Connect with us

Lajme

(Foto) Sela:Lum ti për djemtë që ke Feta Alimi

Lideri i Aleancës për shqiptarët Ziadin Sela sot ka pasur një takim me djemtë e Feta Alimi.

Sela ka vënë një postim në profilin e tij në facebook me djemtë ku mes të tjerash ka shkruajtur :Feta Alimi lum për djemtë që i ke.

Ja postimi i tij i plotë:

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Maqedoni

Familjarët e rastit “Monstra” të irrituar nga fjalët e Fetait, na e vrau shpresën për drejtësi

Familjarët e të akuzuarve në rastin “Monstra” janë shprehur të zhgënjyer nga prokurorja Fatime Fetahi, pas fjalëve të fundit të cilat i tha dje në gjykatë ku i ngarkoi me veprën penale terrorizëm dhe për tre prej tyre kërkoi burgim të përjetshëm.

Bedri Ajdari, në një bisedë për televizionin SHENJA, ka përsëritur se të afërmit e tij janë të pafajshëm dhe nuk kanë asnjë lidhje me vrasjen e pesëfishtë në Liqenin e Smilkovës.

Ai thtoë se në fillim, gjatë themelimit të Prokurorisë Speciale Publike u ishin kthyer shpresat për drejtësi, por tani Ajdari thotë se Fetahi për ta nuk ka dallim nga prokurorja paraprake e kësaj lënde.

Ai akuzon se u është shkurtuar e drejta për të shfrytëzuar të gjitha mekanizmat juridik të mbrojtjes, ndërsa prokuroria nuk ka marë në konsideratë vlerësimin e Gjykatës supreme gjatë rikthimit të procesit kur dhe të akuzuarit u lanë të mbrohen në liri.

Continue Reading

Maqedoni

Dislokimi i kazinove, akoma asnjë zgjidhje nga pushteti

Propozim-Ligji për lojërat e fatit me të cilin parashihej dislokimi i bastoreve e kazinove larg qendrave të qytetit dhe objekteve arsimore, i cili mandatin e kaluar u propozua nga BDI, mbeti në harresë. Nga kjo parti nuk sqarojnë pozicionin e tyre në raport me këtë propozim ndërsa nga LSDM-ja thonë se po përpiqen të gjejnë zgjidhje nga e cila të gjithë do të mbeten të kënaqur.

Ne vlerësojmë se duhet të zgjidhet në atë mënyrë në të cilën të gjithë duhet të mbesin të kënaqur, edhe ata që ofrojnë lojëra fati edhe ata që luajnë, pasi edhe në debatin publik u potencua se në atë sistem punojnë mbi 7000 qytetar, por u theksua nevoja për kontrolle më të forcuar pasi persona adoleshent nuk guxojnë të marrin pjesë në lojërat e fatit -tha Dime Vellkovski, LSDM.

Por, nga opozita nuk besojnë se Ligji për lojërat e fatit është në prioritet të partive në pushtet. Deputeti i ASH-së, Syriaja Rashidi, thotë se propozim ligji i BDI-së atë kohë është bërë sa për të blerë kohë dhe për të shuar revoltën e qytetarëve, andaj opozita shqiptare është duke hartuar një propozim ligj të saj.

BDI nuk ka kapacitet të promovojë dhe të miratojë ligj pa marrë leje nga patroni i tyre zakonisht. E kjo ndodh edhe sot e kësaj dite. Natyrisht që ne këtë çështje e kemi marrë me seriozitetin më të madh, e kemi pasur edhe premtim parazgjedhor dhe pjesë të programit parazgjedhor dhe mund të them atë se në këtë fazë jemi duhet përgatitur një ligj i cili do të jepe përfundimisht zgjidhen e kësaj çështje urgjente do të kisha thënë – tha Syrija Rashidi, ASH.

Nga Lëvizja Anti Bixhoz janë skeptik që pushteti do të zgjidh çështjen me Lojërat e Fatit edhe pse kanë premtuar se procedurat në Kuvend do të vazhdojnë në muajin shkurt. Paralajmërojnë se edhe këtë vit nuk do të rrinë duarkryq, por mund të bllokojnë edhe qendrën e kryeqytetit.

Fati i keq është që jemi në kohë pandemie dhe ndoshta edhe mendimi i përgjithshëm ka qenë se ne kemi qenë të heshtur. Nuk kemi heshtur, këtë mund ta them me përgjegjësi të plotë. Ne normal që kemi vazhduar edhe me takimet për këtë kohë, por nuk kemi pasur mundësi të organizohemi. Por nëse eventualisht vazhdon kjo amulli atëherë ne do të organizohemi me protesta masive dhe atë që qendër të Shkupit – u shpreh Xhemal Abdiu, Lëvizja Anti-Bixhoz.

Vitin e kaluar, kishte protesta të shumta, por edhe debate publike në Kuvend lidhur me ligjin për lojërat e fatit, por përkundër premtimeve të shumta, ligji nuk u miratua. Në Maqedoni veprojnë 8 kompani që organizojnë lojëra të fati në rreth 700 pika pagesore në të cilat janë të angazhuar më shumë se 2 mijë persona./Alsat

Continue Reading

Botë

Prokurorët italianë nisin hetimin për vdekjen e 10-vjeçares, e cila dyshohet se ndërroi jetë pasi realizoi një sfidë në TikTok

Prokurorët italianë kanë hapur një hetim për vdekjen aksidentale të një vajze 10-vjeçare e cila dyshohet se ka marrë pjesë në një sfidë në TikTok e njohur si “blackout challenge”.

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, hetimi vjen derisa Italia njoftoi se kishte bllokuar përkohësisht qasjen në TikTok për përdoruesit, mosha e të cilëve nuk mund të vërtetohet saktësisht.

Sipas termave dhe kushteve të TikTok, përdoruesit duhet të jenë të paktën 13 vjeç.

Vajza vdiq në një spital të Palermos, pasi u gjet të mërkurën në banjo nga motra e saj pesë-vjeçare, me telefonin e saj celular, që u konfiskua nga policia.

TikTok, që është në pronësi të kompanisë kineze ByteDance, tha të premten se nuk kishte arritur të identifikonte ndonjë përmbajtje në faqen e saj që mund të kishte inkurajuar 10-vjeçaren të merrte pjesë në një sfidë të tillë, por po ndihmonte autoritetet në hetim mbi ndonjë “nxitje të mundshme të vetëvrasjes”.

Ndërkohë, Autoriteti Italian për Mbrojtjen e të Dhënave, tha në një deklaratë më vonë të premten se do të “bllokonte rrjetin (kinez) të medieve sociale”, me efekt të menjëhershëm deri më 15 shkurt, deri në këtë datë ku rrjeti do të duhej të plotësonte kërkesat e rregullatorit.

Ekspertët mjekësorë kanë paralajmëruar për rrezikun e sfidës që e bëjnë disa të rinj, të cilët i referohen asaj si “scarfing” ose “choking game”, në të cilën oksigjeni i kufizuar në tru rezulton lartë.

Sipas agjencisë së lajmeve italiane, ANSA, 10-vjeçarja lidhi një rrip rreth fytit për t’u vetë-asfiksuar në sfidën e platformës së njohur të medieve sociale.

Continue Reading

Recent Posts