Connect with us

Sport

Besa e Teuta ia ‘shohin hajrin’ transferimit të Muriqit te Lazio

26-vjeçari ka firmosur një kontratë 5-vjeçare me klubin italian, teksa pritet të përfitojë 2.2 milionë euro në sezon.

Nga ky transferim i bujshëm, përfitojnë edhe 2 klubet shqiptare, Teuta dhe Besa e Kavajës, për të drejtën e formimit të lojtarit deri në moshën 23-vjeç.

Kujtojmë që Muriqi është aktivizuar me 2 klubet shqiptare në sezonin 2013-2014.

“Panorama Sport” mëson se Teuta përfiton plot 270 mijë euro nga shitja e Muriqit, ndërkohë që 90 mije euro do të përfitojë Besa e Kavajës.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Futboll

Rashani nis “luftën” me ekipin/ Në tetor do të luaj kundër Maqedonisë, për mua është beteja e jetës

Kombëtarja e Kosovës në tetor do ta zhvillojë ndeshjen më të rëndësishme në histori, ku do do të përballet me Maqedoninë në gjysmëfinale të playoffit të Ligës së Kombeve

Elbasan Rashani ia ka bërë me dije klubit të tij, ODD, se në këtë ndeshje nuk do t’i pyes fare dhe se do të grumbullohet me Kombëtaren e Kosovës, shkruan Reporteri.net

Në ndeshjet e shtatorit Rashani dhe një pjesë e lojtarëve ishin lejuar që të luanin vetëm në ndeshjen kundër Moldavisë dhe jo kundër Greqisë, shkaku që ndeshja me grekët u luajt në Kosovë, vend i cili konsiderohet me rrezikshmëri të lartë për infektim me Koronavirus.

Por, tani për ndeshjen e tetorit që Kosova do ta luajë me Maqedoninë pritet të ketë përsëri probleme me klubet.

“Shpresoj që të mund të fillojmë sot për të gjetur një zgjidhje për atë që do të mund ndodh në tetor. Pastaj ka shumë ekipe kombëtare që do të dalin dhe do të luajnë, dhe për mua është ndeshja më e rëndësishme në jetën time”, ka thënë Rashani i mërzitur.

“Do të jem atje. Unë do të luaj për Kosovën kundër Maqedonisë për të arritur në finalen e Ligës së Kombeve dhe për të arritur në Kampionat Evropian. Ata duhet ta respektojnë këtë, kështu që ata duhet të gjejnë një zgjidhje për ne lojtarët që luajmë për ekipe të tjera kombëtare.

“Nuk kam zgjidhje, duhet të shkoj. Sidoqoftë, unë do të shkoj në atë ndeshje. Është beteja më e rëndësishme në jetën time”.

Continue Reading

Sport

Talenti shqiptar së shpejti futbollist i Romës!

Marash Kumbulla pritet të zyrtarizohet shumë shpejtë si futbollist i klubit italian, AS Roma.

Sipas informacioneve të fundit të Sky Sport, kryeqytetasit kanë arritur marrëveshje me mbrojtësin shqiptar.

Roma është shumë afër akordit edhe me Hellas Veronan.

Verdhekuqët do ta huazojnë me blerje të obligueshme Kumbullën.

Flitet që operacioni mund të kapë shifrën e 30 milionë eurove.

Roma është në negociata edhe me Manchester United për mbrojtësin Chris Smalling, andaj mbetet të shihet nëse romanët do të kënaqen me njërin prej tyre, apo do t’i transferojnë që të dy.

Continue Reading

Lajme

Evropa “flet shqip”, të enjten zhvillohen gjashtë përballjet e skuadrave shqiptare

Shkëndija e Renova nga Liga e parë e Maqedonisë, Teuta, Kukësi e Laçi nga Kategoria Superiore dhe kampionia e Kosovës, Drita do të zbresin në fushë duke filluar që pasditen e të enjtes, teksa shorti u ka rezervuar kundërshtarë të mëdhenj përballë.

Ndryshe, Shkëndijën do të provojë kalimin e një tjetër turi eliminator, nën drejtimin e trajnerit  Ernest Gjoka. Kuqezinjtë nga do të përballen në transfertë me rumunët e Botosanit, me misionin për t’u kualifikuar në turin e tretë eliminator dhe nëse ia dalin, do të kenë mundësinë të përballen me gjigantët anglezë të Tottenham. Edhe Renova ia doli të kualifikohet për në turin e dytë, ku të enjten në orën 15:30 do të përballet me kroatët e Hajdukut të Splitit, në një ndeshje që do të hapë maratonën e një “dite shqiptare në Evropë”.

Teuta është gati të “çaktivizojë” Granadën. Përtej batutës, klubit durrsak do t’i duhet të ndeshjet me një kundërshtar mjaft të fortë, që fundjavën që lamë pas triumfoi 0-2 ndaj Athletic Bilbaos në ‘San Mames”, ka në përbërje futbollistë që kushtojnë miliona euro e që luajnë çdo fundjavë në një kampionat me Messin e emra të tjerë të mëdhenj të futbollit botëror. Megjithatë te Teuta e kanë pranuar fatin e tyre dhe nuk kanë ndërmend të bëjnë aspak viktimën, por janë gati të sakrifikojnë për 90 minuta, pasi luhet vetëm me një ndeshje teke dhe gjithçka mund të ndodhë ndaj durrsakët janë gati të luajnë shanset e tyre të enjten në orën 16:00 në “Niko Dovana”.

Emër të madh ka rezervuar shorti edhe për Kukësin e Skënder Gegës, që të enjten në mbrëmje do të presë në stadiumin “Air Albania” klubin e Bundesligës gjermane, Ëolfsburg. Natyrisht që këta të fundit nuk janë më ajo skuadra e frikshme e drejtuar nga Felix Magath, por vijnë nga një tjetër nivel dhe mbeten favoritë të padiskutuar në letër. Megjithatë edhe te Kukësi e kanë të qartë se në futboll surprizat nuk mungojnë asnjë herë dhe janë gati të bëjnë një 90-minutësh perfekt, me shpresën që do të kenë në favorin e tyre edhe fatin. Disi më miqësor u tregua shorti me skuadrën e Laçit, që do të përballet me izraelitët e Hapoel Beer Sheva, një kundërshtar që gjithsesi eliminoi kurbinasit një vit më parë, por Armando Cungu është një mjeshtër i përgatitjes së përballjeve të tilla dhe bardhezinjtë janë gati të provojnë “hakmarrjen” dhe kalimin për në raundin e tretë.

Continue Reading

Recent Posts