Connect with us

Lajme

Pas skandalit ndaj afaristit Musliu, reagojnë Skender Rexhepi – Zejd dhe Prof. Sabaudin Zhuta

Shkup, 21 nëntor – Vazhdojnë reagimet lidhur me skandalin e ministrit të ekonomisë Kreshnik Bekteshi mbi ndarjen skandaloze të granteve dhe qasjes ndaj afaristëve shqiptarë dhe ngjarja me afaristin shqiptarë Bexhet Musliu i cili e bëri publike rastin ka bërë bujë të madhe në opinion, të cilët e quajnë ministrin Bekteshi si një nga kuadrot më të dobët në gjithë historinë e shtetit.

Skender Rexhepi thotë se një nga kuadrot më të papregaditur shqiptarë nga aspekti profesional është pikërisht ministri i ekonomisë, Bekteshi.

“Ministrat shqiptarë jo që shërbejnë vetëm si dekor, por, ata edhe nga aspekti profesional janë të pa pregaditur për të qenë në krye të detyrës. Në këtë vij kryeson ministri i ekonomisë, kuadër i BDI-së, ku si pasoj e keqmenaxhimit të ekonomisë së vendit, gjendja ekonomike dhe sociale e shqiptarëve është gjithnjë e më e rënduar. Mungesa e investimeve konkrete në vendbanimet shqiptare si dhe mos realizimi i projekteve nga programi ekonomik, janë ndër arsyet kryesore që kemi rritje të vazdhueshme të shpërnguljes së shqiptarëve nga vendbanimet autoktone”, kështu shprehet Skender Rexhepi për Agjencinë e lajmeve Zhurnal.

Në anën tjetër, profesori Sabaudin Zhuta shprehet se ministri Bekteshi duhet larguar menjëherë nga dikasteri që drejton pasiq ai meret më shumë me komplekset e tij personale.

“Mbase përgjithsisht dhe gjatë kohë po shihet qartë se ky dikaster ka kohë që ka dështuar në menaxhimin e resurseve kapitale dhe ekonominë e shtetit, në veçanti në ndihmat e bizneseve sidomos atyre të shqiptarëve në MMV, por edhe me investimet nga jashtë. Ministri në fjalë, ka degraduar funkcionalitetin e këtij dikasteri shumë të rëndësishëm të shoqërisë tonë skajshmërisht të varfëruar (përpos kastës së politikajve) ndër né. Kam përshtypjen se ministri i apostrofuar; më shumë po merret me komplekset e tij personale e megallomane duke spastruar stafin e tij (kuadrot e afta), që e penguan në manipulimet e tij djallzore, se sa me punët dhe projektet konstruktive që do ishin në dobi të bizneseve dhe popullates shqiptare këtu mes nesh. Kujtoj se realisht një biznes me një sumë të lillë prej 549 eurash (sa i paska ndarë bizneseve të z. Musliut) nuk mundet ndryshe të kuptohet përpos një talljeje mjerani. Është nevojë e domosdoshme që kuadro të tilla të paafta e të pasuksesshme, urgjentisht të menjanohen nga posti me të cilin ato udhëheqin, përnndryshe ky avaz do vazhdon për gjatë kohë duke dëmtuar mirëqënien e ekonomis edhe ashtu gati të gjunjëzuar”, shprehet kështu për Zhurnal.mk profesori Sabaudin Zhuta.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Kosovë

Deputetja e LDK’së për Albin Kurtin: Është veçse një diktator

Deputetja e LDK’së, Valentina Bunjaku, ka thënë se kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është diktator.

Sipas saj, Kurti ka tentuar ta kontrollojë LDK-në, por që siç thotë ajo nuk ja ka arritur.

“A duhet ta përsëris disa herë, Albin Kurti është veçse një diktator. Ai është munduar ta kontrollojë LDK’në nga pozita e tij që ne ja kemi ofruar, por këtë nuk e lejon LDK-ja”, ka thënë Bunjaku në Kanal10.

Ndër të tjerash, ajo ka mbrojtur edhe deklaratat e Driton Selmanajt, duke thënë se deklaratat e tij për të pagjeturit janë shtrembëruar dhe janë përdorur nga të tjerët.

Continue Reading

Lajme

Djali i Haxhi Shalës emërohet Konsull i Përgjithshëm, a ishte ky shpërblimi për votën pro formimit të Qeverisë

Është zbardhur pazari i mesnatës së 3 qershorit mes presidentit Thaçi, kryetarit të Aleancës, Ramush Haradinaj dhe deputeti Haxhi Shala, pas të cilit ky i fundit ndryshoi qëndrim duke dhënë votën vendimtare për qeverinë Hoti. Shalës ia kanë shpërblyer djalin me një nga postet më të rëndësishme në diplomaci, nëpërmjet një procesi që është tentuar të mbahet fshehtë.

Pa asnjë ditë përvojë pune në shërbimin e jashtëm, Flakron Shala është emëruar Konsull i Përgjithshëm në Republikën e Çekisë, me seli në Pragë, raporton koha.net.

Në shkresën dërguar presidentit me datë 28 shtator, Haradinaj i rekomandon presidentit ta dekretojë djalin e deputetit.

“Duke shprehur konsideratën më të lartë për ju dhe punën tuaj, në bazë të nenit 84 (paragrafi 25) të Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe nenit 2 (paragrafi 7.10) të Ligjit Nr. 03/L-207 për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit Nr. 03/L-044 për Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Shërbimin Diplomatik të Republikës së Kosovës, ju drejtohem për të dhënë rekomandimin për emërimin e z. Flakron Shala, në pozitën e Konsullit të Përgjithshëm të Republikës së Kosovës në Pragë/Republika e Çekisë”, shkruan në letrën e Haradinaj dërguar Thaçit.

Continue Reading

Lajme

Aksident në qarkoren e Shkupit, mes Haraçinës e Butelit (Foto)

Aksident i rëndë trafiku ne qarkoren Haraçinë-Butel më saktë afër liqenit të Smilkovcës. Sipas të dhënave që na kanë arritur në faqen tonë përfolet që ka edhe të lënduar.

Continue Reading

Recent Posts