vërtetën e rastit Monstra do të shkojnë tek Qeveria dhe mund të ketë gjakderdhje.
“Në vitin 2016 presidenti i RMV, Pendarovski më tha që kur ta kuptojnë qytetarët të vërtetën e rastit Monstra do të shkojnë tek Qeveria dhe mund të ketë gjakderdhje. Pyesim Pendarovskin cila është e vërteta?! Gruevski e montoi, Zaevi i dënoi!”, tha Ajdari.
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme

Asistenti i Albin Kurtit i reagon Baton Haxhiut pas deklaratës për Vjosën, ja si e quan

Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje Arianit Beqiri, i ka reaguar gazetarit Baton Haxhiu, i cili ka thënë se nuk duhet dëgjuar thirrjet e të huajve për lumin Vjosa në Shqipëri.

Asistenti i Albin Kurtit, e ka quajtur Haxhiun “avokat të regjimeve”, duke thënë se ai pos Hashim Thaçit, po ia arsyeton veprimet edhe Edi Ramës.

Beqiri ka akuzuar Haxhiun se po sulmon aktorin Leonardo DiCaprio dhe të gjitha gratë, duke arsyetuar krimin mbi lumin Vjosa, përcjell Bota sot.

“Baton Haxhiu, avokati i regjimeve. Njëherë e arsyetonte çdo veprim të Thaçit tash edhe të Ramës. Duke e arsyetuar krimin mbi Lumin Vjosa, Batoni kur e sulmon Di Caprion i ofendon edhe të gjitha gratë: “Leonardo Di Caprio-s gjeja një vajzë të bukur këtu, ia ofron dhe i thu dhuratë e ke. Aty pajtohem.” Kaq larg shkon ky. I ofendon të gjitha gratë për mikun e tij”, ka shkruar Arianit Beqiri në një postim në Facebook.

Aktori hollivudian DiCaprio vazhdimisht ka bërë thirrje për mbrojtjen e lumit Vjosa./BS

Continue Reading

Lajme

Rreth 140.000 persona janë regjistruar për vaksinim në Maqedoni

Qeveria planifikon të rrisë ndërgjegjësimin e qytetarëve për nevojën e imunizimit përmes fushatave, tha Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

“Ne kemi në plan të fillojmë fushatë. Disa prej tyre janë gati, të tjerët janë duke u përgatitur. Shfrytëzoj këtë mundësi përsëri për t’u bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të regjistrohen në uebfaqen “vaksinacija.mk”.

Pas disa ditësh do të bëhet azhurnim i sistemit, sa i përket marrjes së njoftimit me SMS pasi qytetarët të regjistrohen në të njëjtën mënyrë ata do të informohen për terminin e vaksinimit”, thotë Filipçe.

Ai shtoi se ndërgjegjësimi i qytetarëve për nevojën për vaksinim është i pranishëm dhe do të rritet më tej.

Continue Reading

Lajme

Daçiç: Arritja e kompromisit për Kosovën prioritet kryesor i Serbisë

Kryetari i Kuvendi të Serbisë, Ivica Daçiç, tha sot se gjetja e një kompromisi për çështjen e Kosovës është prioriteti më i rëndësishëm shtetëror dhe nacional i Serbisë dhe theksoi se përfaqësuesit shtetëror të Serbisë e dinë se ata kanë një partner të sinqertë në Presidentin e SHBA-së Joseph Biden.

“Ne kishim një diplomaci të pandërprerë dhe shumë të gjallë [me SHBA], e cila arriti kulmin në fillim të shtatorit të vitit të kaluar me një takim midis Presidentit Vuçiç dhe pastaj Presidentit Trump në Shtëpinë e Bardhë, kur u arrit një marrëveshje e rëndësishme në lidhje me Kosovën, por edhe çështje të tjera të rëndësishme”, tha Daçiq në konferencën “Një vit më vonë: Marrëdhëniet serbo-amerikane përballë sfidave të COVID 19”.

Siç raporton REL, Daçiç ka thënë se ndryshimi i administratës amerikane dhe ardhja e Presidentit Biden, për Serbinë, nënkupton vetëm vazhdimin e punës së vazhdueshme dhe të partneritetit për gjetjen e një kompromisi për çështjen e Kosovës, si prioritetit më të rëndësishme shtetëror dhe nacional të Republikës së Serbisë, transmeton Telegrafi.

“Ne e dimë se kemi gjithashtu partner të sinqertë në presidentin Biden, Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken dhe të gjithë bashkëpunëtorët e tyre, dhe energjinë e tyre të mirë për të zgjidhur çështjen e Kosovës, si dhe çështje të tjera të rëndësishme me interes të përbashkët, përmes komunikimit të vazhdueshëm dhe besim të mirë”, tha Daçiq.

Procesi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë filloi në vitin 2011 në nivelin teknik, kurse në vitin 2012 filluan bisedimet në nivelin politik për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve.

Në dhjetë vitet e fundit, Kosova dhe Serbia kanë arritur rreth 30 marrëveshje, shumë prej të cilave nuk janë zbatuar në terren.

Continue Reading

Recent Posts