Connect with us

Kosovë

Xharra e pyet publikisht Thaçin për draft-marrëveshjen e re: Leposaviqi i kalon Serbisë, krijohet Asociacioni dhe Kisha Ortodokse bëhet si Vatikani!?

Gazetarja Jeta Xharra i ka dërguar disa pyetje presidentit Hashim Thaçi, përmes të cilave ajo e pyet për arritjen e një draft-marrëveshje mes Kosovës e Serbi, në të cilën është i përfshirë ai dhe ku parashihet që Leposaviqi t’i takoj Serbisë.

Ajo thotë se me draft-marrëveshje mes Kosovës e Serbinë ka informacione se Kisha Ortodokse Serbe me gjitha pronat e saj ne Kosovë të jetë entitet eksterritorial, transmeton Veriu.info.

Ja postimi i Jeta Xharrës:

Javën e kaluar kam qu pyetje te Hashim Thaçi, s’kam marrë përgjegje. Pyetjet që i qova para disa orëve po i bëj publike sepse mu s’po më përgjgijet. Andaj, a ka naj trim a trimneshë në Amerikë që ia bon këto pyetje Hashimit edhe publikisht? Kisha dashtë edhe me i dëgju përgjigjet e tij, por edhe me ia pa ftyrën tu u përgjigjë!

I have sent questions last ëeek to Hashim Thaçi but have not received ansëers. I am thus publicising questions I’ve sent to him a a feë hours ago to Hashim Thaçi. Since he is not ansëering to me, are people in America that can pose these questions to him publicly? I ëould love to listen to the ansëers as ëell as see his face ansëering.

Këto janë pyetjet për Hashim Thaçin:
Pse nuk po i bëni transparente krejt çështjet që jeni duke planifikuar t’i negoconi me Vuçiqin në Shtëpinë e Bardhë?

 1. Kemi informatë që po qarkullon një draft-marrëveshje mes Kosovës e Serbisë e cila, mes tjerash, në këmbim për njohjen e Kosovës nga Serbia, do të përfshijë:

Krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe i cili e menaxhon shëndetësinë, ekonominë dhe arsimin nga Serbia;

 1. Kisha Ortodokse Serbe me gjitha pronat e saj ne Kosovë të jetë entitet eksterritorial (me pavarësi të ngjashme si të Vatikanit);
  Krijimi i edhe një komune të re Serbe në Kosovë (duke i marrë territor Vushtrrisë, Obiliqit, Skenderajit) e cila lidhet me Graçanicë;
  Komuna e Leposaviqit t’i takojë Serbisë në demarkimin e ri që do të bëhet mes Kosovës e Serbisë.
 2. A jeni të vetëdijshëm që jeni duke nënshkruar marrëveshje që pastaj nuk mund ta zbatoni? Si i komentoni kritikat që ju qëllimisht fotografoheni e reklamoheni për nevoja të sotme duke injoruar obligimet e së nesërmes?
 3. Keni thënë që jeni mashtruar kur keni nënshkruar demarkacionin me Mal të Zi dhe formimin e Gjykatës Speciale, nën premtimin që marrim liberalizimin e vizave e kjo nuk ka ndodhë. Cilat janë gjasat që ju prap mund të mashtroheni?
 4. A jeni të vetëdijshëm që lufta në Bosne e Hercegovinë ka filluar pasi që është pranuar në OKB dhe që Ukrainës edhepse ka qenë pjesë e OKB-së iu ka rrëmby territori (Krimea) nga Rusia. Pra, a jeni i vetëdijshëm që hyrja në OKB (edhe nëse i pranoni kushtet e lartëcekura) nuk e garanton fundin e luftës së Serbisë ndaj Kosovës dhe që kjo në masë të madhe mund të sjellë deri te një konflikt të ri post-njohje në Kosovë?
 5. A është e vërtetë që Gjykata Speciale ju ka intevistuar së paku një herë në Prishtinë e një herë në Vjenë? Si i komentoni kritikat që thonë që kompromiset të cilat po i pranoni në relacion me Serbinë nuk e kanë qëllim përmirësimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, por vetëm të shpëtoni nga akuzat e Gjykatës Speciale?
 6. Cilat janë gjasat që edhe t’i nënshkruani këto marrëveshjet e lartëcekura me Serbinë, por edhe të përfundoni në Gjykatë Speciale?
 7. Nëse nuk i bëni transparente këto kompromise apo shprehje të interesit për marrëveshje, nëse nuk i bëni transparente temat që po i diskutoni me Serbinë, nëse nuk po i bëni transparente marrëveshjet e nënshkruara për aviacion, hekurudha e autostrada (përkundër faktit që ne kemi dërgu kërkesë për çasje në dokumente zyrtare dhe ligji ju obligon t’i bëni publike), si pritni t’ju besojë populli?
 8. Në Rambuje keni negocu me spektër ma të gjanë politik të Kosovës; në Vjenë po ashtu keni negocu me spektër ma të gjanë të politikës së Kosovës. Në të dy këto raste mund të thuhet që rezultati ka qenë pozitiv – NATO e ka bombarduar Serbinë dhe Kosova e ka shpallur pavarësinë.

