Connect with us

Botë

Edhe ‘Ura e Bosforit’ ndriçohet me ngjyrat e flamurit shqiptar

Ura e famshme e Bosforit në Stamboll që lidh Turqinë Europiane dhe atë Aziatike është veshur me ngjyrat kuq e zi mbrëmjen e sotme.

Ky është një urim i veçantë për Shqipërinë me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë.

Ngjyrat kuq e zi do të qëndrojnë deri nesër në mëngjes në një ndër urat më të famshme në botë.

Më herët edhe ndërtesa më e lartë në botë Burj Khalifa është ndriçuar kuqezi për nder të Ditës së Flamurit.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Botë

Zvicra nuk kërkon teste për shqiptarët, mund të lëvizin lirshëm

Siç dihet, kushdo që hyn në Zvicër dhe ka ardhur nga një zonë e rrezikshme për koronavirus, duhet të qëndrojë në karantinë për dhjetë ditë, transmeton albinfo.ch.

Kjo aktualisht vlen për shumicën e shteteve të Ballkanit. Shtetasit e Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë edhe më tej mund të udhëtojnë pa problem në Zvicër, transmeton albinfo.ch.

Duhet theksuar se personat që udhëtojnë nga këto vende në Zvicër nuk kanë nevojë të kenë teste negative dhe nuk do të futen në karantinë.

Nga ana tjetër, Mali i Zi është vendi i vetëm nga Ballkani Perëndimor që është në listën e vendeve të rrezikuara, që do të thotë se shtetasit e Malit të Zi, apo perosnat që udhëtojnë në Mal të Zi, me të kthyer në Zvicër duhet të futen në karantinë 10-ditore.

Testi nuk i shpëton nga karantinimi. Në vazhdim e keni listën e vendeve dhe rajoneve që në Zvicër konsiderohen si të rrezikuara. Shtetasit e këtyre vendeve apo rajoneve duhet të futen në karantinim të obligueshëm 10 ditor.

Gjermani, landet:

Sachsen

Thüringen

Francë

Rajoni: Provence-Alpes-Côte d’Azur

Itali, rajonet:

Emilia Romagna

Friaul-Julisch Venetien

Venetien

Austri, rajoni:

Salzburg

Vendet:

 Andora

 Brazili

 Estonia

 Irlanda

 Izraeli

 Letonia

 Libani

 Litaunia

 Malta

 Monako

 Mali i Zi

 Holanda

 Panamaja

 Portugalia

 San Marino

 Suedia

 Sllovakia

 Slovenia

 Spanja

 Çekia

 Afrika e Jugut

 Britania e Madhe

 SHBA

 Qipro

Continue Reading

Botë

Bill Gates merr dozën e parë të vaksinës kundër coronavirusit, themeluesi i Microsoft thotë se pas vaksinimit po ndihet për mrekulli

Themeluesi i kompanisë Microsoft, miliarderi dhe filantropi Bill Gates ka bërë të ditur në Twitter se ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër coronavirusit.

Gates ka theksuar se po ndihet për mrekulli duke falënderuar të gjithë shkencëtarët, pjesëmarrësit në hulumtime, ekipin rregullator dhe punonjësit shëndetësorë “që e kanë sjellë deri te ky moment”, transmeton Telegrafi.

“Një nga përparësitë është që jam 65-vjeç dhe që i përmbushi kushtet për vaksinën kundër COVID-19”, ka shkruar Gates përbri fotografisë ku shihet duke u vaksinuar.

Megjithatë ai nuk ka zbuluar se cilën vaksinë kundër COVID-19 e ka marrë.

Continue Reading

Botë

Dezertuesja rrëfen tmerrin e propagandës në Korenë e Veriut: Na thonin Kim Jong-un lexon mendjet

Një dezertuese nga Koreja e Veriut ka rrëfyer së fundmi për tmerrin e propagandës nga autoritetet komuniste të vendit, duke thënë se fëmijëve në shkollë u mësohet se Kim Jong-un dhe anëtarët e familjes së tij, mund të lexojnë mendjet e njerëzve.

Yeonmi Park është arratisur nga Korea e Veriut në moshën 13 vjeçare duke kaluar kufirin për në Kinë. Pasi eci duke arritur në Mongoli ajo thotë se ishte ndihmuar nga punonjës të ambasadës së Koresë së Jugut në Kinë dhe tashmë studion në SHBA.

Në një intervistë me mediat Park shpjegon si funksionon propaganda koreano-veriore.

“Dy diktatorët e parë Kim, ishin shumë të fuqishëm dhe popullit i thuhej se ata ishin Zoti”, thotë ajo duke iu referuar babait dhe gjyshit të Kim Jong Un.

“Pas arratisjes sime unë kisha frikë të mendoja sepse kisha mësuar se Kim-ët mund të lexojnë mendjet tona. Por ajo që ka bërë në fakt regjimi koreano-verior është kopjimi i shkrimeve të Biblës. Feja kristiane thotë se Zoti e di çfarë mendoni dhe se megjithse Jezusi vdiq, fryma e tij jeton me ne përgjithmonë”.

“Ajo që na thoshte ne regjimi është se 2 Kim-ët e parë kanë vdekur, por fryma e tyre jeton me ne përgjithmonë”.

“Kur isha në Korenë e Veriut unë besoja sinqerisht se Kim-ët kishin uri dhe se ata po vuanin, pasi kështu thuhej në të gjitha këngët që ne duhet të këndonim”.

“Ne mësonim në shkollë se liderët e vdekur po vuanin urie për ne”.

Kim Jong-un u bë diktator i Koresë së Veriut pas vdekjes së babait të tij në 2011.

Continue Reading

Recent Posts