Connect with us

Sport

Maqedonia e Veriut fiton, Kosova e pafat në Shkup

Maqedonia e Veriut do të vazhdojë rrugëtimin e saj drejt pjesëmarrjes në Kampionatin Evropian, pasi që mposhtën përfaqësuesen e Kosovës me rezultatin 2:1.

Pjesa e dytë e lojës ka qenë më tepër në favor të përfaqësueses së Maqedonisë së Veriut, e cila ka pasur sërish disa raste, derisa Kosova ka bërë përpjekje të madhe për të barazuar rezultatin.

Përkundër disa rasteve, pjesa e dytë nuk kishte ndonjë ndryshim. Vendasit erdhën në epërsi në minutat e para të pjesës së parë përmes një autogoli të Kolollit, pas një sulmi të organizuar nga Pandev dhe Ademi, duke pasuar tek Nestorovski.

Më pas një minutën e 16, Kosova arriti të barazoj përmes Hadërgjonaj, pas një gabimi të portierit të Maqedonisë, Dimitrievski. Pak minuta më vonë, Maqedonia rikthen epërsi, kun ë minutën e 33 shënoi golin me kokë, mbrojtësi Darko Velkovski.

Kosova në duel me Maqedoninë e Veriut hyri pa disa lojtarë kryesor përfshirë edhe Vedat Muriqin, Milot Rashicën e Amir Rrahmanin.
Formacionet:
Maqedonia e Veriut: Dimitrievski, Velkovski, Musliu, Bejtulai, Ristovski, Nikolov, Ademi, Alioski, Bardhi, Pandev, Nestorovski.
Kosova: Muric, Vojvoda, Dresevic, Aliti, Kololli, Shala, Berisha, Zeneli, Celina, Hadergjonaj, Nuhiu.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Sport

Reali dështoi mbrëmë, Zidane: Nuk ka shpjegim, nuk jemi të lumtur

Real Madridi ka dëshpëruar mbrëmë kur në fushën e vetë është mposhtur nga skuadra modeste Cadiz, shkruan “Zeri.info”.

Kampioni aktual i Spanjës u mund nga skuadra e promovuar këtë edicion në La Liga, Cadiz me rezultat 0:1, gjë e cila ka zhgënjyer jashtëzakonisht shumë trajnerin e Real Madridit, Zinedine Zidane.

“Nuk ka shpjegim, nuk jemi të lumtur me atë që ndodhi, por është diçka që mund të ndodh në futboll. Nuk e nisëm ndeshjen mirë”, ka thënë trajneri francezi i Realit.

Cadiz nuk ishte befasia e vetme mbrëmë, pasi edhe Getafe mposhti Barcelonën me rezultat 1:0. /Zeri.info

Continue Reading

Sport

Alvarez: Asnjë ndeshje nuk është e lehtë, kërkojmë pikë maksimale, jemi përgatitur

Pas përmbylljes së aktiviteteve të përfaqësueses në kuadër të Ligës së Kombeve, nga kjo fundjavë rikthehen edhe ndeshjet në kuadër të Ligës së Parë të Maqedonisë së Veriut, me ndeshjet e javës së nëntë.

Skuadra e FC Shkupi ka mbyllur seancën e fundit përgatitore dhe tani më bëhen analizat e fundit për duelin e nesërm, kur do të jemi mysafirë në stadiumin “Mlladost” në Strumicë, ndërsa përballë do të kemi ekipin e Akademija Pandevit.

Pa dyshim se edhe në këtë ndeshje ekipi synon paraqitje të mirë dhe të arkëtojë pikë për të mbetur në mesin e ekipeve pretenduese për pozitë të lartë.

Pikërisht për këtë ndeshje ka folur mesfushori nga Kosta Rika, Freddy Alvarez, i cili është shprehur optimist për duelin e radhës.

“Kemi pasur kohë të mjaftueshme për të punuar, ekipi vazhdon të jetë në formë të mirë. Padyshim se nuk ka ndeshje të lehtë dhe sidomos kur luan në terren mysafir. Por ne në të gjitha ndeshjet kemi shkuar për të marrë tri pikë, andaj edhe në këtë duel ndaj Akademija Pandevit kërkojmë pikë maksimale dhe të vazhdojmë luftën për  vendin e parë në tabelë”.

Në duelin ndaj Akademija Pandevit trajneri Umit Karan nuk mundë të llogaritë në Filip Gligorovin e lënduar, ndërsa ka përfunduar gjysmë sezoni për futbollistin Elvin Yunuszada, i cili ka lëndim (plasje të kockës) në këmbë, gjë që ka ndodhur  në një seancë stërvitore dhe rehabilitimi i tij do të zgjasë më shumë.

Ndeshja Akademija Pandevi – Shkupi  luhet të dielën në stadiumin “Mlladost”, me fillim në orën 14:30.

Continue Reading

Lajme

Spanja teston disa lojtarë të rinj, merr fitore në Madrid kundër Zvicrës

Selektori i Spanjës, Luis Enrique, ka testuar sot disa lojtarë të rinj në formacionin e Spanjës, duke marrë edhe një fitore minimale kundër Zvicrës, shkruan lajmi.net.

Ndeshja e zhvilluar në Madrid u vendos me golin e hershëm të pjesës së parë.

Ishte Oyarzabal ai i cili në minutën e 14’ arriti të gjente rrjetën e kombëtares helvetike.

Kjo fitore ishte me rëndësi të madhe për Spanjën, pasi ata tashmë marrin kryesimin e grupit, me shtatë pikë të tubuara në tri ndeshje, dy pikë më shumë sesa Gjermania.

Zvicra mbetet në pozitën e fundit në grup, me vetëm një pik, dy më pak sesa Ukraina në pozitën e tretë. /

Continue Reading

Recent Posts