Connect with us

Botë

Zbulohet video e terroristit të Vjenës në “BMW” me kallash, ja këngën e cilit reper shqiptar po dëgjonte para sulmit (VIDEO)

Policia austriake ka marrë një video që mund të hedhë dritë mbi sulmin terrorist të 2 nëntorit, dhe kjo është mënyra se si terroristi Kujtim Fejzullai erdhi i armatosur në qendër të Vjenës.

Videoja tregon një burrë në sediljen e pasagjerit të një makine BMW me një pushkë automatike midis këmbëve, e njëjta lloj arme e përdorur në sulm, e cila vrau katër persona dhe plagosi më shumë se 20.

Sipas të përjavshmes “Profile”, policia e mori këtë video me 10 sekonda natën e sulmit.

Në sfond dëgjohet kënga shqiptare “Ak47” nga reperi Nushi.

Policia përcaktoi se arma e parë në foto ishte një pushkë automatike “Zastava M70”, e njëjta e përdorur nga Fejzulai në aktin terrorist.

Videoja u postua në dy grupe WhatsApp, dhe njëri nga anëtarët e atyre grupeve ishte në kontakt me terrorristin një javë para vrasjes.

21-vjeçari zotëron gjithashtu një BMW 321i të zi, që e bën atë të dyshohet për shoqërimin e terroristit, duke marrë pjesë kështu në sulm.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Botë

Vaksinat kundër Covid 19, Merkel ngriti shqetësime për vendet e varfra

Në samitin e G20 –ës, kancelarja gjermane Angela Merkel ngriti shqetësime lidhur me qasjen e vendeve më të varfra të botës në vaksinat kundër Covid 19-ës. Liderët pjesëmarrës në takim premtuan se do të ketë shpërndarje të ndershme të vaksinës e cila konsiderohet si rruga më e mirë për rikthimin e normalitetit. Megjithatë, shefja e ekzekutivit gjerman paralajmëroi se progresi është i ngadaltë, e tha se do ta shtrojë për diskutim këtë çështje edhe me aleancën globale të vaksinës, GAVI. Do të flasim me Gavin mbi kohën se kur do të fillojnë negociatat, sepse sinqerisht druhem se deri tani, nuk është bërë asgjë, pohoi Merkel. Komentet e saj erdhën në kohën kur Shtetet e Bashkuara njoftuan se disa amerikanë mund të vaksinohen që në 11 dhjetor. Samiti i G20-ës u mbajt këtë radhë online për shkak të pandemisë së koronavirusit. Gjatë konferencës, vendet më të pasura të globit premtuan të mbështesin vendet e varfra ekonomitë e të cilave janë dëmtuar keq nga kriza.

Continue Reading

Botë

Kërcënohen me vrasje Dritan Abazoviq dhe familja e tij

Drejtori ekzekutiv i Koalicionit URA, Zoran Mikić dha alarmin në lidhje me sigurinë fizike të kreut të politikanit shqiptar Dritan Abazoviq.

Përmes një konference për shtyp, Mikić tha se një klan mafioz ka kërcënuar Abazoviqin dhe familjen e tij me eliminim fizik duke paralajmëruar se nëse i ndodh diçka atij, atëherë përgjegjës do të jenë krerët e Policisë së Shtetit.

“Nëse i ndodh diçka atij apo familjes së tij, atëherë përgjegjës do të jetë kreu i Policisë së Shtetit, Veselin Veljović”, tha Mikić në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp.

“Ne nuk duam të krijojmë alarm, të akuzojmë dikë direkt apo të bëjmë ndonjërin target, por duam të informojmë publikun për çfarë po ndodh”, shtoi ai.

Shqiptari Dritan Abazoviç dhe partia e tij janë kyçe për përcaktimin e qeverisë në Malin e Zi. Ai është radhitur në krah të partive anti-Gjukanoviç, megjithatë negociatat mes anëtarëve të koalicionit vijojnë.

Continue Reading

Botë

Joe Biden: Ballkani Perëndimor, ndër prioritetet e mia

Edhe Ballkani Perëndimor do të jetë një ndër prioritetet e administratës së re amerikane, sipas një telefonate që presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka bërë me presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen.
”Një Bashkim Europian i fortë është interesi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, deklaroi presidenti i zgjedhur Joe Biden në një telefonatë me presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, së cilës i përsëriti angazhimin për të thelluar dhe rigjallëruar marrëdhëniet SHBA-BE.Ky angazhimi u konfirmua edhe në një bisedë telefonike mes Biden dhe presidentit të Këshillit Europian Charles Michel.
Presidenti i zgjedhur theksoi se ”pandemia dhe shërimi janë ndër përparësitë kryesore të bashkëpunimit ekonomik dhe klimatik”.”Ballkani Perëndimor, Irani, Bjellorusia dhe Ukraina do të jenë ndër prioritetet tona”, sipas presidentit të zgjedhur Biden.

Continue Reading

Recent Posts