Connect with us

Lajme

Studimi rrëzon gjithçka! Sa zgjat vërtet imuniteti ndaj Covid-it

Janë kryer një sërë studimesh mbi imunitetin që krijon trupi ndaj Covid-19, por pa një rezultat shumë të qartë.

Një pjesë e tyre tregojnë se mbrojtja nga rikthimi i sëmundjes zgjat për disa muaj. Një hulumtim i Universitetit të Oksfordit, i realizuar së fundi tregon se ajo shkon të paktën 6 muaj.

“Ky është me të vërtetë një lajm i mirë, sepse ne mund të jemi të sigurt që, të paktën në një periudhë afatshkurtër, shumica e atyre që kanë mbijetuar COVID-19 nuk do të infektohen përsëri”, tha David Eyre, një profesor i Oksfordit dhe një nga autorët e studimit.

Ka pasur disa raste riinfektimi, të cilat ndonëse të rralla kanë ngritur shqetësimin se imuniteti i krijuar nga kjo sëmundje mund të jetë shumë jetëshkurtër. Megjithatë, përfundimet e studimit të Universitetit të Oksfordit, të kryer mbi punonjësit e kujdesit shëndetësor të ekspozuar ndaj virusit, tregojnë se ky fenomen, edhe nëse ndodh, është vërtet i rrallë.

Ai jep më shumë shpresa edhe për vaksinën që pritet të dalë së shpejti pasi tregon se antitrupat e krijuar janë të fortë mjaftueshëm dhe kane efekt më të gjatë. Por ndërkohë, një tjetër studim i publikuar nga revista “Forbes” dhe “Neë York Times” duket akoma edhe më shpresëdhënës. Sipas tij, antitrupat mund të zgjasin edhe për vite të tëra, dhe në një rast të tillë, vaksinimi me gjasë nuk do të jetë e nevojshme të kryhet çdo vit.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme

Djali i Haxhi Shalës emërohet Konsull i Përgjithshëm, a ishte ky shpërblimi për votën pro formimit të Qeverisë

Është zbardhur pazari i mesnatës së 3 qershorit mes presidentit Thaçi, kryetarit të Aleancës, Ramush Haradinaj dhe deputeti Haxhi Shala, pas të cilit ky i fundit ndryshoi qëndrim duke dhënë votën vendimtare për qeverinë Hoti. Shalës ia kanë shpërblyer djalin me një nga postet më të rëndësishme në diplomaci, nëpërmjet një procesi që është tentuar të mbahet fshehtë.

Pa asnjë ditë përvojë pune në shërbimin e jashtëm, Flakron Shala është emëruar Konsull i Përgjithshëm në Republikën e Çekisë, me seli në Pragë, raporton koha.net.

Në shkresën dërguar presidentit me datë 28 shtator, Haradinaj i rekomandon presidentit ta dekretojë djalin e deputetit.

“Duke shprehur konsideratën më të lartë për ju dhe punën tuaj, në bazë të nenit 84 (paragrafi 25) të Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe nenit 2 (paragrafi 7.10) të Ligjit Nr. 03/L-207 për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit Nr. 03/L-044 për Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Shërbimin Diplomatik të Republikës së Kosovës, ju drejtohem për të dhënë rekomandimin për emërimin e z. Flakron Shala, në pozitën e Konsullit të Përgjithshëm të Republikës së Kosovës në Pragë/Republika e Çekisë”, shkruan në letrën e Haradinaj dërguar Thaçit.

Continue Reading

Lajme

Aksident në qarkoren e Shkupit, mes Haraçinës e Butelit (Foto)

Aksident i rëndë trafiku ne qarkoren Haraçinë-Butel më saktë afër liqenit të Smilkovcës. Sipas të dhënave që na kanë arritur në faqen tonë përfolet që ka edhe të lënduar.

Continue Reading

Kosovë

Gjergj Dedaj akoma e mban fotografinë e Hashim Thaçit në zyrë

Ambasadori i Kosovës në Maqedoninë e Veriut, Gjergj Dedaj, akoma e mban fotografinë e ish-presidentit, Hashim Thaçit, në zyret e tij. Ani pse Thaç ka dhënë dorëheqje nga posti i presidenti dhe aktualisht detyrën e tij e ushtron Vjosa Osmani, Dedaj nuk e ka hequr fotografinë e tij nga muri.

Në zyrat e Ambasadës së Kosovës në Maqedoni, fotografia e Hashim Thaçit ende nuk është hequr nga muri, shkruan Express.

Adelina Qollaku sot përmes një postimi në Facebook, tregoi se ka vizituar ambasadën dhe ambasadorin Gjergj Dedaj.

Në fotografinë e publikuar, shihet fotografia e presidentit Thaçi e varur në murin e zyrave të ambasadës.

Continue Reading

Recent Posts