Tani, duke mos u koordinuar me qeverinë e Kosovës, keni mbetur i vetmuar me një ekip të vogël i cili nuk e përfaqëson në mënyrë reale spektrin politik të Kosovës. Si mendoni t’i përmbushni obligimet eventuale të Kosovës, qoftë për njohje të Serbisë qoftë për të shpëtuar nga Gjykata e Hagës?

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Kosovë

AAK-ja insiston që Haradinaj të jetë president i Kosovës, përmend dy opsione në rast se dështon zgjedhja e tij

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës vazhdon të insistojë se kreu i kësaj partie, Ramush Haradinaj, duhet të jetë president i ardhshëm i vendit. AAK-ja vlerëson se Haradinaj është person unifikues, ashtu siç e kërkon mandati i presidentit.

Kanë mbetur edhe pak muaj kur presidentit aktual, Hashim Thaçi, i skadon mandati kushtetues si president i vendit, por në publik kanë filluar kalkulimet politike se kush mund të zëvendësojë atë.

Pak muaj më parë në koalicionin LVV e LDK me kryeministër Albin Kurti, posti i presidentit gati sa ishte bërë mollë sherri për mosarritjen e koalicionit se kujt do të duhej t’i takonte ky post i rëndësishëm në Kosovë.

Por, sot kemi një koalicion tjetër ndërmjet LDK-së, AAK-së, NISMA Socialdemokrate dhe komuniteteve në Kosovë dhe tashmë edhe në këtë koalicion ka filluar “lufta” se kush duhet ta ketë postin e presidentit në të ardhmen.

AAK-ja që është partneri i dytë i koalicionit beson që propozimi i tyre do të mbështetet edhe nga partitë tjera që nuk janë në koalicion qeverisës, teksa paralajmëron se vendi duhet të jetë i gatshëm për zgjedhje të reja në rast se dështon zgjedhja e presidentit.

Nënkryetarja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadriaj, në një deklaratë të dhënë për Telegrafin ka thënë se për zgjedhjen e Haradinajt në pozitën e presidentit duhet një marrëveshje më e madhe sesa e koalicionit aktual.

“Ne e kemi propozuar kryetarin Ramush Haradinaj për president, pasi që është person unifikues dhe ka bashkëpunim gati me të gjitha partitë politike, ashtu siç e kërkon mandati i presidentit. Mirëpo, siç e dini për t’u zgjedhur president duhet një marrëveshje më e madhe sesa koalicioni aktual, besoj që këto tema në ditët në vazhdim do të diskutohen më shumë”, deklaroi ajo.

Kadriaj përmendi edhe dy opsione në rast së dështon zgjedhja e Haradinajt për president.

“Nëse nuk pajtohen partitë politike për Haradinajn president atëherë janë dy opsione: duhet një president konsensual ose vendi duhet të shkojë në zgjedhje sepse nëse dështon zgjedhje e presidentit atëherë me Kushtetutë vendi shkon në zgjedhje. Ne nuk kemi thënë që do të prishet koalicioni, ne kemi dhënë një propozim dhe kemi menduar që është propozimi më i duhur që Haradinaj të jetë president në këtë situatë që gjendet vendi”, pohoi ajo.

Më tej, nënkryetarja e AAK-së tha se beson që propozimi i tyre të marrë përkrahje edhe të partive tjera.

