Connect with us

Lajme

Pak para se të ndodhte ‘masakra’, 11 FOTO të shkrepura në momentin perfekt

Jo të gjithë fotografët kanë kohën e mjaftueshme për të kapur momentin e përsosur dhe për të shkrepur një foto të shkëlqyer.

Kjo është ndoshta arsyeja pse ato fotografi, të cilat nuk kanë marrë asnjë sekond për t’u shkrepur, janë ato që vlerësojmë më së shumti.

Hidhuni një sy

Pak para se të ndodhte 'masakra', 11 FOTO të shkrepura Pak para se të ndodhte 'masakra', 11 FOTO të shkrepura Pak para se të ndodhte 'masakra', 11 FOTO të shkrepura Pak para se të ndodhte 'masakra', 11 FOTO të shkrepura Pak para se të ndodhte 'masakra', 11 FOTO të shkrepura Pak para se të ndodhte 'masakra', 11 FOTO të shkrepuraPak para se të ndodhte 'masakra', 11 FOTO të shkrepuraPak para se të ndodhte 'masakra', 11 FOTO të shkrepuraPak para se të ndodhte 'masakra', 11 FOTO të shkrepuraPak para se të ndodhte 'masakra', 11 FOTO të shkrepuraPak para se të ndodhte 'masakra', 11 FOTO të shkrepura

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme

Ambasadori i ri i BE-së: Me padurim pres ta njoh vendin, duke siguruar mbështetje për integrimin e saj në BE

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir ka arritur në vend.

“Arrita në Shkup. Me padurim pres ta njoh vendin dhe popullin e saj, duke siguruar në të njëjtën kohë mbështetje për integrimin e saj në BE”, ka shkruar në Tuiter, Dejvid Gir, ambasador i ri i BE-së në vend.

Dejvid Gir ka realizuar takim me shefin e diplomacisë, Bujar Osmani i cili ka pranuar kopjet e letrave akredituese për emërimin e tij.

Gir vjen në vendin e ambasadorit të deritashëm të BE-së në vend, Samuel Zhbogar./MIA/

Continue Reading

Lajme

Hollshtajn: Çështjet bilaterale me Bullgarinë nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për Maqedoninë

Gjermania dhe shtetet anëtare të BE-së vlerësojnë se problemet me Bullgarinë nuk duhet të inkorporohen në kornizën negociuese që po përgatitet për Maqedoninë e Veriut. Ambasadorja e Gjermanisë, Anke Hollshtajn për Radion Evropa e Lirë, tha se pavarësisht memorandumit, Sofja nuk synon ta bllokojë zgjerimin e BE-së në rajon.

Të gjitha shtetet e tjera anëtare janë të mendimit se problemet dypalëshe duhet të zgjidhen në mënyrë dypalëshe. Bullgaria gjithnjë ka qenë mbështetës i madh i zgjerimit evropian kah rajoni, përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut. Interes thelbësor i Bullgarisë nuk është ta bllokojë procesin e zgjerimit të BE-së në këtë rajon – deklaroi Anke Hollshtajn, Ambasadore e Gjermanisë.

Kryeministri, Zaev tha se konferenca e parë ndërqeveritare me BE-në do të mbahet në fund të vitit, ndërkohë me Bullgarinë do të negociohet në nivel politik dhe shkencor. Është optimist se deri atëherë do të gjendet zgjidhje në kornizë të Marrëveshjes dypalëshe, duke theksuar se vetë-përcaktimi për gjuhën dhe identitetin etnik është vlerë evropiane. Zaev hedh poshtë idenë e VMRO DPMNE-së për miratimin e një rezolute.

Kuvendi nuk duhet të miratojë rezolutë, vendim apo deklaratë, sepse do të vijoj një tjetër nga Kuvendi bullgar e pastaj një tjetër nga Kuvendi maqedonas. Kjo nuk shpie drejt zgjidhjes. Kuvendi bullgar është institucion demokratik në Bullgarinë fqinje, është në rregull të miratojë vendime, sigurisht ndjehet presioni edhe në Bullgari për këtë çështje. Ky është mendimi im personal, por gjithsesi Kuvendi është mbi mua si Kryeministër dhe nëse vendos gjithsesi mund të diskutojë. Por mendoj se duhet t’i lëmë hapësirë negociatave, sepse vetëm ashtu mund të gjejmë zgjidhje dhe të ecim përpara – tha Zoran Zaev, Kryeministër.

Për koalicionin ASH-AAA është mirë që çështja të diskutohet në ligjvënës, por se do të shqyrtojnë propozimin e VMRO DPMNE-së pasi ta marrin në formë të shkruar.

Intenca jonë kryesore është nisja e bisedimeve për anëtarësim në BE dhe normalisht arritja e anëtarësimit në BE. Edhe raportin me Bullgarinë e shohim në këtë prizëm. Sa i përket propozimit, do ta shqyrtojmë në organet partiake pasi ta lexojmë tekstin e propozimit dhe sigurisht do të marrim vendim -tha Halil Snopçe, ASH AAA.

BDI dhe E Majta nuk e komentojnë idenë e VMRO DPMNE-së që të gjitha partitë unanimisht të miratojnë një rezolutë, me të cilën do të ndalohej negociimi për identitetin dhe gjuhën maqedonase me Bullgarinë.(Alsat-M)

Continue Reading

Lajme

Gazetarët vetëm “dekor” në takimin mes biznesmenëve dhe Besimit

Dhjetë milion euro nga shteti si garanci për kredi për ndërmarrjet, uljen e detyrimeve parafiskale dhe vendosje e kalendarit tatimor. Ky ishte maksimumi që gazetarët mund të merrnin sot nga takimi një orësh midis biznesmenëve dhe Ministrit të ri të Financave Fatmir Besimi. Por, kërkesat e biznesmenëve nuk munden të bëhen publike sepse Oda Ekonomike nuk kishte siguruar mundësi teknike. Kamerat mundën ta regjistrojnë vetëm premtimin e Besimit se një nga kërkesat tashmë është planifikuar të realizohet.

Kjo është një çështje që në Qeveri tashmë po konsideron të vendosë rreth 10 milion euro në Bankën e Zhvillimit, dhe ajo do të zhvillojë një skemë garancie për bizneset që do t’ua lehtësojë kompanive, sidomos në uljen e shpenzimeve, dhe për kompanitë që për shkak të krizës nuk mund të përmbushin kriteret e kërkuara nga bankat – deklaroi Fatmir Besimi – Ministër i Financave.

Kreu i Odës Ekonomike, Branko Azeski, megjithëse në fillim premtoi deklaratë për mediat, pas përfundimit të takimit u largua. As ministri Besimi nuk dha deklaratë shtesë. Pa përgjigje mbetën pyetjet e mediave cilat janë kërkesat prioritare të komunitetit të biznesit, a kanë paraqitur propozime në Qeveri si Odë më e madhe, çka përmban pakoja e katërt e masave ekonomike dhe cilat janë dëmet e kompanive që i raportojnë në Odë si rezultat i Kovid -19. Analiza e fundit e Odës është ajo e para tre muajve për dëmet në sektorin e turizmit dhe hotelerisë.

Continue Reading

Recent Posts