Connect with us

Lajme

Dedaj për News33: Kosova e fiton Maqedoninë, ky do të jetë rezultati

Ambasadori i Kosovës në RMV, Gjergj Dedaj në një prononcim të shkurtër me shkrim për News33 ka thënë se nga ndeshja e sontme, mes Maqedonisē dhe Kosovës fitues do të dalin “Dardanët”, raporton News33.tv

Dedaj tha se Kosova do ta fitiojë Maqedoninë me rezultat 1-3.

“Do të fitoj Kosova, rezultati do të jetë 1-3”, deklaroi Dedaj.

Kujtojmë Dedaj edhe pse është ambasador i Kosovës përshkak të gjendjes nuk është lejuar që ta shoh ndeshjen nga tribuna, por pavarësisht kësaj, ai ka pritur në takim në Shkup krerët e FFK-sē.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme

AlternAtivA: Kryetari Afrim Gashi u takua me kryetarin e PDK-se, Kadri Veseli

Sot, në Prishtinë, kryetari i Alternativës, Afrim Gashi, i shoqëruar nga deputetja Safije Sadiki – Shaini, realizoi takim me kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli.
Takimi ishte në frymën që e kultivon Alternativa për bashkëpunim me gjithë spektrin politik shqiptar në vend dhe në rajon.
Me këtë rast u bisedua edhe për zhvillimet e fundit politike, veçmas ato që kanë të bëjnë me
procesin e bisedimeve Kosovë-Serbi.
Duke folur në këtë temë, kryetari Afrim Gashi shprehu mbështetjen e tij dhe të partisë AlternAtivA
për mbrojtjen e sovranitetit shtetëror të Republikës së Kosovës.
Nga ana tjetër, kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, e falënderoi Gashin për këtë takim dhe për këtë
mbështetje, duke shprehur gatishmërinë e tij që ky komunikim dhe bashkëpunim të kultivohet dhe
të thellohet edhe në të ardhmen.

Continue Reading

Lajme

Eskalon aktori nga Kosova, e shan me nënë ambasadorin e Kosovës në Francë

Aktori Agan Asllani, e ka ofenduar ambasadorin e Kosovës në Francë, Qëndrim Gashin, duke e quajtur “gjo” e madje edhe e ka sharë. Ky reagim i aktorit ka ardhur pasi ambasadori Gashi ka shpërndarë karikatura të Pejgamberit Muhamed.

Ambasadori i Kosovës në Francë Qëndrim Gashi, në profilin e tij në Twitter ka shpërndarë karikaturat e Pejgamberit Muhamed.

E kjo i ka irrituar shumë qytetarë të besimit islam në Kosovë, ku edhe kanë reaguar në mënyrë shumë të vrazhdë.

Jo vetëm qytetarët e thjeshtë reaguan ndaj Gashit, reagim pati edhe nga Bashkësia Islame e Kosovës, ku u kërkua nga Ministria e Punëve të Jashtme që të distancohen nga ky veprim i ambasadorit të Kosovës në Francë.

Reagim më të ashpër ka bërë aktori i njohur Agan Asllani, i cili është edhe praktikues i madh i fesë islame.

Ai e ka sharë në mënyrë indirekte në nënë, ambasadorin Gashi.

“Qëndrim Gashi , ka qëndrim të kundërt me shumicën e vendasve qe ai i përfaqëson , dmth ai nuk ka qëndrim përveç emrit, e per dije mo veç u pa… Pom vjen keq qe duhet me i bo publicitet se sigurisht ka vuajt që nuk ia fut njeri i gjalle, garant as nëna e tij se don…ee nënën..”, ka shkruar ai në profilin e tij zyrtar në Facebook.

Tutje ai e ka ofenduar duke e quajtur Gashin “gjo” dhe i ka treguar atij se nga kush merr pagë.

“Rrogën ta dhojme na oj gjo e gjalle…edhe na ta ndalim! Na Populli…”, ka shkruar Asllani.

Agan Asllani është aktor i cili ka luajtur në serilain “Nazi” në rolin e Shenollit, si dhe vazhdon që të luajë e të jetë pjesë e kastës së aktorëve në serialin “Çka Ka Shpija” që shfaqet në RTK.

Continue Reading

Kosovë

Arrestohet kreu i Vetëvendosjes në Shqipëri, sepse protestoi kundër ministrit grek

Drejtuesi i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Boiken Abazi është arrestuar pak më parë nga policia në Tiranë.

Sipas “Vetëvendosjes”, Abazi u arrestua duke shkuar në protestën kundër vizitës së ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias në Tiranë.

Arrestimin e Abazit, LVV e ka cilësuar si të porositur.

“Aktivisti dhe drejtuesi i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Shqipëri, Boiken Abazi, është arrestuar nga policia, në rrugë e sipër teksa po shkonte për të marrë pjesë në tubimin paqësor protestues pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme. Ky arrestim është tipikisht i porositur. Arrestimi u krye para se të fillonte tubimi, madje para se Boiken Abazi të mbërrinte në vendin e lajmëruar për tubimin”, thuhet në njoftimin e LVV-së.

Vetëvendosje ka bërë të ditur se ky tubim ka të bëjë me vizitën e ministrit të jashtëm grek në Tiranë dhe se kjo protestë është organizuar nga Shoqata “Çamëria”.

“Tubimi paqësor protestues i organizuar nga Shoqata “Çamëria” dhe PDIU me rastin e vizitës së ministrit të jashtëm grek në Tiranë synon shtrimin e kërkesave në lidhje me zgjidhjen e çështjes shqiptare të Çamërisë, heqjen e ligjit të luftës dhe delimitimin e drejtë të kufive detarë. Shënjestrimi i Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe i Boiken Abazit tregon për një politikë të fëlliqur që po bën qeveria Rama, duke dashur të ofrojë një dhuratë të dhunshme ndaj vizitorit grek”, thuhet në njoftim

LVV-së ka bërë thirrje që drejtuesi i qendrës së tyre në Tiranë të lirohet.

“Lëvizja VETËVENDOSJE! është për miqësinë e bashkëpunimin mes popujve, për të drejta evropiane për minoritetet, por mbi të gjitha për shtete të drejta e jo diskriminuese. Për sa kohë shteti grek vazhdon politika diskriminuese e armiqësore ndaj shqiptarëve, ne do të vazhdojmë ta themi të vërtetën, edhe duke protestuar, e Rama nuk mund të na ndalë me arrestime të shënjestruara. Bëjmë thirrje të lirohet Boiken Abazi një orë e më parë, e të dënohen urdhërdhënësit për përndjekjen politike e shënjestrimin që po na bëjnë!”, thuhet në njoftim. /abcnews.al

Continue Reading

Recent Posts