Connect with us

Uncategorized

Njëri nga viktimat e Vjenës nga Struga?

Published

on

20 vjeçari nga Veleshta e Strugës Nexhip Vrenezi është viktima e tretë nga Maqeqonia e Veriut që ka ndrruar jetë në luftimet e mbrëmshme Vjenë të Austrisë, raporton ekskluzivisht, News33.tv

Sipas informacioneve që ka arritur të siguroj redaksia jonë bëhet fjalë për 20 vjeçarin e familjes Vranezi.

Dyshohet se 20 vjeçari ka ndëruar jetë pasi është qëlluar nga ana e terroristëve në momentin kur ka dal për të pirë një cigare.

Kujtojmë mediat në Austri kanë raportuar edhe për dy shqiptarë të tjerë të vdekur.

Uncategorized

Vidhen të dhënat bankare, u gjetën në CD e databazës së pagave

Published

on

By

Skandali i publikimit të të dhënave personale të qytetarëve shqiptarë duket se ka rrezikuar edhe të dhënat bankare që kanë të bëjnë direkt me shumat monetare që shtetasit disponojnë në bankat e ndryshme në vend.

Një dokument i Komitetit Shqiptar të Helsinkit në lidhje me skandalin, evidenton faktin se një numër i konsiderueshëm të dhënash bankare të klientëve të ndryshëm janë gjetur në një prej disqeve të sekuestruara nga prokuroria dhe të ekspertuar gjatë hetimeve për publikimin e databazës së pagave.

Pavarësisht se nuk janë bërë ende publike, duket se të dhënat bankare të qytetarëve janë kopjuar dhe kanë qarkulluar tek personat që shitën databazën e pagave apo të targave.

“Në kuadër të hetimeve penale të Prokurorisë së Tiranës  për databazën e pagave, në hard diskun objekt ekspertimi që i përket një prej të pandehurve, u konstatua edhe një numër i konsiderueshëm dokumentash të tjerë me të dhëna bankare për klientë të ndryshëm”, thuhet në dokumentin e Komitetit Shqiptar të Helsinkit.

Ky organizëm e sheh shumë shqetësues këtë fakt në drejtim të sigurisë së të dhënave dhe shton se është e paqartë se si janë marrë këto informacione dhe nëse ka patur nga prokuroria referim për hetimin administrativ të subjekteve kontrollues në sektorin bankar apo më gjerë që janë në kontakt me këto të dhëna.

Prokuroria e Tiranës ka kryer hetimet ndaj 2 punonjësve të AKSHI-t Eni Qirjako dhe Andi Agaraj, lidhur me akuzat për ‘’Shpërdorim detyre’’, ‘’Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike’’ dhe për 2 të pandehurit e tjerë, Klodian Sota dhe Endri Ikomomi, të punësuar në sektorin privat për veprën penale ‘’Korrupsion aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike’’.

Hetimi ka përjashtuar hakerimin duke evidentuar se të dhënat janë marrë nga sistemi prej punonjësve dhe janë transferuar tek personat që i bënë publike. Komiteti Shqiptar i Helsinkit tërheq vëmendjen se SPAK duhet ta kishte hetuar këtë çështje dhe jo të kishte hequr dorë nga dosja duke ia kaluar prokurorisë së Tiranës.

Konkretisht bazuar në Kodin e Procedurës Penale dy prej veprave penale janë në kompetencën lëndore të Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Në raport evidentohet mosveprimi i organeve të drejtësisë ndaj episodeve të tjera të publikimit të të dhënave si databaza e zgjedhësve apo e targave.

Komiteti Shqiptar i Helsinkit vëren me shqetësim se për databazën e zgjedhësve nuk ka asnjë person që të jetë marrë në cilësinë e të pandehurit pas regjistrimit fillestar të procedimit në Prokurorinë e Posaçme./Ora news

Continue Reading

Uncategorized

Tifozja atraktive kroate, rrezikon të paditet nga autoritetet e Katarit?

Published

on

By

Duket se paqja mes modeles Ivana Knoll dhe autoriteteve të Katarit ka marrë fund. Ylli zakonisht shfaqet me disa veshje ekspozuese dhe kjo nuk u ka pëlqyer qytetarëve të vendit pritës të Kampionatit Botëror.

Ivana Knoll është influencuesja dhe modelja e re, e cila është kthyer në senzacionin e momentit në rrjetet sociale për praninë e saj në Katar, pasi mori pjesë në ndeshje të shumta për të brohoritur për kombëtaren e vendit të saj në Kampionatin Botëror. Bukuroshja ka lindur në Gjermani, por është rritur në Kroaci dhe është ndjerë gjithmonë shumë e lidhur me kulturën e saj, kështu që ajo u bë një qytetare e natyralizuar menjëherë pasi u shpërngul.

Edhe pse ajo ka qenë një nga personazhet më të njohura në eventin e organizuar nga FIFA, autoritetet e Katarit nuk janë aspak të kënaqur me mënyrën e veshjes së saj në stadiume dhe në vendet e ndryshme turistike që ka vizituar që nga ardhja e saj, shkruan BolaVIP.

Continue Reading

ShowBiz

Historike: Për herë të parë tri shqiptare në top listën zyrtare të këngëve ritmike më të dëgjuara të vitit

Published

on

By

Billboard është llogaritësi më i madh i hiteve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Tani që jemi në fund të vitit, Billboard ka filluar me publikimin e top-listave zyrtare për 10 këngët më të dëgjuara të zhanreve të ndryshme.

Të enjten u prezantuan 10 këngët më të dëgjuara të vitit të zhanrit dance/eletronic.

https://www.instagram.com/billboard/

Kësaj liste i paraprin shqiptarja Dua Lipa me këngën e saj “Cold Heart (PNAU Remix)”, në bashkëpunim me këngëtarin legjendar Elton John.


Por ajo nuk është e vetmja, pasi pjesë e top-listës janë edhe dy shqiptare të tjera: Bebe Rexha dhe Ava Max.

Ava Max ndodhet në vendin e katër me këngën “The Motto”, të cilën e ka në bashkëpunim me DJ-in e famshëm ndërkombëtar, Tiësto.

Ndërkohë, në vendin e shtatë ndodhet e renditur Bebe Rexha për hitin e saj “I’m Good (Blue)” në bashkëpunim me David Guettan.

Vlen të përmendet që kjo listë është suksesi vjetor i këngëve të zhanrit ritmik dhe elektronik, por secila prej tyre ka datë të ndryshme publikimi.

Gjersa këngët e Duas dhe Avas janë të publikuara që nga viti i kaluar, ajo e Bebe exhës ka vetëm tre muaj që është lasnuar dhe ka përfunduar e shtat si rrjedhojë e mos-kohës së duhur për t’u ngjitur ndoshta edhe më lart.

Continue Reading

 

Recent Posts

 

Më të lexuarat e javës

Shares