Connect with us

Sport

Shtyhet Kupa e Botës për Klube, shkaku i pandemisë

Botërori i Klubeve, i cili ishte në program në dhjetor, është shtyrë nga FIFA për shkak të pandemisë Covid-19.

Qeveria e Futbollit Botëror ka dalë me një komunikatë dhe bën me dije Byroja e Këshillit të FIFA-s ka vendosur që të shtyjë Botërorin e Klubeve (FIFA Club World Cup Qatar 2020).

Zakonisht ky kompeticion ku marrim pjesë 6 klubet fituese të turneve ndërkombëtarë në 6 kontinenteve të ndryshme, dhe fituesen e kampionatit të vendit organizaror, është zhvilluar në muajin dhjetor, por për shkak të pandemisë që komplikoi programet e të gjithë kampionateve kombëtare, është vendosur që të luhet në periudhën 1 shkurt-11 shkurt 2021.

Gjithashtu janë marrë vendime edhe në lidhje me Women’s World Cup 2022, për U20, si dhe për Women’s World Cup 2022, U17.

Kampionati i parë do të zhvillohet në Indi, kurse tjetri në Kosta Rikë.

Për Botërorin e Klubeve, pritja këtë herë sidomos për tifozët e Bayern Munich të cilët duan të shikojnë skuadrën e tyre të ngrejë lart një tjetër trofe.

Futboll

Struga vetëm një ndeshje larg ëndrrës Evropiane, Vardari bije nga liga

Ekipi i Struga Trim Lum ka arritur të sigurojë një fitore të rëndësishme si vendase kundër Vardarit. Me tre pikët e fituara ekipi i Struga Trim Lum afrohet edhe shumë më pranë ëndrës evropiane, kurse vardari me humbjen e kësaj ndeshje e ka të sigurtë rënijen nga liga e parë dhe vendin e sigurtë në ligën e dytë të Maqedonisë.

Edhe pse ndeshja me Sileksin është vendimtare nëse Struga do të marrë pjesë në garat evropiane, stafi teknik është ndarë shumë i kënaqur me fitoren kundër Vardarit me çrast kanë bërë një reagim.

Fitore që na shpien drejt Europës dhe historisë, shkruhej në fillim të reagimit.

 

Postimi i plotë:

 

Fitore minimale 1:0 ndaj Vardarit, por që mund të vlejë shumë, pasi kjo fitore na e ka hapur rrugën drejt Evropës dhe historisë së klubit tonë. Duke pasur parasysh rëndësinë e këtij takimi, që të dy trajnerët vendosën të jenë shumë të kujdesshëm me anën ofensive, edhe pse ekipi ynë që nga fillimi e kërkonte fitoren e shumë dëshiruar. Marjan Altiparmakovski, ishte i pari që u kanos që në minutën e 3-të, ndërsa i njëjti në fund doli të jetë edhe heroi i takimit, kur në minutën e 67-të shënoi nga pika e bardhë.

Ishte ky goli i 5-të në 5 takimet e fundit për Altiparmakovski, i cili është ri zgjuar mu në momentin e duhur për skuadrën tonë, duke ndihmuar Struga Trim Lum drejt realizimit të ëndrrës.

Në fund fitore më se merituar e Struga Trim Lum, falë kjo edhe meritës së madhe të të gjithë futbollistëve, të cilët edhe sot treguan se me shumë dashuri luajnë për fanellat “bardh e kuq” dhe për gjithë qytetin e Strugës, që duhet të jetë krenare me këtë skuadër.

 

Continue Reading

Futboll

Chelsea i jep shkollë Realit, finale angleze në Champions League

Chelsea e ka eliminuar Real Madridin për t’u kualifikuar në finale të Ligës së Kampionëve. Blutë, në finale do të përballen me Manchester Cityn, do të jetë finale tërësisht angleze.

Chelsea i ka dhënë shkollë futbolli Real Madridit duke e mundur 2-0 në sfidën e kthimit në “Stamford Bridge”, për t’u kualifikuar në finale të Ligës së Kampionëve.

Blutë ishin më kërkues që në minutën e parë, ani pse edhe Reali kishte shanset e veta.

Timo Werner realizoi për 1-0 në minutën e 28-të, pas një topi të kthyer nga shtylla pas goditjes së Havertz, që i zuri në ‘gjumë’ mbrojtjen e Realit.

Në pjesën e dytë, derisa Reali po e kërkonte golin e barazimit, linin  shumë hapësira në mbrojtje, por futbollistët e Chelseat gabonin, megjithatë vetëm deri në minutën e 85’, kur Mason Mount realizoi për 2-0.

Kështu, Chelsea e mundi me rezultat të përgjithshëm 3-1 për t’u kualifikuar në finale ku do të përballen me Manchester Cityn e Pep Guardiolës. /Gazeta Express/

 

Continue Reading

Sport

Shpërthen festa në Milano, Interi kampion i Italisë

Barazimi i Atalantës ka bërë që Interi të jetë zyrtarisht kampion i Italisë.

Pas 11 vitesh ata u kthyen që të jenë përsëri mbretërit e Italisë.

Continue Reading

Recent Posts

 

Më të lexuarat e javës

Shares