Connect with us

Maqedoni

Ja sa shqiptarë ka pasur në vitin 1908 në Tetovë, Gostivar dhe Shkup

Bëhet publike dokumenti i cili tregon se në vitin 1908/1909 shume qytete të Ballkanit ishin me popullsi shumicë shqiptare.

Kjo është fotokopje e dokumentit origjinal të statistikave të Perandorisë Osmane, të cilin Komisioni Shqiptar e përdori në Konferencën e Paqes në Paris 1919, për t’i mbrojt territoret e banuese me shqiptar.

Statistika të Perandorisë Osmane të vitit 1908/1909, kopjet tyre, gjenden në arkivat e shoqatës “Vatra’ në Amerikë, shkruan portali malesia.org.

Në Shkup para një shekulli kanë jetuar 50.258 shqiptar, 9264 serbë dhe 29.080 bullgarë (asnji maqedonas, si quhen sot).

Tetova ka pas 52.076 banorë shqiptar, ndërsa Gostivari 23.197 shqiptar. Poashtu, edhe në këto të dhëna përdoret termi bullgarë për banorët sllavë.

Siç shihet në këto statistika, vendet shqiptare në Mal të Zi, Tuzi, Gucia dhe Rozhaja, ishin me popullsi shumice shqiptare.

Sipas kësaj statistike, Tuzi kishte 7.647 banorë dhe të gjithë ishin të përkatësisë nacionale shqiptare.

Gucia kishte gjithsej 12.073 banorë, prej tyre 9.905 banorë apo 82,6% ishin shqiptar, 1.812 banorë apo 15,5% ishin serbë, ndërsa të tjerë ishin 356 banorë apo 2,9%.

Rozhaja kishte gjithsej 17.466 banorë, ku 15.032 banorë apo 86,5% ishin shqiptar, kurse 2.434 banorë apo 13,5% ishin serbë.

Tuzi ka qenë qytet 100% shqiptar. E njëjta vlen edhe për Kaçanikun.

Prishtina kishte 60.968 shqiptar e 11.093 serbë. Peja kishte 50.440 shqiptar e 13.303 serbë. Prizreni kishte 64.569 shqiptar, 17.219 serbë e asnji turk. Ndërsa, Gjakova kishte 70.963 shqiptar e 687 serbë.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme

Hysni Shaqiri: Protesta ia arriti qëllimit, pa shqiptarë të barabartë s’ka bashkëjetesë, nëse e refuzojnë, mund ta ndajmë (Video)

Ish-deputeti në Kuvendin e RMV-së dhe ish-komandanti i UÇK-së, Hysni Shaqiri, deklaroi për News Tv dhe News33 se protesta e sotme ia arriti qëllimit. Ai iu ka bërë thirrje palës maqedonase se pa shqiptarë të barabartë s’ka bashkëjetesë në Maqedoninë e Veriut, ndërsa nëse e refuzojnë bashkëjetesën, atëherë mund të ulemi dhe ta ndajmë.

“Nuk jetohet me forcë”, ka thënë Shaqiri./Newstv/

Ps: Deklaratën e tij mund ta ndiqni në videon e mëposhtme duke filluar nga 1 orë e 26 minuta ose ndryshe, 85:00

Continue Reading

Lajme

Ka shumë gjasa që ngjarjet e sotme janë fillimi i fundit të kësaj qeverie!

Shkruan, Besian LEKA – Gazetar

Si ka mundësi që revolucionit “Laraman” iu lejua që të ngjyros gjithë kryeqytetin, ndërsa shqiptarëve u mohohet e drejta për të protestuar në mënyrë paqësore para Qeverisë?

Çfarë pritën ata që të bëjnë protestuesit pasi ua morrën të drejtën e garantuar me Kushtetutë (protestën)? Të sprapsen e të kthehen nëpër shtëpia? Të izolohen në “Distriktin – Çair”? Apo të luftojnë për të drejtën e tyre?

Në çfarë u ngjajnë shqiptarët? Në rebelë, seperatistë, iridentistë dhe terroristë? Po pyes meqë u mohohet e drejta për të protestuar. A jemi ende “Rrezik” për shtetin dhe sigurinë në vend?

Çfarë simbolike pati heqja e mburojave te Qeverisë në fillim të mandatit? I larguat mburojat për t’i zëvendësuar me kordonë policie apo sepse nuk keni pse të mbroheni dhe fshiheni nga qytetarë tuaj?

Dështim total i partive në pushtet për të menaxhuar me pakënaqësitë e njerëzve që nuk kërkojnë asgjë më shumë se sa gjykim të drejtë dhe jetë të lirë! Si ka mundësi që funksionarët tanë në Qeveri nuk reagojnë ndaj standardeve të dyfishta dhe drejtësisë selektive.

Ka shumë gjasa që ngjarjet e sotme janë fillimi i fundit të kësaj qeverie!

Një koalicion që erdhi në pushtet me anë të protestave dhe marrëveshjve jo gjentile, po harron se protestat dhe marrëveshjet jo gjentile mund të jenë fundi i tyre!

Continue Reading

Lajme

Bedri Ajdari: Të lirohen protestuesit e arrestuar

Bedri Ajdari si njëri nga organizatorët e protestës së sotme për rastin “Monstra”, nëpërmjet një postimi në fejsbuk, ka bërë apel deri te organet e MPB-së që të lirohen protestuesit e arrestuar në protestën e sotme.

“Kerkoj urgjentisht nga organet e MPB-se qe te lirohen protestuesit e arrestuar ne pr*otestat e sotme. Mos perdorni standarde te dyfishta, edhe nga ana juaj kishte provokime(ka video incizim ku pjesetaret e MPB-se hedhin gur drejt protestuesve). Apeloj qe te nderhyj Avokati i Popullit z. Naser Zyberi, qe mos te keqtrajtohen te arre*stuarit sepse ishin Organet e Rendit ato qe na penguan ne te drejten e garantuar me kushtetute per levizje te lire dhe per te protestuar ne menyre demokratike”, shkruan Ajdari.

Continue Reading

Recent Posts