“Unë besoj që do ta kemi përkrahjen edhe të partive tjera jo vetëm të koalicionit. Këto mbesin të diskutohen në ditët në vazhdim sepse presidenti ka një mandat, dhe shpresojmë që Gjykata nuk do të jap një verdikt ku do të detyrohet të japë dorëheqje dhe të paraqitet në Hagë, por të vazhdojë mandatin deri në datën të cilën e ka. Përndryshe, vendi duhet me qenë i përgatitur për zgjedhje dhe të shohim ditët në vijim, ku liderët politikë do të diskutojnë për këtë çështje”, tha ndër tjera Kadrijaj.

Ndryshe, presidentit Hashim Thaçi do t’i përfundojë mandati në prill të vitit 2021. Thaçi ka paralajmëruar se pas përfundimit të mandatit, ai do të largohet na politika.

Kujtojmë se Presidenti i Republikës së Kosovës zgjidhet nga Kuvendi, me votim të fshehtë. Zgjedhja e presidentit të Republikës së Kosovës duhet të bëhet jo më vonë se tridhjetë ditë para përfundimit të mandatit të Presidentit aktual.

“Secili shtetas i Republikës së Kosovës mund të nominohet si kandidat për President të Republikës së Kosovës, nëse ajo/ai siguron nënshkrimet e të paktën tridhjetë (30) deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Deputetët e Kuvendit mund të nënshkruajnë vetëm për një kandidatë për President të Republikës së Kosovës. Zgjedhja e Presidentit bëhet me dy të tretat (2/3) e votave të të gjithë deputetëve të Kuvendit”, thuhet në Kushtetutën e Kosovës.

Më tej në Kushtetutë thuhet se “Nëse asnjëri kandidat nuk merr shumicën prej dy të tretave (2/3) në dy votimet e para, organizohet votimi i tretë në mes të dy kandidatëve të cilët kanë marrë numrin më të lartë të votave në votimin e dytë dhe kandidati që merr shumicën e votave të të gjithë deputetëve, zgjidhet President i Republikës së Kosovës”.

Nëse në votimin e tretë, asnjëri kandidat nuk zgjidhet president i Republikës së Kosovës, shpërndahet Kuvendi dhe shpallen zgjedhjet e reja, të cilat duhet të mbahen brenda dyzet e pesë ditësh.

Continue Reading

Kosovë

Milaim Zeka hedh akuza të rënda mbi avokatin e veteranëve Tomë Gashi

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Milaim Zeka po çuditet se pse Organizata e Veteranëve të Luftës vendosi që ta angazhojë Tomë Gashin si avokat të saj.

Me anë të një postimi në Facebook, Zeka ka përshkruar momentin e debatit mes zyrtarëve të Speciales dhe atyre të OVL-së.

Ai thotë se debati që bëhej aty, ishte në atë formë sikurse të ishin ata personat që do të zhbënin Specialen.

“Skandali dhe loja me dosje doli akoma me keq i menagjuar dje, kur zyrtaret e Prokurorise Speciale kishin ardhur per t’i marre ato. Une kam qendruar per rreth 30 minuta ne takim, dhe sinqerisht me ka ardhure teper keq per menyren e dialogut se si eshte zhvilluar. Perfaqesuesit e OVL flisnin me hetuesit, sikur ata te ishin personat te cilet e zhbenin Gjykaten. Pastaj u tha “qe nuk do te dorezoheshin materialet pa prezencen e organeve shteterore te Kosoves, dhe avokatit”! Dihet qe avokat i kesaj Organizate eshte Gafurr Elshani, ish i burgosur dhe i perndjekur politik, dhe njeherit njeri nga themeluesit e UÇK se”, ka shkruar ai.

Zeka thotë madje se Tomë Gashi shtrembëroi faktet, duke thënë se materialet kanë rrjedhur nga Haga.

Sipas tij, një gjë e tillë nuk është e vërtetë, dhe se zyrtarët e Speciales kanë thënë se po e hetojnë rastin.

“Tomqe rrejti edhe mbrame kur tha qe “gjoja dosjet nuk mi kane dhane”. Une eshte e vertete qe nuk i kam marre, po nuk kam menduar qe dosje aqe senzitive trajtohet sikur me kane krunde qe ua qesin lopeve”, tha Zeka.

Postimi i plotë i Zekës:

Pse Organizata e Veterave e zevendesoj avokatin Elshani me tomqen?

