Connect with us

Futboll

Rashani nis “luftën” me ekipin/ Në tetor do të luaj kundër Maqedonisë, për mua është beteja e jetës

Kombëtarja e Kosovës në tetor do ta zhvillojë ndeshjen më të rëndësishme në histori, ku do do të përballet me Maqedoninë në gjysmëfinale të playoffit të Ligës së Kombeve

Elbasan Rashani ia ka bërë me dije klubit të tij, ODD, se në këtë ndeshje nuk do t’i pyes fare dhe se do të grumbullohet me Kombëtaren e Kosovës, shkruan Reporteri.net

Në ndeshjet e shtatorit Rashani dhe një pjesë e lojtarëve ishin lejuar që të luanin vetëm në ndeshjen kundër Moldavisë dhe jo kundër Greqisë, shkaku që ndeshja me grekët u luajt në Kosovë, vend i cili konsiderohet me rrezikshmëri të lartë për infektim me Koronavirus.

Por, tani për ndeshjen e tetorit që Kosova do ta luajë me Maqedoninë pritet të ketë përsëri probleme me klubet.

“Shpresoj që të mund të fillojmë sot për të gjetur një zgjidhje për atë që do të mund ndodh në tetor. Pastaj ka shumë ekipe kombëtare që do të dalin dhe do të luajnë, dhe për mua është ndeshja më e rëndësishme në jetën time”, ka thënë Rashani i mërzitur.

“Do të jem atje. Unë do të luaj për Kosovën kundër Maqedonisë për të arritur në finalen e Ligës së Kombeve dhe për të arritur në Kampionat Evropian. Ata duhet ta respektojnë këtë, kështu që ata duhet të gjejnë një zgjidhje për ne lojtarët që luajmë për ekipe të tjera kombëtare.

“Nuk kam zgjidhje, duhet të shkoj. Sidoqoftë, unë do të shkoj në atë ndeshje. Është beteja më e rëndësishme në jetën time”.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Futboll

VIDEO / Publikohen pamjet nga lëndimi i Mërgim Mavrajt

Mërgim Mavraj dje pësoi një lëndim të tmerrshëm në kokë në takimin ndaj Aue që u mbyll në 1:1.

Mbrojtësi shqiptar i cili është pjesë e Greuther Furth, skuadër kjo që zhvillon aktivitetin e saj në Bundesligën 2, Mavraj u përball dje me një situatë aspak të mirë, ai u godit në kokë nga portieri i skuadrës së tij në tentim për ta larguar topin nga zona e rrezikshme

Mbrojtësi më numër 5 u rrëzua pa ndjenja në tokë, duke shkaktuar panik te futbollistët e tjerë.

Ndërkaq stafi mjekësor ndërhyri menjëherë dhe e largoi Mavrajn nga fusha në minutë e 21’të të takimit.

Më poshtë mund t’i shikoni pamjet e lëndimit të Mavrajt.

 

Continue Reading

Futboll

Bayerni fiton Superkupën e Evropës, e mposhtë Sevillën pas 120 minutave lojë

Bayern Munich ka arritur ta fitojë superkupën e Evropës pas 120 minutave lojë ndaj Sevillës.

Në një ndeshje finale që kishte të pranishëm edhe tifozë, Bayerni e fitoi takimin me rezultat të ngushtë 2-1 pas vazhdimeve.

Ndeshja nisi më mirë për skuadrën spanjolle e cila fitoi penallti në minutën e 11-të, kur David Alaba pengoi Ivan Rakiticin në zonë.

I saktë nga pika e bardhë u tregua sulmuesi argjentinas Lucas Ocampos që shënoi për 1-0.

Lucas Ocampos . (Photo by Attila Kisbenedek – Pool/Getty Images)

Megjithatë epërsia e ekipit spanjoll zgjati vetëm 21 minuta, pasi bavarezët barazuan gjithçka.

Ishte Robert Lewandowski që ktheu një top tek Leon Goretzka i cili me një gjuajtje të fuqishme barazoi shifrat në 1-1.

Me rezultatin e barabartë 1-1 përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Bayerni e nisi mirë pjesën e dytë duke sulmuar, ndërsa shënuan në minutën e 51-të me Robert Lewandowskin.

Megjithatë goli i polaku u anulua me VAR pasi ai ishte në pozitë jashtë loje.

Bayern Munich . (Photo by Bernadett Szabo – Pool/Getty Images)

Bayerni dominoi takimin dhe krijoi disa raste të mira, por deri në fund të 90 minutave më nuk pati gola.

Rastin më të mirë e pati Sevilla në minutën e 87-të ku pas një kundërsulmi Youssef En Nesyri doli përballë portierit Manuel Neuer, por gjermani shpëtoi gol të sigurt.

Kësisoj ndeshja u desh të shkonte në kohën shtesë pasi 90 minutat përfunduan me rezultat të barabartë 1-1.

Bayerni në kohën shtesë ishte më i mirë, teksa në minutën e 104-të gjetën golin e epërsisë.

Portieri Bono nuk arriti ta largonte si duhet një top, derisa Javi Martinez me kokë shënoi për 2-1.

Javi Martinez . (Photo by Bernadett Szabo – Pool/Getty Images)

Sevilla u mundua me të gjitha forcat ta barazoj rezultatin, por një gjëje të tillë nuk ia arritën.

Kësisoj Bayerni fiton trofeun e katërt këtë edicion, pasi më parë e kishin fituar Bundesligën, Kupën e Gjermanisë, Ligën e Kampionëve dhe tani Superkupën e Evropës. /Telegrafi/

Continue Reading

Futboll

Shum lot, pak fjalë/ Suarez: Nuk e prisja këtë mënyrë largimi!

I trishtuar dhe me lotë në sy Luis Suarez i ka dhënë lamtumirën Barcelonës nëpërmjet një konference për shtyp ku bashkë me të ka qenë i pranishëm edhe presidenti Josep Maria Bartomeu. Pas 6 vitesh te Barça të mbushur me suksese të shumta “El Pistolero” do të provojë një aventurë të re te Atletico Madrid duke u larguar nga blaugranat me 198 gola të realizuar në 283 ndeshje, shifra këto që tregojnë klasin e uruguianit. Në fjalën e tij Suarez theksoi se nuk e priste aspak një lamtumirë në të tillë mënyrë.

“A e prisja një lamtumirë të tillë? Jo, por ndihem krenar për gjashtë vitet e mia këtu. Kam pranuar vendimet dhe tani do të kërkoj të shijoj aventurën e re. Të luaja këtu është një ëndërr, një ëndërr që e kam realizuar. Ditët që mbërrita këtu nuk e kisha imagjinuar ndonjëherë. Jam krenar për atë që kam bërë. Kur më telefonoi Koeman, edhe pse ai ma komunikoi, e dija për largimin. Unë kisha një kontratë dhe vazhdova të stërvitesha derisa të gjeja një sistemim të ri. Tani ndihem gati për një aventurë në maksimum, kam shumë dëshirë për të bërë mirë”.

“Si kundërshtar në Camp Nou? “Do të vij me dëshirë dhe ambicie, më pëlqen sfida e re dhe secili do të bëjë maksimumin për skuadrën e tij. Do të jetë e bukur gjithsesi”, u shpreh Suarez.

Continue Reading

Recent Posts