Connect with us

Lajme

Pacienti mjekohet në hyrje të spitalit në Strumicë, MSH: Ajo ishte kërkesë e prindërve të tij

Një pacient po mjekohej para spitalit në Strumicë. Kjo video tregon mjekët që i japin terapinë para hyrjes së ndërtesës. Kjo i shqetësoi qytetarët në panik – se ndoshta mos kapacitetet spitalore janë mbushur.

Nga Ministria e Shëndetësisë sqarojnë situatën, pacienti u mjekua jashtë, me kërkesë të prindërve, ndërsa jo sepse nuk kishte vend brenda.

“Spitali i Strumicës na informoi se pacienti i cili po mjekohej për insuficiencë kronike renale mori terapi në derën e spitalit sepse prindërit e tij nuk e lejuan atë të pranohej në spital sepse kishin frikë nga Covid-19.

Kjo është arsyeja pse pacientit të ri iu dha terapi para se të hynte në spital”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme

MASH: Notimi i nxënësve edhe me prani fizike, deri më 20 nëntor!

Twitter

Deri më 20 nëntor nxënësit duhet të marrin notat e para lidhur me suksesin e arritur nga mësimi online, ka bërë të ditur Ministria e Arsimit duke përshkruar mënyrën e re të vlerësimit të vendosur për shkak të krizës me Covid-19.

Vlerësimi mund të kombinohet, nga distancë dhe takime fizike me nxënës, duke respektuar masat për mbrojtjen kundër covid-19.

“Organizimi i takimeve, orëve me prani fizike në klasë, për të inkurajuar nxënësit, për të kontrolluar atë që është arritur dhe për të vlerësuar njohuritë e tyre në shkollë, ka për qëllim: Plotësimin e boshllëqeve gjatë mësimit, inkurajimin e të mësuarit shtesë / të thelluar, kujdesin për zhvillimin shoqëror dhe emocional të nxënësit, duke vlerësuar aftësitë praktike që është e vështirë të demonstrohen në klasë virtuale”, thuhet në udhëzimet për mësimdhënësit lidhur me vlerësimin e nxënësve.

Sipas udhëzimit për mësimdhënësit, takimet me nxënësit duhet të zgjasin nga 20 deri në 30 minuta dhe në to mund të marrin pjesë deri në 10 nxënës.

“Kjo qasje lejon që mësimdhënësit t’i kushtojë vëmendje të mjaftueshme secilit nxënës dhe të njihet me vështirësitë apo sfidat me të cilat përballet në arritjen e rezultateve të parashikuara me programet mësimore”, thuhet në udhëzimet për mësimdhënësit.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Byroja për Zhvillimin e Arsimit, në një deklaratë për media, u bëjnë thirrje mësimdhënësve që të harmonizojnë vlerësimin e nxënësve bazuar në mësimin nga distanca dhe të theksojnë se mësimdhënësit mund të bëjë një tabelë të provave / prodhimeve që nxënësi do ti dërgojë si pjesë e portofolit elektronik që do të vlerësohet.

“Është e nevojshme të vendosen udhëzime të qarta në lidhje me rezultatet e pritura nga mësimi si dhe mënyra e ndjekjes, kontrollimit dhe vlerësimit të arritjeve të nxënësve në këtë periudhë. Gjatë formimit të vlerësimit duhet të jepen detyra autentike që eliminojnë mundësinë e përgjigjeve të gatshme nga materialet mësimore, ose nga burime të tjera të informacionit, si dhe të sigurohet kontroll mbi kohën për zgjidhjen e detyrave. Kriteret e vlerësimit dhe afatet e dorëzimit të tyre duhet t’u komunikohen qartë studentëve dhe prindërve”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Arsimit.

Dikasteri i arsimit thekson se Ministria thekson se të mësuarit në një klasë virtuale është një sfidë, por thonë se gjithashtu ofron një mundësi për të bërë një hap përpara në vlerësim dhe për të vendosur praktika që mund të përmirësojnë më tej procesin arsimor./Alsat

Continue Reading

Lajme

Zaev: Ejup Rrustemi do të jetë drejtor i NP Rrugët shtetërore

Drejtori i deritanishëm i Postës së Maqedonisë Ejup Rrustemi do të emërohet drejtor NP Rrugët shtetërore. Këtë e konfirmoi sot kryeministri i vendit Zoran Zaev./tv21

Continue Reading

Lajme

Dendias në Tiranë/ Protestuesit përplasen me policinë, ndalohet drejtuesi i Vetëvendosje

Situata paraqitet e tensionuar në ambientet e Ministrisë së Jashtme, teksa pritet të vijë ministri grek Nikos Dendias

Protestuesit po përplasen me policinë, ndërkohë që policia ka shoqëruar edhe drejtuesin e lëvizjes VV në Tiranë, Bojken Abazi.

Po ashtu kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi sqaroi për mediat se Policia nuk ka dhënë leje për protestën dhe protestuesit e PDIU janë rrethuar nga forcat policore.

”Është një shtetrrethim i vërtetë nga Policia shqiptare Kishim bërë kërkesë për protestë paqësore me rastin e vizitën së ministrit të jashtëm grek. Për t’i kujtuar çështjen çame, kërkimin e faljes, pronat, sigurisht edhe për kufijtë detarë. Shqipëria boll ka humbur tokë e det. Fatkeqësisht leja dhe njoftimi jonë është refuzuar me justifikimin e COVID-19. Ne do e bënim me distancim social, pankarta dhe foni.

Fatkeqësisht është i turpshëm reagimi dhe arsyeja. Shohim përditë asambletë e Ramës, mbledhje partie e konferenca dhe s’ka problem. Nuk e zgjodhëm ne që në kohë COVID-i të bëjmë protestë, por në kohë COVID-i Greqia në flet më duart e forta. Më vjen keq që jemi duke u vendosur para vëllezërve tanë të Policisë, jam i bindur që mendojnë si ne. Ne nuk ke mi dalë të fshihemi.”- tha Idrizi.

Dendias pritet të mbërrijë në MEPJ rreth orës 11:30. Në ora 12:15 ai do të zhvillojë një takim me kryeministrin Edi Rama dhe në ora 12:45 do të dalin në një deklaratë për median.

Continue Reading

Recent Posts