Connect with us

Lajme

Grabitje, dhunë familjare dhe zënka gjatë mbrëmjet së vitit të ri në Maqedoni

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski natën e vitit të ri e vlerësoi si të qetë pa shkelje serioze të rendit dhe qetësisë publike. Ai tha se janë regjistruar 16 vepra penale, prej të cilat më së shumti në Tetovë. Bëhet fjalë për dhunë, vjedhje dhe shkelje të masaver për mbrojtje nga coronavirusi.

“Në përgjithësi kishim një natë të qetë në gjithë shtetin, pa shkelje të rendit dhe qetësisë pubilike. Në gjithë territorin e vendit janë regjistruar 16 vepra penale prej të cilave pesë janë në SPB Tetovë, nga tre në SPB Shkup, SPB Strumicë dhe SPB Ohër dhe nga një në SPB Veles dhe SPB Shtip. Prej tyre, pesë janë vepra penale të mosveprimit sipas udhëzimeve shëndetësore në kohë pandemie të konstatuara përmes kontrolleve në objekte hotelerike, tre vjedhje të rënda, dy për drogë, një grabitje dhe një lëndim i rëndë trupor, përkatësisht dhunë dhe sulm ndaj personit zyrtar.

Sipas ministrit Spasovski janë regjistuar edhe 13 ndërhyrje.

“Nga policët janë evidentuar vetëm 13 kundërvajtje në shtet”, tha Spasovski.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme

Takim Xhaferi me kordinatoret e LSDM-së, BDI-së, VMRO DPMNE-së, Levica!

Në takimin koordinues ishin të pranishëm koordinatorët e Grupeve parlamentare të LSDM-së, BDI-së, VMRO DPMNE-së dhe përfaqësuesi i partisë politike Levica (E majta).
Takimin e jashtëzakonshëm koordinues e caktoi Kryetari i Kuvendit në drejtim të zhbllokimit të punës së përgjithshme të Kuvendit, përfshirë edhe punën e trupave punues, duke e marrë parasysh se puna e një pjese të trupave amë është bllokuar më shumë se 5 muaj. Premisa ishte paralajmëruar në deklaratat e të gjithë faktorëve politikë ditëve të kaluara. Koordinuesit e LSDM-së dhe VMRO DPMNE-së e njoftuan Kryetarin se për cilat pika është arritur pajtim për zhbllokim.
Kryetari theksoi se nuk guxon të ketë prioretizim të pikave të caktuara sepse liderët e partive politike janë marrë vesh për këtë jashtë Kuvendit, puna e Kuvendit duhet të zhbllokohet në çdo nivel dhe të gjitha partitë politike duhet të braktisin praktikën e mbajtjes peng të procesit të miratimit të ligjeve, mospasjes së kuorumit për shkak të shkaqeve të arsyeshme shëndetësore të deputetëve lidhur me pandeminë e KOVID-19, ose parashtrimin e numrit tejet të madh të amendamenteve për një ligj, duke e ngarkuar edhe shërbimin e Kuvendit e jo vetëm procesin ligjvënës. Kryetari theksoi se praktika e kushtëzimit nuk shkon në favor të askujt. Kryetari është përgjegjës për respektimin e Kushtetutës dhe Rregullores, për ruajtjen e dinjitetit të Kuvendit. Kuvendi është institucion shtetëror, duhet të punojë ë atë mënyrë dhe në punë nuk guxon të ketë ultimatume.
Përfundimi i Takimit koordinues është se nesër (15 prill), Kuvendi vazhdon me punë me seancën 32, ndërsa për dinamikën e mëtejme të punës, do të koordinohen në plotësim

Continue Reading

Kuriozitete

97-vjeçarja e dashuruar me birrën

Robertine Houbrechts nga fshati belg, Muizen, është 97 vjeç  dhe e dashuruar me birrën.

Sipas medias së huaj, çdo natë ajo ende pi deri në 20 birra në barin e saj të preferuar.

“Unë gjithmonë dal e fundit, por mjeku ma lejon”, i tha ajo gazetës belge ”Het Laatste Nieuws”.

“Robertine vjen këtu pothuajse çdo natë, e shoqëruar nga djali i saj Felix, i cili jeton në shtëpi me të, ndërsa shumica e bashkëmoshatarëve të saj bëhen gati për të fjetur. Ajo është sigurisht vizitorja më e vjetër dhe më besnike e lokalit tonë. Të gjithë e njohin atë dhe ajo i njeh të gjithë”, shprehet pronari i lokalit, Fanny Waegemans.

Çdo mbrëmje, rreth orës tetë do të më gjesh këtu, thotë Robertine, ndërsa theksoi se gjithmonë pi ”Jupiler”, asgjë tjetër.

Continue Reading

Kuriozitete

Blogerja tregon se si ju mbyll syri pas përdorimit të botoksit

Blogerja nga Chicago, Whitney Buha, ka treguar historinë e saj personale për rrezikun nga ndërhyrjet kozmetike.

Historia filloi para tri javësh kur ajo ndau në Instagram një vizitë për të bërë botoks si zakonisht dhe e gjitha shkoi gabim.

Buha, e cila ka blogun e saj “Something Whitty”, ka treguar se një injektor me proteinë i cili u vendos gabimisht afër syrit të saj, bëri që syri i majtë të zvogëlohet, ndërkaq i djathti të jetë shumë i hapur.

“Kjo është shumë e turpshme, dhe unë vërtetë nuk dua ta tregoj këtë por të gjithë po më thonë ‘a mund ta shohim këtë të lutëm’. Nuk e dija që kjo është e mundshme”, tha ajo përmes një video të cilën e kishte postuar në Instagram, duke treguar diferencën dramatike mes madhësisë së syve të saj.

Ajo shpjegon se pasi e kishte vërejtur se çfarë kishte ndodhur ajo ishte kthyer në klinikë përsëri për të marrë më shumë ose për të hequr duke pretenduar ta kthente syrin siç e kishte pasur, por krejt e kundërta kishte ndodhur.

“Saherë që kthehesha, kjo po ndodhte”, tha ajo e dëshpëruar.

Që prej herës së parë që kishte ndodhur ajo i ka mbajtur të informuar ndjekësit e saj lidhur me progresin e shënuar.

Continue Reading

Recent Posts