Skandali me dosjet eshte i jashtezakonshem. Pas Ëikiliksit, ky eshte skandali me i madh nderkombetar. Se kah kane dale, askush nuk e dine me saktesi. Se munde te kthehet ne bumerang per Kosoven dhe disa individ, kjo nuk ka fije dyshimi.

Duke e njohur mentalitetin ballkanik, qe bajraktari politik qendron mbi shtetin, mbi policine, mbi prokurorin e gjykatate, kjo eshte shume normale. Efekti ne raport me Gjykaten Speciale, nuk e di se cili do jet, ama menagjimi i kesaje situate eshte bere krejtesisht i pamenduar mire dhe si duhet. Po e lame kete pjese.

Skandali dhe loja me dosje doli akoma me keq i menagjuar dje, kur zyrtaret e Prokurorise Speciale kishin ardhur per t’i marre ato. Une kam qendruar per rreth 30 minuta ne takim, dhe sinqerisht me ka ardhure teper keq per menyren e dialogut se si eshte zhvilluar. Perfaqesuesit e OVL flisnin me hetuesit, sikur ata te ishin personat te cilet e zhbenin Gjykaten. Pastaj u tha “qe nuk do te dorezoheshin materialet pa prezencen e organeve shteterore te Kosoves, dhe avokatit”! Dihet qe avokat i kesaj Organizate eshte Gafurr Elshani, ish i burgosur dhe i perndjekur politik, dhe njeherit njeri nga themeluesit e UÇK se.

Por, krejte befas, ne loje hyri Tomqe gashi, i cili rrejti me bollek. Shtremberoje faktete juridike. Keqeinterpretoje biseden e zhvilluar ne mes hetueseve dhe OVL. Asnjeri nga hetuesit nuk ka deklaruar se materialet kane rrjedhur nga Haga. Ne po e hetojme rastin, thoshin hetuesit, ne menyren me njerezore.

Prandaj linde pyetja: Ku ishte qellimi qe te zevendesohej nje jurist siq eshte Gafurr Elshani, me nje magafon propogandues, i cili ka qene, eshte dhe do mbetete strumbullari i krejte faqeve te zeza ne kete vend. Kush e largoi dhe pse, Gafurr Elshanin?! Mos valle ka menduar dikush qe nje avokat duhet te shenderrohet ne taturanxhe propogandistike.

Tomqe rrejti edhe mbrame kur tha qe “gjoja dosjet nuk mi kane dhane”. Une eshte e vertete qe nuk i kam marre, po nuk kam menduar qe dosje aqe senzitive trajtohet sikur me kane krunde qe ua qesin lopeve.

Kjo puna e dosjeve, qysh po menagjohen, dmth me ja fute vetit. Ishalla jam i gabuar…!!!.

Continue Reading

Kosovë

Bashkimi Evropian nuk ka caktuar ende datën për dialogun Kosovë–Serbi

Bashkimi Evropian nuk ka caktuar një datë për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi, ka bërë të ditur të premten zëdhënësi i BE-së, Peter Stano. Në një konferencë për media, Stano ka thënë se BE-ja nuk është e interesuar të vendosë “afat kohor artificial”, teksa ka shtuar se “as nuk është e interesuar të zgjatet pa fund”.

“Për ne është me rëndësi të mos vendosim afat kohor artificial, por nuk jemi të interesuar të zgjasim këtë proces pafund. Interesi është të ndihmojmë dy palët që të arrihet një marrëveshje të përbashkët, ligjërisht obligative, për normalizim të raporteve. Koha është në duart e tyre sepse në fund kërkohet vullneti i tyre për t’u marrë vesh. Nuk imponojmë asgjë, ne jemi ndërmjetësues”, ka thënë Stano, duke mos treguar nëse fillimisht do të ketë marrëveshje përfundimtare, apo do të pritet vlerësimi i implementimit të marrëveshjeve të deritashme.

Stano ka refuzuar të komentojë edhe deklarimet e palëve pas takimit të së enjtes në Bruksel, teksa ka shtuar se “më e rëndësishmja është që dialogu dhe bisedimet po vazhdojnë e se temat po diskutohen një nga një”.

Ai nuk ka pranuar të komentojë as për çështjen e dokumenteve të Gjykatës Speciale që përfunduan në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, duke thënë se “për këto incidente nuk i takon BE-së të komentojë”.

Continue Reading

Recent Posts