Connect with us

Lajme

Valon Syla zbulon përqindjen e Vjosa Osmanit në sondazhin e fundit

Gazetari Valon Syla ka thënë se u.d. e presidentit, Vjosa Osmani nuk do të garojë e vetme në zgjedhjet e radhës që do të mbahen më 14 shkurt.
Ai thotë se sipas sondazheve të fundit, Osmani nuk do ta kalojë pragun.

“Vjosa Osmani është 3.5% në sondazhin e fundit”, thotë ai.
Tutje ai shton se mundësia e gabimit në sondazhe mund të jetë deri 1% deri 2% dhe se sipas të gjitha gjasave ai nuk do ta kalojë pragun.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Maqedoni

Në Maqedoni çdo ditë nga 250 persona humbin vendin e punës

Epidemia e koronavirusit ka goditur rëndë ekonominë dhe paqëndrueshmërinë e punës. Sidoqoftë, ndryshe nga vendet evropiane që ofrojnë subvencione financiare të pakthyeshme për kompanitë dhe punonjësit e dëmtuar, në Maqedoni nuk ka kompensim për dëmet dhe çmimin e paguajnë vetë kompanitë dhe ata që kanë humbur punën.

Që nga fillimi i krizës së kurorëzimit në Maqedoni, mbi 250 qytetarë kanë humbur punën çdo ditë. Sipas projektit kërkimor Reflector dhe bazuar në të dhënat nga Byroja e Punësimit për pesë muajt nga Prilli deri më 24 Gusht, numri i personave që kërkojnë punë në mënyrë aktive është 36.362.

Më herët, Reflector raportoi në qershor se në dy muajt e parë që nga fillimi i krizës Covid19 (prill dhe maj) më shumë se 12.000 njerëz humbën punën e tyre, që do të thotë se në qershor, korrik dhe gusht, një mesatare prej 8,000 njerëz humbën punën e tyre.

Numri i përgjithshëm i njerëzve që, sipas Byrosë së Punësimit, kërkojnë në mënyrë aktive punë në vend, konsiderohen të papunë se janë 144.094. Duke pasur parasysh tendencat në turizëm, industri dhe shërbime, kjo shifër pritet të rritet në mënyrë dramatike gjatë vjeshtës dhe dimrit./Zhurnal.mk

Continue Reading

Botë

Zvicra nuk kërkon teste për shqiptarët, mund të lëvizin lirshëm

Siç dihet, kushdo që hyn në Zvicër dhe ka ardhur nga një zonë e rrezikshme për koronavirus, duhet të qëndrojë në karantinë për dhjetë ditë, transmeton albinfo.ch.

Kjo aktualisht vlen për shumicën e shteteve të Ballkanit. Shtetasit e Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë edhe më tej mund të udhëtojnë pa problem në Zvicër, transmeton albinfo.ch.

Duhet theksuar se personat që udhëtojnë nga këto vende në Zvicër nuk kanë nevojë të kenë teste negative dhe nuk do të futen në karantinë.

Nga ana tjetër, Mali i Zi është vendi i vetëm nga Ballkani Perëndimor që është në listën e vendeve të rrezikuara, që do të thotë se shtetasit e Malit të Zi, apo perosnat që udhëtojnë në Mal të Zi, me të kthyer në Zvicër duhet të futen në karantinë 10-ditore.

Testi nuk i shpëton nga karantinimi. Në vazhdim e keni listën e vendeve dhe rajoneve që në Zvicër konsiderohen si të rrezikuara. Shtetasit e këtyre vendeve apo rajoneve duhet të futen në karantinim të obligueshëm 10 ditor.

Gjermani, landet:

Sachsen

Thüringen

Francë

Rajoni: Provence-Alpes-Côte d’Azur

Itali, rajonet:

Emilia Romagna

Friaul-Julisch Venetien

Venetien

Austri, rajoni:

Salzburg

Vendet:

 Andora

 Brazili

 Estonia

 Irlanda

 Izraeli

 Letonia

 Libani

 Litaunia

 Malta

 Monako

 Mali i Zi

 Holanda

 Panamaja

 Portugalia

 San Marino

 Suedia

 Sllovakia

 Slovenia

 Spanja

 Çekia

 Afrika e Jugut

 Britania e Madhe

 SHBA

 Qipro

Continue Reading

Opinione

Neziri: Ka skenarë për dështimin e regjistrimit

Mund të ketë skenarë nga qarqe nacionaliste që të ketë bojkot të pjesërishëm, të heshtur të regjistrimit, me qëllim që në numrin e përgjithshëm të popullsisë që do të regjistrohej, përqindja e shqiptarëve të jetë më I lartë se c`pritej dhe ky rezultat të paraqitet si inxhinjering partiak mes partnerëve të koalicionit qeverisës dhe opozitës shqiptare me qëllim që ky regjistrim të shpallet I pavlefshëm – kështu vlerëson analisti politik Xhelal Neziri duke thënë se ka skenare për dështimin e regjistrimit.

“Ka indikacione se kjo mund të ndodhë dhe ka indikacione se një skenar I këtillë pastaj mund të delegjitimojë edhe Qeverinë, sidomos partnerin maqedonas në qeveri dhe kështu hapi tjetër është të shkohet në zgjedhje të parakohshme, të cilët mund të paraqiteshin si një lloj referendumi maqedonas “për shpëtimin” e Maqedonisë së Veriut”

Politizimi i këtij procesi statistikor, sipas Nezirit, historikisht është për shkak të konceptimit se shteti është pronë e vetëm një etnie, në këtë rast të maqedonasve etnik dhe se shqiptarët janë parë si pakicë që varen nga ajo që do të vendos shumica.

“Pikërisht ai këndvështrimi kundrejt shqiptarëve si pakicë, që duhet të kënaqet me pak, bën që rritja e përqindjes së tyre të shkaktojë mbase një shqetësim, jo tek të gjithë maqedonasit etnik, por te struktura të caktuar shoqërore por dhe parti politike, që Maqedoninë ende vazhdojnë ta konceptojnë si një shtet ekskluziv të maqedonasve”

Analisti Neziri shpreson se të gjithë aktorët politik do të keni pjekuri dhe seriozitet të parandalojnë skenarët e dështimit të regjistrimit, për shkak se ka dy dekada që vendi nuk ka realizuar këtë operacion statistikor dhe mungesa e shifrave të sakta për numrin e banorëve shkakton probleme të shumta, vecanërisht edhe në listat zgjedhore. /KlanMacedonia

Continue Reading

Recent Posts